X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zrób Pan dudy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 14:00
Ten instrument wciąż większość z nas kojarzy wyłącznie ze Szkocją. Niesłusznie! Poznaj znakomitych wirtuozów oraz budowniczych tych instrumentów z Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego oraz Podhala.
Audio
  • Wspomnienia Feliksa Jankowskiego
  • Zbigniew Wałach z Istebnej opowiada o słynnych gajdoszach z beskidzkiej Trójwsi
  • Stanisław Michałczak z Kościeliska o tradycji dudziarskiej na Podhalu
Dudy
DudyFoto: Krzysztof Komarnicki/PR

W czerwcu rozstrzygnięty został Konkurs na budowę instrumentów muzycznych im. Jana Kawuloka i Feliksa Jankowskiego. Obaj  - nieżyjący od wielu lat - patroni byli wybitnymi muzykami i twórcami instrumentów: Jan Kawulok działał w Beskidzie Śląskim, a Feliks Jankowski - w Beskidzie Żywieckim. 

W Dwójkowym magazynie "Źródła" przypomnieliśmy wspomnienia tego ostatniego. Ponadto Zbigniew Wałach z Istebnej opowiedział o słynnych gajdoszach z beskidzkiej Trójwsi, a Stanisław Michałczak z Kościeliska - o tradycji dudziarskiej na Podhalu.

Skąd biorą się konstruktorzy dud? Feliks Jankowski w latach pięćdziesiątych prowadził przyzakładowy zespół estradowy, w którym grał między innymi znakomity dudziarz. Problem w tym, że jego instrument nie zawsze stroił i wymagał całkowitej renowacji. Jankowski podjął to wyzwanie i wkrótce z domorosłego "naprawiacza" stał się ważnym innowatorem w tej dziedzinie.

Zbigniew Wałach miał okazję osobiście poznać Pana Feliksa, ale sztuki budowy dud uczył się przede wszystkim od słynnego Jana Kawuloka. Dziś sam ma uczniów: w zeszłym roku, korzystając z ministerialnego stypendium, wykształcił 4 potencjalnych następców. W Beskidzie Śląskim działa też przynajmniej 10 młodych dudziarzy. O tym, że ten niezwykły instrument ma się świetnie także na Podhalu przekonywał Stanisław Michałczak.

Audycję przygotowała Anna Szotkowska.

Zobacz więcej na temat: kościelisko Podhale Szkocja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa era dud

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 18:00
To muzyka na wskroś nowoczesna, choć osadzona w tradycji - Wojciech Ossowski o płycie "Piper on the roof" szwedzkiej dudziarki Elisabeth Vatn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie jest łatwo dąć w kozę

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 13:05
O trudnej sztuce gry na tym starym i zasłużonym dla muzyki instrumencie mówiła w „Hyde Parku” Jolanta Kossakowska z zespołu „Mosaic”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koźlarze z Dąbrówki Wielkopolskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 11:18
Spotkanie z zespołem-laureatem I Nagrody tegorocznego Festiwalu w Kazimierzu Dolnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiosenne zwyczaje Beskidu Śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 08:00
O drzegorzach i morzannach, przeżywaniu okresu Postu i wsłuchiwaniu się w szum wody i wiatru opowiadała Małgorzata Kiereś - etnograf z Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Język Podhala

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 12:06
Mówiliśmy już ogólnie o dialekcie małopolskim, teraz przyszedł czas na gwarę podhalańską, która ten dialekt współtworzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dudziarz z Dublina

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 17:13
Rozmowa z Peterem Brownem - irlandzkim dziennikarzem muzycznym i dudziarzem.
rozwiń zwiń