"Sztuki piękne pod Tatrami", czyli jak Podhale inspiruje artystów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 18:00
Pejzaże Leona Wyczółkowskiego, oryginalna ceramika i domy w stylu zakopiańskim stworzonym przez Stanisława Witkiewicza. To wszystko można znaleźć w nowym albumie "Sztuki piękne pod Tatrami".
Audio
  • Teresa Jabłońska o swojej publikacji "Sztuki piękne pod Tatrami" (Dwójka/Źródła)
Willa Koliba zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza w 1891, czyli pierwszy dom w stylu zakopiańskim
Willa "Koliba" zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza w 1891, czyli pierwszy dom w stylu zakopiańskimFoto: Wikimedia Commons/Piotrekwas/Licencja CC BY 3.0

Autorka opracowania Teresa Jabłońska wyjaśnia, że Podhale przyciąga twórców od lat 30. XIX wieku. To wtedy pojawiło się "dwóch gigantów". - Za pierwszego malarza Tatr uznawany jest Jan Nepomucen Głowacki, jego obrazy to m.in. "Widok Tatr z Poronina" i osławione, przepięknie namalowane "Morskie Oko". Mniej więcej w tym samym czasie Seweryn Goszczyński w "Dzienniku podróży do Tatrów" opisał góry i folklor - mówi Jabłońska.

Ekspertka opowiada także o powstaniu stylu zakopiańskiego oraz o pracowni ceramiki Stanisława Gąsienicy Sobczaka, który w formach do serów owczych tworzył figurki z gliny.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Anna Szotkowska

Gość: Teresa Jabłońska (znawczyni sztuki Podhala, wieloletnia dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem)

Data emisji: 26.01.2016

Godzina emisji: 12.00

mg/jp

Czytaj także

Sekrety Orawy. Jedna staruszka tańczyła koteckę

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 17:00
O odkrywaniu ginącej kultury Orawy opowiadał, kończący w tym roku 90 lat, Andrzej Haniaczyk - zasłużony propagator górali orawskich, spiskich i podhalańskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka Podhala odtworzona po ponad 100 latach

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 12:00
- To najstarsze w Polsce rejestracje fonograficzne muzyki tradycyjnej – podkreślał Jacek Jackowski, opowiadając o nowo wydanej, unikatowej płycie "Rozpoczął tedy fonograf zbieranie melodii podhalańskich".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pastel w muzeum to rzadkość

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 14:30
- Dzieła pastelowe były tańsze niż olejne, powstawały szybciej, a odbiorcy docenili szeroką paletę barwną - mówiły w Dwójce kuratorki wystawy "Mistrzowie pastelu", którą można oglądać w Warszawie do 31 stycznia.
rozwiń zwiń