Bibuła, zieleń, słoma i kwiaty. Polskie palmy

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 15:52
Przed Niedzielą Palmową zapytaliśmy twórców ludowych z Lubelszczyzny i z Kurpiów o tradycyjne metody tworzenia palm wielkanocnych w ich regionach.
Audio
  • Bibuła, zieleń, słoma i kwiaty. Polskie palmy wielkanocne (Źródła/Dwójka)
Palmy kurpiowskie na uroczystości Niedzieli Palmowej w Łysych w województwie mazowieckim w 2014 r.
Palmy kurpiowskie na uroczystości Niedzieli Palmowej w Łysych w województwie mazowieckim w 2014 r.Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Na ziemi lubelskiej do tworzenia palm wykorzystywano pozostałości letnich upraw: słomę i suszone kwiaty. Do tego dodawano części wiecznie zielonych roślin, takich jak barwinek i bukszpan, a dawniej jodła i świerk. – W moim regionie były całe wsie specjalizujące się palmach, inne zaś robiły duże ilości pisanek – opowiadał Tomasz Krajewski z Lubelszczyzny.

Dziś coraz modniejsza staje się tam bibuła, która z kolei od lat stosowana jest w palmach kurpiowskich. Obok zieleni sosny, jałowca czy borówki zdobią je bibułowe kwiaty. Wiesława Bogdańska z Kadzidła, zwracając uwagę, że na Kurpiach palmy się wije, a niektóre z nich mają nawet 13 metrów, tłumaczyła m.in., czym różnią się kwiaty "na palcu" od kwiatów "grzebieniem".

***

Rozmawiała: Magdalena Tejchma

Gość: Wiesława Bogdańska (Kurpiowszczyzna), Tomasz Krajewski (Lubelszczyzna), Leokadia Prokopczuk (Lubelszczyzna), Janina Czernik (Biały Dunajec)

Data emisji: 17.03.2016

Godzina emisji: 12.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mc/bch

Czytaj także

Adam Strug: muzyka tradycyjna się nie starzeje

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 13:58
- Gdy obcuje z muzykami estradowymi to często mam wrażenie, że oni są wypaleni muzycznie, bo ile można grać ten sam koncert. Ja mogę śpiewać daną pieśń tysięczny raz i to w ogóle nie nuży - mówił Adam Strug w audycji "Źródła".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żur kończy zabawę. O zwyczajach Środy Popielcowej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 12:00
- Wszystkie zabawy związane ze Środą Popielcową po południu kończyły się. Ostatnim akcentem było ostentacyjne nastawianie żuru - opowiadała dr Barbara Ogrodowska o ludowych tradycjach związanych z dniem otwierającym Wielki Post.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lasowiacy. Dzika muzyka z Puszczy Sandomierskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 12:00
- Lasowiacy to jedna z najciekawszych grup na terenie Polski. Sami siebie nazwali Lesiokami, bo byli ludźmi lasu – opowiadała w Dwójce etnografka Jolanta Dragan. Koncert "Muzyka Źródeł - Lasowiacy" otworzy 11 maja festiwal Nowa Tradycja.
rozwiń zwiń