Zrób Pan dudy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 14:00
Ten instrument wciąż większość z nas kojarzy wyłącznie ze Szkocją. Niesłusznie! Poznaj znakomitych wirtuozów oraz budowniczych tych instrumentów z Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego oraz Podhala.
Audio
  • Wspomnienia Feliksa Jankowskiego
  • Zbigniew Wałach z Istebnej opowiada o słynnych gajdoszach z beskidzkiej Trójwsi
  • Stanisław Michałczak z Kościeliska o tradycji dudziarskiej na Podhalu
Dudy
DudyFoto: Krzysztof Komarnicki/PR

W czerwcu rozstrzygnięty został Konkurs na budowę instrumentów muzycznych im. Jana Kawuloka i Feliksa Jankowskiego. Obaj  - nieżyjący od wielu lat - patroni byli wybitnymi muzykami i twórcami instrumentów: Jan Kawulok działał w Beskidzie Śląskim, a Feliks Jankowski - w Beskidzie Żywieckim. 

W Dwójkowym magazynie "Źródła" przypomnieliśmy wspomnienia tego ostatniego. Ponadto Zbigniew Wałach z Istebnej opowiedział o słynnych gajdoszach z beskidzkiej Trójwsi, a Stanisław Michałczak z Kościeliska - o tradycji dudziarskiej na Podhalu.

Skąd biorą się konstruktorzy dud? Feliks Jankowski w latach pięćdziesiątych prowadził przyzakładowy zespół estradowy, w którym grał między innymi znakomity dudziarz. Problem w tym, że jego instrument nie zawsze stroił i wymagał całkowitej renowacji. Jankowski podjął to wyzwanie i wkrótce z domorosłego "naprawiacza" stał się ważnym innowatorem w tej dziedzinie.

Zbigniew Wałach miał okazję osobiście poznać Pana Feliksa, ale sztuki budowy dud uczył się przede wszystkim od słynnego Jana Kawuloka. Dziś sam ma uczniów: w zeszłym roku, korzystając z ministerialnego stypendium, wykształcił 4 potencjalnych następców. W Beskidzie Śląskim działa też przynajmniej 10 młodych dudziarzy. O tym, że ten niezwykły instrument ma się świetnie także na Podhalu przekonywał Stanisław Michałczak.

Audycję przygotowała Anna Szotkowska.

Zobacz więcej na temat: kościelisko Podhale Szkocja
Czytaj także

Nowa era dud

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 18:00
To muzyka na wskroś nowoczesna, choć osadzona w tradycji - Wojciech Ossowski o płycie "Piper on the roof" szwedzkiej dudziarki Elisabeth Vatn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie jest łatwo dąć w kozę

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 13:05
O trudnej sztuce gry na tym starym i zasłużonym dla muzyki instrumencie mówiła w „Hyde Parku” Jolanta Kossakowska z zespołu „Mosaic”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koźlarze z Dąbrówki Wielkopolskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 11:18
Spotkanie z zespołem-laureatem I Nagrody tegorocznego Festiwalu w Kazimierzu Dolnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiosenne zwyczaje Beskidu Śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 08:00
O drzegorzach i morzannach, przeżywaniu okresu Postu i wsłuchiwaniu się w szum wody i wiatru opowiadała Małgorzata Kiereś - etnograf z Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język Podhala

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 12:06
Mówiliśmy już ogólnie o dialekcie małopolskim, teraz przyszedł czas na gwarę podhalańską, która ten dialekt współtworzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dudziarz z Dublina

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 17:13
Rozmowa z Peterem Brownem - irlandzkim dziennikarzem muzycznym i dudziarzem.
rozwiń zwiń