"Dwa Teatry". Od Hildegardy do Wampira z Zagłębia

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2016 11:00
Goście zakończonego 25 maja festiwalu "Dwa Teatry" opowiadali w Dwójce o - czasem pełnej niespodzianek - pracy nad spektaklami radiowymi i telewizyjnymi.
Audio
  • Rozmowa z laureatami i gośćmi festiwalu "Dwa Teatry" 2016 (Inny stan skupienia/Dwójka)
Fragment plakatu promującego XVI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry
Fragment plakatu promującego XVI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry"Foto: materiały prasowe

Poznaj wszystkich laureatów festiwalu "Dwa Teatry" 2016 >>>

Grand Prix 16. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie zdobył spektakl telewizyjny "Ich czworo. Tragedia ludzi głupich" Gabrieli Zapolskiej w reż. Marcina Wrony oraz słuchowisko "Von Bingen. Historia prawdziwa" Sandry Szwarc w reż. Waldemara Modestowicza oraz w realizacji akustycznej i opracowaniu muzycznym Macieja Kubery.

Autorka słuchowiska opowiadała w Dwójce o pracy nad biografią Hildegardy von Bingen ("zawsze interesowały mnie historie, które nie powinny były się wydarzyć"), z kolei Waldemar Modestowicz podkreślał, że tekst Sandry Szwarc był pełen "zadr i niespodzianek", i tłumaczył, dlaczego w tytułowej roli obsadził Julię Kijowską, wspominając, że z początku aktorka była tym przerażona.

W audycji rozmawialiśmy także z Igorem Gorzkowskim, nagrodzonym w Sopocie za reżyserię Dwójkowego słuchowiska "Wampir", które w sobotę (28.05) w godz. 19.00-20.20 nadamy w paśmie  "Wieczór ze słuchowiskiem".

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadził: Jacek Wakar

Goście: Sandra Szwarc (autorka słuchowiska "Von Bingen. Historia prawdziwa"), Waldemar Modestowicz (reżyser słuchowisk radiowych), Maciej Kubera (reżyser dźwięku, kompozytor i ilustrator muzyczny), Igor Gorzkowski (reżyser słuchowisk radiowych), Beata Ścibakówna i Milena Suszyńska (aktorki nagrodzone za role w spektaklu "Mąż i żona" Aleksandra Fredry w reż. Jana Englerta), Małgorzata Kożuchowska, Artur Żmijewski i Mariusz Ostrowski (aktorzy grający w spektaklu "Ich czworo" w reż. Marcina Wrony)

Data emisji: 25.05.2016

Godzina: 21.50

mc/gs

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 12:17
XVI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbędzie się w Sopocie w dniach 23-25 maja. Dwójka zaprasza na specjalne audycje poświęcone temu wydarzeniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwa teatry". Opowieści Stanisławy Celińskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 15:12
Gościem "Zapisków ze współczesności" jest wybitna aktorka, tegoroczna laureatka Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa Teatry. "Jesteśmy krok przed Europą"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 10:00
- Wyprzedzamy inne radiofonie, jeśli chodzi o poszukiwania formalne. Współczesne spektakle bardzo różnią się od tych z pierwszego festiwalu, który odbył się w 2001 roku - podkreślał Janusz Kukuła, zapraszając na "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sopot. Miasto "Dwóch Teatrów"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 09:00
W "Poranku Dwójki" wysłuchaliśmy relacji z XVI Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia "Dwa teatry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisława Celińska debiutowała jako... chłopiec

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 14:00
– Przez jakiś czas byłam etatowym chłopakiem, dopóki się nie zbuntowałam, mówiąc, że jestem już dorosłą dziewczynką i chcę grać role żeńskie – wspominała aktorka swoje radiowe początki.
rozwiń zwiń