Dmitrij Głuchowski: literatura to ostatnie prawdomówne medium w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 13:00
- Nikt tu nie jest zainteresowany rozwojem prawdziwej kultury. Ma być ona jednym z kanałów rozpowszechniania lojalnych informacji - opisywał sytuację we współczesnej Rosji popularny pisarz. Cała nadzieja, jak mówił, w książce.
Audio
  • Dmitrij Głuchowski: literatura to ostatnie prawdomówne medium w Rosji (Dwójka/Spotkanie autorskie)
Dmitrij Głuchowski jest autorem postapokaliptycznych bestsellerów Metro 2033 i Metro 2034 oraz, wznowionej właśnie w Polsce, książki Czas zmierzchu. Zdj. ilustracyjne
Dmitrij Głuchowski jest autorem postapokaliptycznych bestsellerów "Metro 2033" i "Metro 2034" oraz, wznowionej właśnie w Polsce, książki "Czas zmierzchu". Zdj. ilustracyjne Foto: Ekaterina Bykova /Shutterstock.com

Okladka_Metro_2033 663.jpg
Tajemnice moskiewskiego metra. Rozmowa z Dmitrijem Głuchowskim

- Kultura w Rosji jest wspierana, bo obsługuje wszystkie zadania ideologiczne państwa - podkreślał Dmitrij Głuchowski. Kino, wyliczał gość Dwójki, istnieje dzięki państwowym dotacjom, bo wykonuje zamówienia propagandowe. Telewizja z kolei jest zupełnie narzędziem manipulacji, służy do kształtowania opinii publicznej.

- W społeczeństwie rosyjskim literatura jest dziś tak naprawdę ostatnim medium, w którym można szczerze mówić o bardzo ostrych kwestiach społecznych – mówił pisarz.

Jak zachowała się ta autonomia literatury w Rosji? Jak wygląda dziś w tym kraju życie literackie? W rozmowie również o internetowych sposobach na obejścia propagandowego systemu informacji, o prorządowych "fabrykach trollów", ale i o sposobach, w jaki władza próbuje przyciągnąć pisarzy na swoją stronę.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Dmitrij Głuchowski (pisarz, dziennikarz)

Data emisji: 29.07.2017

Godzina emisji: 12.30

jp/bch

Czytaj także

Warsztaty umierania, czyli Japonia u schyłku

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 10:00
W audycji spotkaliśmy się z Katarzyną Boni, autorką książki "Ganbare! Warsztaty umierania", opowieści o Japonii podszytej śmiercią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąpy jak Polak. Mity na temat pomagania

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 15:22
- O ludziach biednych myśli się często, jak o ludziach niepełnowartościowych, głupszych. Mówi się, że nie można im dawać pieniędzy do ręki, bo je zmarnują. Badania pokazują co innego - zauważał Adam Leszczyński, autor książki "Eksperyment na biednych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Bator: fascynują mnie zgniłe brzegi języka

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 16:00
- Moja nowa książka mówi o różnych potwornościach, między innymi o językowym spotwornieniu - opowiadała Joanna Bator o "Roku królika".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historie z Donieckiej Republiki Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 16:07
- Na początku mieliśmy poczucie niedosytu, że jesteśmy w miejscu, w którym nic się nie dzieje, że nie ma nas na Majdanie w Kijowie. Potem otworzyło nam to nowe możliwości - mówili w Dwójce Grzegorz Szymanik i Julia Wizowska, współautorzy książki "O północy w Doniecku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ugrzecznieni potakiwacze wstają z kolan. Paweł Smoleński o Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 13:05
Szarkijja jest trochę jak halny, tylko wieje na pustyni Negew w Izraelu. - Wszyscy powiadają, że to wiatr szczególny, bo jest bardzo silny, suchy, potrafi niszczyć i głęboko zmienia samopoczucie czy mentalność - opowiada reporter Paweł Smoleński.
rozwiń zwiń