X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Średniowieczne róże? Nie zrobisz z nich bukietu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 17:00
– Róże nie były w tamtych czasach takimi kwiatami, jakie dziś znamy – mówił w "Kryzysie wieku średniego" botanik i ewolucjonista prof. Krzysztof Spalik.
Audio
  • Średniowieczne róże? Nie zrobisz z nich bukietu (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Róża (zdj. ilustracyjne)
Róża (zdj. ilustracyjne)Foto: polona.pl/domena publiczna

Obok lilii róża jest jednym z najpowszechniejszych motywów kultury średniowiecza. Jej wszechobecność, zdaniem prof. Krzysztofa Spalika, wynikała z faktu, że " w średniowieczu było niewiele bardzo ładnych kwiatów". – Popatrzmy na nasze współczesne ogródki. W większości z nich rosną rośliny, które przybyły do nas z różnych egzotycznych miejsc. Dawne ogrody były uboższe i właśnie róża oraz lilia były ich największymi ozdobami – powiedział badacz.

Typowa średniowieczna róża różniła się jednak wyglądem od tej, którą znamy. – Gdy dziś myślimy o róży, stają nam przed oczyma piękne kwiaty bukietowe, tworzące fantastyczne wiązanki i długo trzymające się w wazonie. Dawne róże kompletnie nie nadawały się na kwiat cięty - miały bardzo krótkie pędy kwiatowe i szybko opadały – zauważył gość Dwójki.

Róża wieków średnich nie była jednak wcale gorsza od dzisiejszej. Prof. Krzysztof Spalik zwrócił uwagę, że "miała jedną fantastyczną cechę, której nie mają współczesne róże do wiązanek".

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: prof. Krzysztof Spalik (botanik, ewolucjonista, ekolog, światowej sławy specjalista od roślin baldaszkowatych, pracownik Wydziału Biologii UW)

Data emisji: 2.04.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marchołt. Pornograficzny przebój średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 16:40
- Ta postać jest ciągle obecna w naszej kulturze, chociażby w osobie Tyriona Lannistera z serialu "Gra o tron" - zauważał Łukasz Modelski w audycji poświęconej słynnemu wiejskiemu mędrkowi, co nieobyczajnymi odzywkami zbijał z pantałyku króla Salomona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tandaradei!", czyli jak pokazać Krzyżaków

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 16:00
– Zabawne, że i Sienkiewicz, i Aleksander Ford upierają się przy utworze, który jest pieśnią zupełnie nierycerską – mówił Łukasz Modelski w "Kryzysie wieku średniego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kynokefale. Skąd wzięli się ludzie o psich głowach?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 16:47
W audycji "Kryzys wieku średniego" mówiliśmy o psiogłowcach - czyli kynokefalach - i tropiliśmy ich ślady w literaturze i sztuce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego bóg Loki ma zaszyte usta?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 10:30
- Z postacią Lokiego uczeni przez dłuższy czas nie mogli sobie poradzić. Nie rozumieli, o co chodzi - podkreślał prof. Władysław Duczko, autor książki "Moce wikingów. Świat wczesnośredniowiecznych Skandynawów".
rozwiń zwiń