Średniowieczne róże? Nie zrobisz z nich bukietu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 17:00
– Róże nie były w tamtych czasach takimi kwiatami, jakie dziś znamy – mówił w "Kryzysie wieku średniego" botanik i ewolucjonista prof. Krzysztof Spalik.
Audio
  • Średniowieczne róże? Nie zrobisz z nich bukietu (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Róża (zdj. ilustracyjne)
Róża (zdj. ilustracyjne)Foto: polona.pl/domena publiczna

Obok lilii róża jest jednym z najpowszechniejszych motywów kultury średniowiecza. Jej wszechobecność, zdaniem prof. Krzysztofa Spalika, wynikała z faktu, że " w średniowieczu było niewiele bardzo ładnych kwiatów". – Popatrzmy na nasze współczesne ogródki. W większości z nich rosną rośliny, które przybyły do nas z różnych egzotycznych miejsc. Dawne ogrody były uboższe i właśnie róża oraz lilia były ich największymi ozdobami – powiedział badacz.

Typowa średniowieczna róża różniła się jednak wyglądem od tej, którą znamy. – Gdy dziś myślimy o róży, stają nam przed oczyma piękne kwiaty bukietowe, tworzące fantastyczne wiązanki i długo trzymające się w wazonie. Dawne róże kompletnie nie nadawały się na kwiat cięty - miały bardzo krótkie pędy kwiatowe i szybko opadały – zauważył gość Dwójki.

Róża wieków średnich nie była jednak wcale gorsza od dzisiejszej. Prof. Krzysztof Spalik zwrócił uwagę, że "miała jedną fantastyczną cechę, której nie mają współczesne róże do wiązanek".

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: prof. Krzysztof Spalik (botanik, ewolucjonista, ekolog, światowej sławy specjalista od roślin baldaszkowatych, pracownik Wydziału Biologii UW)

Data emisji: 2.04.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/bch

Czytaj także

Marchołt. Pornograficzny przebój średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 16:40
- Ta postać jest ciągle obecna w naszej kulturze, chociażby w osobie Tyriona Lannistera z serialu "Gra o tron" - zauważał Łukasz Modelski w audycji poświęconej słynnemu wiejskiemu mędrkowi, co nieobyczajnymi odzywkami zbijał z pantałyku króla Salomona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tandaradei!", czyli jak pokazać Krzyżaków

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 16:00
– Zabawne, że i Sienkiewicz, i Aleksander Ford upierają się przy utworze, który jest pieśnią zupełnie nierycerską – mówił Łukasz Modelski w "Kryzysie wieku średniego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kynokefale. Skąd wzięli się ludzie o psich głowach?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 16:47
W audycji "Kryzys wieku średniego" mówiliśmy o psiogłowcach - czyli kynokefalach - i tropiliśmy ich ślady w literaturze i sztuce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego bóg Loki ma zaszyte usta?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 10:30
- Z postacią Lokiego uczeni przez dłuższy czas nie mogli sobie poradzić. Nie rozumieli, o co chodzi - podkreślał prof. Władysław Duczko, autor książki "Moce wikingów. Świat wczesnośredniowiecznych Skandynawów".
rozwiń zwiń