Ruth Slenczynska w cyklu Etiud

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 17:00
W audycji drugie spotkanie z Ruth Slenczynską, 97-letnią legendą fortepianu, amerykańską pianistką polskiego pochodzenia, której niedawno wydana płyta "My Life in Music" była pretekstem do przybliżenia jej Chopinowskich interpretacji. 
Cyklem Etiud op. 10 Ruth Slenczynska zainicjowała w 1956 roku serię nagrań dla amerykańskiej wytwórni Decca Gold
Cyklem Etiud op. 10 Ruth Slenczynska zainicjowała w 1956 roku serię nagrań dla amerykańskiej wytwórni Decca GoldFoto: Shutterstock/Kotin

W programie cykl Etiud op. 10, którym Ruth Slenczynska zainicjowała w 1956 roku serię nagrań dla amerykańskiej wytwórni Decca Gold oraz kolejne fragmenty nowego albumu.

***

W wieku 9 lat Ruth Slenczynska spotkała Sergiusza Rachmaninowa, którego dziś jest ostatnią żyjąca uczennicą.

Kariera pianistki pełna jest spektakularnych momentów. Po raz pierwszy wystąpiła mając cztery lata, wkrótce zadebiutowała w Berlinie, a kilka lat później zagrała z orkiestrą w Paryżu. - Ojciec kochał muzykę i tę miłość starał się mi zaszczepić. Stwierdził, że skoro nie chcę grać na skrzypcach, będzie uczył mnie gry na fortepianie. Nauczył mnie tego, co sam umiał i zaczął posyłać mnie do różnych nauczycieli. Od jednego do drugiego, a wszyscy starali się podnieść poziom moich umiejętności. W taki sposób nauczyłam się grać - wspominała w Dwójce.

Bezprecedensowa kariera tej wspaniałej artystki, mimo traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa i długie przerwy w karierze koncertowej, trwa już ponad 90 lat, a wciąż aktywna pianistka podpisała niedawno kontrakt z wytwórnią Decca.


Posłuchaj
61:50 2022_04_03 15_58_57_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Ruth Slenczynska w cyklu Etiud (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 3.04.2022

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

"Zapuściłem korzenie razem z moimi drzewami". Archiwalne wspomnienia Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 13:15
- Kiedyś wracałem do rodziny, do Krakowa, potem zacząłem wracać do moich drzew - labiryntu, w którym mogę się zgubić i błądzić - opowiadał Krzysztof Penderecki. W "Głosach z przeszłości" przypomnieliśmy opowieści, którymi podzielił się w 2017 roku. 29 marca w Krakowie miały miejsce uroczystości pogrzebowe kompozytora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DCz #606. TELDEC - owocna fuzja

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 14:49
- Telefunken połączył siły z angielską Deccą w roku 1950. Tuż po tej fuzji zapoczątkowana została słynna seria, legendarna dziś Das Alte Werk - rzecz wychodząca naprzeciw modzie na muzykę dawną graną i nagrywaną na oryginalnych instrumentach z epoki - opowiadał w audycji "Duża czarna" Przemysław Psikuta. Po raz drugi śledziliśmy dzieje słynnej niemieckiej wytwórni płytowej.
rozwiń zwiń