Co słychać na 78. Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 17:00
W tej audycji z cyklu "Chopin osobisty" relacja z 78. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju i zapowiedź koncertów, w tym recitalu zwycięzcy tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie - Kanadyjczyka Kevina Chena. 
Koncert z dworku Chopina transmitowany w Parku Zdrojowym w Dusznikach-Zdroju
Koncert z dworku Chopina transmitowany w Parku Zdrojowym w Dusznikach-ZdrojuFoto: materiały organizatora festiwalu

Posłuchaliśmy ponadto festiwalowych wykonań Francesca Piemontesiego, który zainaugurował tegoroczną imprezę oraz Mateusza Krzyżowskiego, zwycięzcy ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

W audycji zabrzmiały także utrwalone podczas przesłuchań interpretacje laureatów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie: Lukasa Geniusasa, Yulianny Avdeevej oraz Kate Liu.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju jest jednym z najstarszych festiwali pianistycznych na świecie i zarazem najstarszym polskim festiwalem muzycznym. Po raz pierwszy wydarzenie odbyło się w sierpniu 1946 roku z okazji uczczenia 120. rocznicy koncertów charytatywnych 16-letniego Fryderyka Chopina. W swojej kilkudziesięcioletniej historii festiwal przeszedł znaczącą ewolucję - początkowo był imprezą krajową poświęconą wyłącznie twórczości Fryderyka Chopina, z czasem otworzył się na artystów z zagranicy i repertuar innych kompozytorów.

Czytaj także: 78. Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju na antenie Dwójki.

Dla występujących artystów, Duszniki od początku były szczególnym i wymagającym miejscem, skupiającym zainteresowanie koneserów muzyki Chopina. Festiwal w Dusznikach zawsze był gwarantem najwyższego poziomu artystycznego i często miejscem pierwszych polskich występów przyszłych wielkich sław światowej pianistyki. Występowali tu przede wszystkim wybitni pianiści, ale też instrumentaliści innych specjalności, a ich nazwiska były magnesem dla melomanów.


Posłuchaj
59:17 2023_08_06 16_00_00_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Co słychać na 78. Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju? (Chopin osobisty/Dwójka)

 


***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 6.08.2023

Godzina emisji: 16.00

pg/mo

Czytaj także

"Uczta dla melomanów". Piotr Paleczny o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 10:00
- Podczas wieczornych koncertów usłyszymy znakomitości światowej pianistyki, a także wirtuozów innych instrumentów. Popołudniami będziemy mieli wyjątkową okazję spotkania z młodymi artystami, którzy w ostatnim czasie zwyciężali na bardzo prestiżowych konkursach - mówił o rozpoczynającym się w piątek (4.08) 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Irena Poniatowska: na muzykologię trafiłam jako wolny słuchacz

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 12:35
- Najpierw poszłam na teorię muzyki. Byłam tam jednak tylko dwa miesiące. To było pedagogiczne powtarzanie tego, co było w średniej szkole i nie odpowiadało mi. Chciałam estetyki, jakiejś filozofii muzyki. Zadzwoniłam więc do prof. Lissy i usłyszałam: "dziecko, możesz przecież być wolnym słuchaczem, a potem już normalnie studiować u mnie muzykologię - mówiła w Cafe "Muza" prof. Irena Poniatowska.
rozwiń zwiń