Nelson Freire - w 2. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 17:00
Bohaterem tego wydania audycji z cyklu "Chopin osobisty" był Nelson Freire - wielki brazylijski pianista, którego 2. rocznica śmierci minie 1 listopada.
W całej długiej karierze Nelsona Freirea niezwykle ważne miejsce zajmuje muzyka Fryderyka Chopina, którą wykonywał od dziecka i z powodu której został niegdyś nazwany małym Rubinsteinem
W całej długiej karierze Nelsona Freire'a niezwykle ważne miejsce zajmuje muzyka Fryderyka Chopina, którą wykonywał od dziecka i z powodu której został niegdyś nazwany "małym Rubinsteinem"Foto: materiały prom./NOSPR

Nelson Freire i Fryderyk Chopin

Porównywany za młodu z Arturem Rubinsteinem był jednym z najwspanialszych chopinistów naszych czasów. Muzykę naszego kompozytora wielokrotnie wykonywał w Polsce; poświęcił jej także kilka znakomicie przyjętych przez krytykę płyt.

W ostatnich latach Nelson Freire na skutek kontuzji i złego stanu zdrowia wycofał się z kariery koncertowej. Zmarł nagle, w rodzinnym Rio de Janeiro, w 2021 roku w wieku 77 lat. W audycji zabrzmiało jego ostatnie nagranie Chopinowskie - wybitna interpretacja Koncertu fortepianowego f-moll op 21, utrwalona w 2014 roku z Gürzenich-Orchester Köln pod dyrekcją Lionela Bringuiera.

W wykonaniu brazylijskiego artysty wysłuchaliśmy także wyboru Chopinowskich nokturnów z albumu nagranego w 2010 roku.

Związki z Polską

Nelson Freire w czasie swojej długoletniej kariery koncertował na całym świecie, występując pod batutą takich dyrygentów jak m.in. Pierre Boulez, Riccardo Chailly, David Zinman, Kurt Masur, Charles Dutoit, André Previn, Valery Gergiev, Seiji Ozawa, Lorin Maazel i sir Colin Davis, współpracując z najsłynniejszymi orkiestrami m.in. z filharmonikami berlińskimi, londyńskimi i izraelskimi czy orkiestrą lipskiego Gewandhausu i Concertgebouw w Amsterdamie.

Posłuchaj
59:10 2023_10_29 16_00_18_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Nelson Freire - w 2. rocznicę śmierci (Chopin osobisty/Dwójka) 

Kilkakrotnie przyjmował zaproszenie NIFC do udziału w Festiwalu "Chopin i jego Europa", a także zasiadał w jury Konkursu Chopinowskiego. Artysta pozostawił ogromny dorobek fonograficzny, w tym nagrania nagrodzone m.in. Gramophone Classical Music Award, Grand Prix du Disque, Edison Music Award, Diapason d’Or, Victoire d’honneur czy Latin Grammy Award. 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 29.10.2023

Godz. emisji: 16.00

pg/kul

Czytaj także

Robert Kostro: muzyka Chopina najlepiej wyraża polską duszę

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 12:00
- Chopina można nazwać najbardziej polskim kompozytorem, tym, który najlepiej chyba wyraża naszą duszę i też najgłębiej jest zakorzeniony w naszym rozumieniu historii. Myślę przede wszystkim o związku muzyki Chopina z epoką romantyzmu, a przecież dla Polaków kultura romantyczna ma fundamentalny charakter, jest w jakimś sensie podstawą naszej tożsamości - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor nowo otwartego Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uta Goebl-Streicher: Chopin w listach Friederike Müller to ktoś godny podziwu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 20:30
- Friederike Müller była niezwykle serdecznym, emocjonalnym człowiekiem, przywoływała swoje przemyślenia i przeżycia, zarówno te pozytywne, jak i te negatywne, w bardzo emocjonalny sposób. Uważam, że jej listy są wyjątkowe, również przez to, że są przepełnione jej wielkim podziwem wobec Chopina. Możemy tu bez wątpienia mówić o fascynacji - mówiła w Dwójce Uta Goebl-Streicher, autorka książki o listach Friederike Mueller, jednej z ulubionych i najbardziej utalentowanych uczennic Chopina.
rozwiń zwiń