Robert Kostro: muzyka Chopina najlepiej wyraża polską duszę

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 12:00
- Chopina można nazwać najbardziej polskim kompozytorem, tym, który najlepiej chyba wyraża naszą duszę i też najgłębiej jest zakorzeniony w naszym rozumieniu historii. Myślę przede wszystkim o związku muzyki Chopina z epoką romantyzmu, a przecież dla Polaków kultura romantyczna ma fundamentalny charakter, jest w jakimś sensie podstawą naszej tożsamości - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor nowo otwartego Muzeum Historii Polski.
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas koncertu otwarcia (w tle muzycy Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus)
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas koncertu otwarcia (w tle muzycy Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus)Foto: PAP/Paweł Supernak
  • 28 września otwarte zostało Muzeum Historii Polski, którego siedziba mieści się w Warszawie na terenie Cytadeli.
  • Z okazji otwarcia miał miejsce uroczysty koncert, który transmitowała Dwójka. W programie znalazły się utwory Krzysztofa Pendereckiego i Fryderyka Chopina.
  • Wystąpili: Tomasz Ritter – fortepian historyczny, Janusz Olejniczak – fortepian, Iwona Hossa – sopran, Anna Lubańska – mezzosopran, Rafał Bartmiński – tenor, Piotr Nowacki – bas. Chór Filharmonii Krakowskiej, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, dyr. Kirill Karabits.

W gmachu Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli w wieczór otwarcia rozbrzmiewała muzyka wielkich polskich kompozytorów. W części pierwszej miało miejsce nadzwyczajne wykonanie Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego przez Chór Filharmonii Krakowskiej i Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus im. J. Semkowa pod dyrekcją Kirilla Karabitsa. Drugą część wieczoru wypełniła muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistów Janusza Olejniczaka i Tomasza Rittera.

Chopin, Penderecki i historia Polski

Podczas przerwy w koncercie wyemitowaliśmy rozmowę z dyrektorem Muzeum Historii Polski Robertem Kostro, który podkreślał, że program koncertu to spójna całość.

- Chopina można nazwać najbardziej polskim kompozytorem, tym, który najlepiej chyba wyraża naszą duszę i też najgłębiej jest zakorzeniony w naszym rozumieniu historii. Myślę przede wszystkim o związku muzyki Chopina z epoką romantyzmu, a przecież dla Polaków kultura romantyczna ma fundamentalny charakter, jest w jakimś sensie podstawą naszej tożsamości - mówił. - A jeśli chodzi o Krzysztofa Pendereckiego, to myślę, że spośród współczesnych kompozytorów jego dzieła, a zwłaszcza właśnie Polskie Requiem, są najbardziej zakorzenione w historii.

Polskie Requiem - muzyczna opowieść o Polsce

Ta wielka forma kantatowo-oratoryjna powstawała przez kilkadziesiąt lat, a jej poszczególne części odnoszą się do przełomowych wydarzeń w historii najnowszej naszego kraju.

- To jest utwór, który powstawał w niezwykłych czasach - pięknych, wzniosłych, ale też momentami trudnych, czyli w okresie Solidarności i stanu wojennego. I ten utwór zakodował wiele polskich doświadczeń historycznych - i strajki z grudnia 1970 roku z krwawą ich pacyfikacją, i doświadczenie Solidarności, i śmierć kardynała Wyszyńskiego, ale też odniesienia do męczeństwa ojca Kolbego. Chyba nie ma drugiego współczesnego polskiego utworu tak głęboko zakorzenionego w polskiej historii - przyznał dyrektor Muzeum Historii Polski.

Robert Kostro podkreśla, że audytorium, w którym odbył się koncert, w przyszłości będzie służyło właśnie pokazywaniu związków muzyki z historią.

Czytaj także:

Cytadela Warszawska - cztery muzea

Starania o wybudowanie Muzeum Historii Polski w Warszawie podjęto już 17 lat temu. Ostatecznie okazały gmach stanął na terenie Cytadeli, który w ostatnim czasie przekształcił się w duży kompleks muzealny, a wszystkie placówki poświęcone są polskiej historii. Niedawno swoje zbiory przeniosło tam Muzeum Wojska Polskiego, wcześniej działały tam już Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (od 1963 r.) oraz Muzeum Katyńskie (od 1993 r.). 

Aktualnie Muzeum Historii Polskiej nie ma jeszcze wystawy stałej, można w nim natomiast obejrzeć wystawę czasową zatytułowaną "Wielkie i małe historie". Składa się na nią 500 obiektów powstałych na przestrzeni wszystkich wieków tworzących historię naszego kraju.


Posłuchaj
12:49 Dwojka_Filharmonia_Dwojki_Kostro_2023_09_28-20-46-24.mp3 Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro o koncercie otwarcia (Filharmonia Dwójki)

 

Podczas przerwy w koncercie wyemitowaliśmy również reportaż z otwarcia Muzeum Historii Polski, zrealizowała go Aldona Łaniewska-Wołłk:


Posłuchaj
15:16 Dwojka_Filharmonia_Dwojki_2023_09_28-20-16-45.mp3 Reportaż z otwarcia Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli (Filharmonia Dwójki)

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Karol Furtak

Materiał: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 29.09.2023

Godzina emisji: 20.46

mgc/pg

Czytaj także

Otwarto Muzeum Historii Polski. Reportaż "Zachować pamięć" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 10:05
Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku tworzyło wystawy, edukowało i na różne sposoby popularyzowało historię. Początkowo Muzeum miało powstać nad Trasą Łazienkowską nieopodal Zamku Ujazdowskiego. Przez lata brakowało jednak ostatecznej decyzji i zapewnienia finansowania inwestycji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakończył się koncert inaugurujący otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 23:05
Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego oraz preludia, mazurki, ballady, nokturny Fryderyka Chopina wybrzmiały podczas czwartkowego koncertu inaugurującego otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli.
rozwiń zwiń