REKLAMA

Janusz Olejniczak w swoje 70. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 17:00
Bohaterem tego wydania audycji "Chopin osobisty" był Janusz Olejniczak, który właśnie 2 października obchodzi 70. urodziny.
Janusz Olejniczak to jeden z najznakomitszych polskich chopinistów
Janusz Olejniczak to jeden z najznakomitszych polskich chopinistówFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Zabrzmiały interpretacje utrwalone zarówno na współczesnym, jak i na historycznym fortepianie. W wykonaniu Jubilata posłuchaliśmy m.in. Fantazji A-dur op 13 na tematy polskie oraz wybranych mazurków, walców i polonezów Chopina w nagraniach płytowych, a także we fragmentach występu artysty na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach w 2019 roku.

***

Janusz Olejniczak to jeden z najznakomitszych współczesnych chopinistów, w swoim repertuarze ma też jednak muzykę współczesną, wykonuje utwory m.in. Kilara, Góreckiego czy Lutosławskiego. Jest również autorem muzyki do filmów, m.in. "Pianisty" Romana Polańskiego czy "Błękitnej nuty" Andrzeja Żuławskiego.

W 1970 roku został laureatem VI nagrody na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Został także zauważony m.in. podczas Międzynarodowego Konkursu im. Alfreda Caselli w Neapolu. Dziś sam zasiada w jury wielu znakomitych konkursów pianistycznych, oceniał też młodych wykonawców podczas ostatniego, 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Janusz Olejniczak jest jednym z pierwszych wykonawców twórczości Fryderyka Chopina na instrumentach historycznych. Często pojawia się też na Festiwalu "Chopin i jego Europa" w towarzystwie znakomitych orkiestr, m.in. Orkiestry XVIII Wieku Fransa Brüggena oraz Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe'a Herreweghego.

W swoim dorobku artystycznym ma ponad 40 albumów muzycznych, wśród których znalazła się rejestracja kompletu mazurków Chopina na instrumencie historycznym.


Posłuchaj
58:50 2022_10_02 16_00_00_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Janusz Olejniczak w swoje 70. urodziny (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 2.10.2022

Godzina emisji: 16.00

pg/kor/mo

Czytaj także

Olejniczak: jestem ekspertem od Jerzego Maksymiuka

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 13:46
- Praca nad tą płytą kosztowała nas bardzo tak dużo wysiłku, że w pewnym momencie zacząłem się bać o Jerzego i jego zdrowie - mówił w Dwójce o nagrywaniu albumu "Retro" pianista Janusz Olejniczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawne fortepiany w CV Janusza Olejniczaka i Ewy Pobłockiej

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 12:00
- To chopiniści o ogromnych umiejętnościach i wrażliwości - Andrzej Sułek opowiadał w Dwójce o polskich jurorach I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Olejniczak: mam w sobie ciekawość świata

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 12:00
- Bycie laureatem Konkursu Chopinowskiego ułatwiało spotkanie wielu wspaniałych ludzi. Miałem okazję po prostu siedzieć i słuchać literatów, reżyserów, aktorów, wybitnych kolegów muzyków- mówił w Dwójce Janusz Olejniczak, wybitny pianista.
rozwiń zwiń