Cyberpsychologia. Pozytywne strony sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 12:00
Psychologowie badający relacje między ludźmi a technologią koncentrują się zazwyczaj na zjawiskach niepokojących. Wskazują na groźbę dehumanizacji i uzależnień, snują obawy związane z perspektywą pojawienia się systemów o nadludzkich możliwościach.
Czy sztuczna inteligencja zagrozi kiedyś człowiekowi?
Czy sztuczna inteligencja zagrozi kiedyś człowiekowi?Foto: Pixabay.com

W kontrze do tych głosów powstał projekt cyberpsychologii pozytywnej, zgodnie z którym sztuczna inteligencja może pozytywnie wpłynąć na poziom satysfakcji z życia. W jaki sposób? Rozmawialiśmy o tym z dr. Pawłem Fortuną z Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL.

***

"Rachunek myśli" to cotygodniowe wieczorne spotkanie z filozofią.

W tym roku audycja ma pięć odsłon:

1. Klasyczne teksty. Skupiamy się na dialogach Platona. Ogrom podjętych w nich problemów, ich nieustanna aktualność, a z drugiej strony pojawiające się wciąż nowe sposoby ich odczytania są doskonałym punktem wyjścia do refleksji nad współczesnością.
2. Nowości. Chodzi zarówno o teksty polskie, jak i tłumaczenia ważnych książek myślicieli zagranicznych, które nieustannie trafiają do polskich księgarń, a także o konferencje naukowe. Gośćmi są w tym wypadku specjaliści od danej tematyki.
3. Psychoanalityczna lektura klasyki literatury. Stworzone przez dramaturgów i powieściopisarzy postaci służą nam w tym wypadku do objaśnienia różnych typów osobowości oraz podstawowych ludzkich dylematów.
4. Rachunek myśli twórcy. Każde spotkanie osnute wokół problemu bliskiego danemu artyście.
5. Problem/idea filozoficzna. W tej odsłonie kontynuujemy to, co robiliśmy do tej pory, czyli dyskutujemy o rozmaitych interpretacjach spraw, które dotyczą każdego człowieka.

Posłuchaj
57:58 Dwojka_Rachunek_Mysli 2022_05_21-23-00-35.mp3 Cyberpsychologia. Pozytywne strony sztucznej inteligencji (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: dr Paweł Fortuna (Katedra Psychologii Eksperymentalnej KUL)

Data emisja: 21.05.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Prawnik: możliwość stosowania sztucznej inteligencji ograniczać może aspekt prawny

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 11:04
- Możliwość zastosowania w ogóle sztucznej inteligencji w wielu obszarach wynika nie tylko z ograniczeń technologicznych, ale także z ograniczeń prawnych. I to jest coś, z czym w naszej pracy zawodowej spotykamy się na co dzień w naszej pracy zawodowej - mówił w Polskim Radiu 24 prawnik, Michał Karwasiński. Gościem audycji był także prawnik Jakub Szpringer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robo-piesek od Hyundaia jeszcze doskonalszy. Kiedy zastąpi nas w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 11:00
Część z nas właśnie tak wyobrażała sobie roboty przyszłości wyposażone w tzw. sztuczną inteligencję. Mechaniczni pomocnicy powoli stają się rzeczywistością – czy produkt od Hyundaia zastąpi niebawem pracowników wielkich fabryk i taśm montażowych?
rozwiń zwiń