Koncert NOSPR - dyryguje Marzena Diakun

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 10:00
Wysłuchaliśmy transmisji z siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Katowicki zespół poprowadziła Marzena Diakun. W programie znalazły się utwory Bedřicha Smetany i Modesta Musorgskiego.
Marzena Diakun
Marzena DiakunFoto: Lukasz Rajchert/materiały prasowe

W sześciu członach Mojej ojczyzny Smetana opowiedział muzyką o kraju, który od czasu ustanowienia konstytucji grudniowej 1867 roku coraz śmielej torował sobie drogę do utraconej niepodległości. Część drugą poświęcił Wełtawie, odnosząc jej główny motyw do tylu pozornie niepowiązanych ze sobą źródeł, że po dziś dzień uderza w czułe struny odbiorców na całym świecie.

Obrazkach z wystawy Musorgski oddał językiem dźwięków coś, co już wcześniej zostało odmalowane na papierze i płótnie. Obydwaj kompozytorzy po mistrzowsku władali pędzlem dźwiękowych barw. Obydwaj udowodnili, że arcydzieła nie da się zrealizować środkami czysto muzycznymi.

***

Program:

Bedřich Smetana Poemat symfoniczny "Wełtawa" z cyklu "Moja ojczyzna", Modest Musorgski
Obrazki z wystawy (instr. Maurice Ravel)

wyk. NOSPR, dyr. Marzena Diakun

***

Koncert transmitowaliśmy w niedzielę (21.03) od godz. 12.00 na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki.


Zobacz więcej na temat: NOSPR

Czytaj także

NOSPR ma 85 lat. "Górecki, Kilar, Penderecki uważali ją za swoją orkiestrę"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 18:20
"Skupione, pobladłe z emocji twarze muzyków i oczy wpatrzone w dyrygenta, wiedziały, że cała Polska słucha" - tak relacjonowano w  tygodniku "Antena" pierwszy koncert Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, który odbył się 2 października 1935 roku. 
rozwiń zwiń