Passio et mors Domini nostri Jesu Christi secundum Lucam Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 09:33
Głównym punktem specjalnej audycji poświęconej Krzysztofowi Pendereckiemu w dniu pierwszej rocznicy jego śmierci było odtworzenie Pasji wg św. Łukasza, (Passio et mors Domini nostri Jesu Christi secundum Lucam) Krzysztofa Pendereckiego. 
Złożenie do grobu, Ecole crtoise
Złożenie do grobu, Ecole crétoiseFoto: Petit Palais, musée des Beaux-arts de la Ville de Paris

Pasja jest jednym z najważniejszych dzieł w polskiej muzyce XX wieku i utworem przełomowym w twórczości kompozytora. Z pioniera awangardy, radykalnego, poszukującego sonorysty - Krzysztof Penderecki przeszedł na pozycję klasyka - zwrócił się w stronę muzycznej tradycji Zachodu i estetyki postromantyzmu. Odważył się podjąć tematykę sakralną i nawiązać do ideału - do Pasji wg Świętego Jana J. S. Bacha.

Czytaj także:


W audycji przypomnieliśmy nadzwyczajne wykonanie utworu w 50. rocznicę jego prawykonania, które odbyło się podczas Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena 25 marca 2016 roku, pod dyrekcją kompozytora.

Ponadto w audycji sięgnęliśmy do archiwów Polskiego Radia, aby przypomnieć wypowiedzi mistrza na temat jego najważniejszych utworów oraz rozmawialiśmy z Arkadiuszem Kubicą, prymariuszem Kwartetu Śląskiego, na temat twórczości kameralnej Krzysztofa Pendereckiego.


1200x660_penderecki_01a.jpg
Krzysztof Penderecki - serwis specjalny

Kwartet Śląski przygotował wieczór z kwartetami Mistrza, które zostaną wykonane w ramach trwającego właśnie Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w najbliższy czwartek.

***

Na audycję w poniedziałek (29.03) w godz. 16.00-18.00 zapraszał Jakub Kukla.


Zobacz więcej na temat: Krzysztof Penderecki

Czytaj także

Piotr Moss: kompozytor powinien pracować i pisać

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 12:00
- Ja noszę w sobie muzykę, bo gdybym jej nie nosił, to nie mógłbym jej potem urodzić. Ale rzeczywiście coś jest w tym, że zamówienie na utwór – i to jest cudowne – odkrywa właśnie w kompozytorze to, co w nim siedzi i uwalnia ochotę na pisanie - opowiadał w Dwójce Piotr Moss, polski kompozytor mieszkający w Paryżu, autor piosenek, laureat "Złotego Mikrofonu" i wielu innych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogrodnik, przemytnik i twórca uszek. Nieznane oblicza Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 05:50
Mija rok od śmierci jednego z najsławniejszych polskich kompozytorów XX i XXI wieku. Na całym świecie znano i ceniono go jako twórcę muzyki, ale nie wszyscy wiedzieli o jego pozaartystycznych pasjach, rodzinnych tajemnicach czy o fortelu, który otworzył mu drogę do międzynarodowej kariery.
rozwiń zwiń