II Konkurs Szymanowskiego - podsumowanie II etapu w kategorii "głos" [SŁUCHAJ TERAZ]

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 07:00
II Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego powoli dobiega końca. Jako ostatni do finału przystąpią śpiewacy. O zwycięstwo powalczy pięcioro wykonawców: Shanley Horvitz - mezzosopran, Magdalena Lucjan - sopran, Monika Radecka - sopran, Johanna Will - sopran, i Jan Żądło - baryton. Wcześniej jednak czas na podsumowanie II etapu. Audycja specjalna z Katowic w czwartek (21.09) o godz. 17.00. Zapraszamy.
Alexandra Nowakowski
Alexandra NowakowskiFoto: Radosław Kaźmierczak/NOSPR

Zaczynało 32, w II etapie zostało 14

Do II etapu zakwalifikowali się: Justyna Bujak - sopran, Tatiana Hajzusova - sopran, Catherine Hooper - sopran, Shanley Horvitz - mezzosopran, Justyna Khil - sopran, Joanna Kędzior - sopran, Magdalena Lucjan - sopran, Aleksandra Łaska - sopran, Alexandra Nowakowski - sopran, Natalia Płonka - mezzosopran, Monika Radecka - sopran, Anna Thun - mezzosopran, Johanna Will - sopran oraz Jan Żądło - baryton.

O zwycięstwo powalczy pięcioro wykonawców

Będą to: Shanley Horvitz - mezzosopran, Magdalena Lucjan - sopran, Monika Radecka - sopran, Johanna Will - sopran, i Jan Żądło - baryton. Finałowe przesłuchania odbędą się w piątek, 22 września. Będziemy je transmitować w specjalnej audycji na antenie Dwójki od 19.00 do 22.00. 

Wielka szansa dla młodych muzyków

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to szansa dla wybitnych młodych artystów. Szansa, by swej karierze nadać rozmach i tempo. Szansa, by stać się artystą rozpoznawalnym na świecie. A także by zdobyć ważną nagrodę.

Zobacz także: II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego w Dwójce

Konkurs odbywa się co pięć lat w czterech kategoriach wykonawczych: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, szczególną kategorię tworzy konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym. 

SŁUCHAJ RADIOWEJ DWÓJKI: 

player Dwójka.png 

Nagrody pieniężne i nagrania płytowe

W każdej kategorii uczestnicy prezentują się przed międzynarodowym jury, złożonym z najwybitniejszych postaci świata muzyki, wpływowymi krytykami, agentami, mediami oraz serdecznie kibicującą im publicznością. Pula nagród w wysokości blisko 300 tys. euro oraz gwarantowane nagrania płytowe i zaproszenia koncertowe sprawiają, że zwycięstwo w konkursie może stać się przełomowym momentem w życiu każdego uczestnika. 

Konkurs im. K. Szymanowskiego organizowany jest przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miastem Katowice, Polskim Radiem, Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwem Muzycznym im. K. Szymanowskiego w Zakopanem. Partnerem Strategicznym konkursu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Partnerem Medialnym jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej. Partnerem technologicznym tegorocznej edycji konkursu została platforma YouTube, której właścicielem jest marka Google. Dzięki streamingom na platformie YouTube konkurs można śledzić na żywo na całym świecie. 

Finaliści II Konkursu im. Karola Szymanowskiego 

W finale Konkursu: Shanley Horvitz, Magdalena Lucjan, Monika Radecka, Johanna Will i Jan Żądło. 

 

***

Na audycję specjalną z Katowic w czwartek (21.09) w godz. 17.00-18.00 zaprasza Marcin Majchrowski.

pg

Czytaj także

II Konkurs Szymanowskiego. Kaho Araishi: będę bardzo dobrze wspominać ten dzień

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 10:33
- Jestem bardzo zaskoczona. To wielki zaszczyt. Bardzo dziękuję publiczności, jurorom, moim nauczycielom i rodzinie. Występ w finale był stresujący, trochę się myliłam, mogłam jednak liczyć na wsparcie dyrygenta i orkiestry. Będę więc bardzo dobrze wspominać ten dzień - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników w kategorii fortepian II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego Kaho Araishi, zdobywczyni I miejsca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seina Matsuoka: muzykę Szymanowskiego znałam, ale przed konkursem nie grałam jej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 10:30
- Konkurs był dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Przyznam, że nie wykonywałam wcześniej publicznie muzyki Szymanowskiego. Zaczęłam się jej uczyć specjalnie na ten konkurs. Oczywiście znałam ją, słuchałam i zawsze lubiłam. Mogę nawet powiedzieć, że utwory Szymanowskiego, które wybrałam na konkurs, należą teraz do moich ulubionych - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników w kategorii skrzypce II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego zwyciężczyni Seina Matsuoka.
rozwiń zwiń