II Konkurs Szymanowskiego. "W finale brakuje jednej śpiewaczki"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 20:00
Znamy finalistów II Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii "głos". O zwycięstwo powalczy pięcioro wykonawców: Shanley Horvitz - mezzosopran, Magdalena Lucjan - sopran, Monika Radecka - sopran, Johanna Will - sopran i Jan Żądło - baryton. - Muszę powiedzieć, że brakuje mi w tej stawce co najmniej jednej śpiewaczki - przyznał w audycji specjalnej Marcin Majchrowski.
Alexandra Nowakowski w II etapie Konkursu im. Szymanowskiego w Katowicach
Alexandra Nowakowski w II etapie Konkursu im. Szymanowskiego w KatowicachFoto: Grzesiek Mart/Marcin Saltarski
  • Za nami II etap II Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii "głos", w którym jury pod przewodnictwem Dominika Lichta wyłoniło pięcioro finalistów.
  • Do finału zakwalifikowali się Shanley Horvitz - mezzosopran, Magdalena Lucjan - sopran, Monika Radecka - sopran, Johanna Will - sopran i Jan Żądło - baryton.
  • Finałowe przesłuchania odbędą się jutro (piątek, 22 września). Będziemy je transmitować w specjalnej audycji na antenie Dwójki od 19.00 do 22.00.

Zaczynało 32, w II etapie zostało 14

W II etapie udział wzięło 14 śpiewaków: zakwalifikowani do finału Shanley Horvitz - mezzosopran, Magdalena Lucjan - sopran, Monika Radecka - sopran, Johanna Will - sopran i Jan Żądło - baryton, a także Justyna Bujak - sopran, Tatiana Hajzusova - sopran, Catherine Hooper - sopran, Justyna Khil - sopran, Joanna Kędzior - sopran, Aleksandra Łaska - sopran, Alexandra Nowakowski - sopran, Natalia Płonka - mezzosopran oraz Anna Thun - mezzosopran. Przesłuchania odbyły się we wtorek i środę (19-20.09).

Repertuar II etapu, podobnie jak I, był zróżnicowany, jednak - jak zauważył prowadzący audycję Marin Majchrowski - w inny sposób.

- To były 20-minutowe występy. Do wyboru z twórczości Szymanowskiego były co najmniej trzy pieśni z dowolnych opisów lub cały cykl pieśni lub fragment cyklu i trzeba było wszystko wykonać w tonacjach oryginalnych. Następnie do wyboru były dwie pieśni w dwóch różnych językach, wybrane z twórczości całej listy wymienionych kompozytorów - od Grażyny Bacewicz aż do Agaty Zubel, także w tonacjach oryginalnych. No i był do wyboru jeden z trzech utworów wyłonionych w konkursie kompozytorskim - wyjaśniał prowadzący.

Alexandra Nowakowski - wielka nieobecna

Jak stwierdził Marcin Majchrowski, w finale zabrakło mu co najmniej jednej śpiewaczki.

- Alexandra Nowakowski, Amerykanka, niestety nie zakwalifikowała się do finału, chociaż właśnie Szymanowski w jej interpretacji mógł być przekonujący. Podkreślam ten fakt, ponieważ wracając do jednego z głównych założeń konkursu, czyli promocji muzyki Karola Szymanowskiego, to właśnie to powinno cieszyć, że muzyka Szymanowskiego jest otoczona jakąś szczególną estymą, jeśli chodzi o śpiewaków, którzy tutaj przyjechali do Katowic i chcą się właśnie zmierzyć w konkursowych szrankach - wyjaśniał nasz dziennikarz.

Finałowe przesłuchania odbędą się JUTRO (piątek, 22 września). Będziemy je transmitować w specjalnej audycji na antenie Dwójki od 19.00 do 22.00.

Wielka szansa dla młodych muzyków

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to szansa dla wybitnych młodych artystów. Szansa, by swej karierze nadać rozmach i tempo. Szansa, by stać się artystą rozpoznawalnym na świecie. A także by zdobyć ważną nagrodę.

Zobacz także: II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego w Dwójce

Konkurs odbywa się co pięć lat w czterech kategoriach wykonawczych: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, szczególną kategorię tworzy konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym.

Finaliści II Konkursu im. Karola Szymanowskiego 

W finale Konkursu: Shanley Horvitz, Magdalena Lucjan, Monika Radecka, Johanna Will i Jan Żądło. 

Nagrody pieniężne i nagrania płytowe

W każdej kategorii uczestnicy prezentują się przed międzynarodowym jury, złożonym z najwybitniejszych postaci świata muzyki, wpływowymi krytykami, agentami, mediami oraz serdecznie kibicującą im publicznością. Pula nagród w wysokości blisko 300 tys. euro oraz gwarantowane nagrania płytowe i zaproszenia koncertowe sprawiają, że zwycięstwo w konkursie może stać się przełomowym momentem w życiu każdego uczestnika. 

Konkurs im. K. Szymanowskiego organizowany jest przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miastem Katowice, Polskim Radiem, Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwem Muzycznym im. K. Szymanowskiego w Zakopanem. Partnerem Strategicznym konkursu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Partnerem Medialnym jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej. Partnerem technologicznym tegorocznej edycji konkursu została platforma YouTube, której właścicielem jest marka Google. Dzięki streamingom na platformie YouTube konkurs można śledzić na żywo na całym świecie. 


Posłuchaj
60:12 2023_09_21 17_00_11_PR2_Audycja okolicznosciowa.mp3 II Konkurs Szymanowskiego - podsumowanie II etapu w kategorii "głos" (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

 

***

II Konkurs Szymanowskiego - podsumowanie II etapu w kategorii "głos"

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 21.09.2023

Godzina emisji: 17.00

mgc

Czytaj także

II Konkurs Szymanowskiego. Kaho Araishi: będę bardzo dobrze wspominać ten dzień

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 10:33
- Jestem bardzo zaskoczona. To wielki zaszczyt. Bardzo dziękuję publiczności, jurorom, moim nauczycielom i rodzinie. Występ w finale był stresujący, trochę się myliłam, mogłam jednak liczyć na wsparcie dyrygenta i orkiestry. Będę więc bardzo dobrze wspominać ten dzień - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników w kategorii fortepian II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego Kaho Araishi, zdobywczyni I miejsca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seina Matsuoka: muzykę Szymanowskiego znałam, ale przed konkursem nie grałam jej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 10:30
- Konkurs był dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Przyznam, że nie wykonywałam wcześniej publicznie muzyki Szymanowskiego. Zaczęłam się jej uczyć specjalnie na ten konkurs. Oczywiście znałam ją, słuchałam i zawsze lubiłam. Mogę nawet powiedzieć, że utwory Szymanowskiego, które wybrałam na konkurs, należą teraz do moich ulubionych - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników w kategorii skrzypce II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego zwyciężczyni Seina Matsuoka.
rozwiń zwiń