Radiowy głos Zbigniewa Zapasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 17:50
W audycji "Antykwariat" przedstawimy sylwetkę znakomitego aktora, który w Polskim Radiu zapamiętany został jako odtwórca wielu ról i niezrównany interpretator literatury pięknej.
Zbigniew Zapasiewicz (14 lipca mija 8 rocznica śmierci tego wybitnego aktora)
Zbigniew Zapasiewicz (14 lipca mija 8 rocznica śmierci tego wybitnego aktora)Foto: PAP/Maciej Musiał

Zbigniew Zapasiewicz (1934-2009) związany był z warszawskimi teatrami, grał u Erwina Axera, Zygmunta Huebnera i Jerzego Jarockiego. Jego kariera filmowa rozpoczęła się w 1963 roku rolą księdza w "Wianie" Jana Łomnickiego. Potem zagrał m.in. w "Barwach ochronnych" Krzysztofa Zanussiego i "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy. W jego dorobku znajdziemy także wiele ról w Teatrze Telewizji i w Teatrze Polskiego Radia.

Posłuchaj ostatniego wywiadu Zbigniewa Zapasiewicza >>>

Aktor genialnie kreował postaci cyników, błaznów, manipulatorów. Znakomicie grał także inteligentów, postaci przeżywające konflikty moralne. Obnażał swoich bohaterów, ukazywał ich mizerię i zakłamanie, traktował ostro i bez znieczulenia. Był także wybitnym odtwórcą poezji Herberta.

W audycji usłyszymy fragmenty wywiadu udzielonego przez Zbigniewa Zapasiewicza Annie Lisieckiej w 2001 roku, kiedy to wybitny aktor rozpoczynał próby do "Króla Leara" w Teatrze Powszechnym w Warszawie w reżyserii Piotra Cieplaka i przekładzie Stanisława Barańczaka. Zabrzmią też fragmenty jego wybitnych interpretacji, z których wiele przetrwało na szczęście w archiwach Polskiego Radia. Usłyszą Państwo m.in., jak mówił ważny dla siebie wiersz "Kwiaty polskie" Juliana Tuwima, jak recytował pieśni Jana Kochanowskiego, jak potrafił rozmawiać, interpretując tekst Alberta Camusa...

***

Na "Antykwariat" w piątek (14.07) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Anna Lisiecka.

mc/mz

Czytaj także

Waldorff: I Konkurs Chopinowski na superheterodynie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 15:41
- Podczas I Konkursu byłem na wsi pod Trzemesznem. Koncertu laureatów słuchałem dzięki odbiornikowi najnowocześniejszemu na tamte czasy - wspominał w archiwalnym nagraniu Jerzy Waldorff początki swojej wielkiej radiowej przygody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Wasowski. Radiowy inżynier i kabareciarz

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 15:35
Bohaterem audycji z cyklu "Antykwariat" był - związany z Polskim Radiem od czasów przedwojennych - niezapomniany autor piosenek i radiowej muzyki, połowa duetu Kabaretu Starszych Panów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monologi Boryny i inne przypadki Andrzeja Łapickiego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 19:00
- To było tak wzniosłe i tak szlachetne doświadczenie, że nic tak idealistycznego w życiu już mi się nie przydarzyło - powiedział w archiwalnym nagraniu z 1995 roku Andrzej Łapicki, wspominając swój egzamin na studia aktorskie w 1942 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zaciekawiał od pierwszych zdań". Portret twórcy "Matysiaków"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 17:30
- Umiał wymyślić sprawę, która była ważna i nagrać to, co potrzebne. Miał ogromną umiejętność konstrukcji reportażu - o Jerzym Janickim mówiła w audycji "Antykwariat" dziennikarka Krystyna Melion.
rozwiń zwiń