Twierdza polskości. Dwójka na zamku w Kórniku

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 17:00
- Tytus Działyński postanowił stworzyć nie tylko siedzibę rodzinną, ale gromadził tu wszystko co polskie, m.in. umiejscowił tu swoją wspaniałą bibliotekę - mówiła w Dwójce Katarzyna Woźniak, zastępca dyrektora Biblioteki Kórnickiej PAN.
Audio
Zamek w Kórniku
Zamek w KórnikuFoto: PAP/Dirk Renckhoff

Początki zamku w Kórniku sięgają XIII wieku, jego obecny kształt zawdzięczamy Tytusowi Działyńskiemu, a fakt, że zamek należy do narodu polskiego – Władysławowi Zamoyskiemu. W audycji "Dwójka na miejscu" mówiliśmy o losach tego miejsca, które dziś słynie przede wszystkim z fantastycznego księgozbioru. Są tu takie piśmiennicze zabytki, jak spisany na pergaminie i zdobiony złotem kodeks Justyniana z wieku XIII, ale też niezwykłe rękopisy. - Mam opowieści miłosne napisane ręką Napoleona pt. "Clisson i Eugenia" - mówiła w audycji pracowniczka biblioteki Małgorzata Potocka. - Podobno Tytus Działyński kupując ten rękopis w 1820 roku zapłacił za niego tyle złota, ile ta powieść ważyła.

Zabytkiem bezcennym dla polskiej kultury jest znajdujący się w Kórniku rękopis III części "Dziadów" Adama Mickiewicza, który został podarowany siostrze Tytusa Działyńskiego przez samego poetę. Turyści mogą też podziwiać autograf dzieła Fryderyka Chopina pt. "Wiosna".

Burgrabia zamku w Kórniku Leszek Grześkowiak podkreślił, że patriotyzm Tytusa Działyńskiego nie ograniczał się do kolekcjonowania ważnych dla polskiej kultury pamiątek. - Wszystkie prace, które były do wykonania na jego terenach, polecał tylko Polakom. Wśród miejscowej ludności wyszukiwał zdolnych ludzi i dawał im zatrudnienie. Mówił, że w jego siedzibie wszystko jest wykonane polskimi rękoma, co w czasach zaborów miało swoją wymowę.

W audycji mówiliśmy też o fascynującej historii ziem, na których znajduje się Kórnik, a sięgającej czasów przed naszą erą. Nie zabrakło opowieści o złożonej relacji między Kórnikiem i wchłoniętym przez niego Bninem oraz wątku Białej Damy oraz noblistki Wisławy Szymborskiej, która pochodzi z tych terenów. Przyjrzeliśmy się ponadto historii otaczającego zamek parku i znajdującego się tu arboretum.

A tak zapraszaliśmy do Kórnika:

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzą:  Milena Gąsienica i Michał Nowak

Goście: prof. Hanna Kóčka-Krenz, Barbara Wysocka, Małgorzata Potocka Kazimierz Krawiarz, Katarzyna Woźniak, Leszek Grześkowiak śpiewaczka Edyta Krzemień, Mateusz Frąckowiak, Magdalena Biniaś-Szkopek, Aleksandra Losik-Sidorska, prof. Barbara Wysocka, prof. Igor Kraszewski, Katarzyna Zaborowska, Dariusz Tabisz, Jacek Kozłowski, Andrzej Jagodziński, Andrzej Pawlaczyk, Łukasz Grzegorowski

Data emisji: 7.12.2019

Godzina emisji: 15.00

bch

Czytaj także

Dwójka na Miodowej, czyli w artystycznej enklawie Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 17:00
- To miejsce o wyjątkowej atmosferze. Sama architektura całego placu otoczonego budynkami dydaktycznymi, szkołami muzycznymi, Akademią Teatralną tworzy ciekawą przestrzeń dla działalności młodych artystów - mówił w Dwójce wiolonczelista Marcin Zdunik, absolwent ZPSM Nr 1 w Warszawie, znaną powszechnie jako "Miodowa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płock. Miasto, gdzie historia przemawia donośnym głosem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 17:00
To była średniowieczna stolica Polski, w której działa dziś – nieprzerwanie od XII wieku – najstarsza szkoła w naszym kraju. Płock, bo o nim mowa, to również rodzinne miasto lidera znakomitej grupy Lao Che oraz twórcy słynnego znaku Solidarności. Jedno z najstarszych polskich miast znalazło się na trasie naszych dziennikarzy w plenerowej audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działdowo. Miasto pogranicza i poezji

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 13:20
- Przyjeżdżają do nas różne ważne osobistości i mówią, że takiej publiczności, tylu poetów zebranych w jednym miejscu jeszcze nie widzieli - podkreślała w "Dwójce na miejscu" Jadwiga Smółka ze Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa.
rozwiń zwiń