X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Twierdza polskości. Dwójka na zamku w Kórniku

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 17:00
- Tytus Działyński postanowił stworzyć nie tylko siedzibę rodzinną, ale gromadził tu wszystko co polskie, m.in. umiejscowił tu swoją wspaniałą bibliotekę - mówiła w Dwójce Katarzyna Woźniak, zastępca dyrektora Biblioteki Kórnickiej PAN.
Audio
Zamek w Kórniku
Zamek w KórnikuFoto: PAP/Dirk Renckhoff

Początki zamku w Kórniku sięgają XIII wieku, jego obecny kształt zawdzięczamy Tytusowi Działyńskiemu, a fakt, że zamek należy do narodu polskiego – Władysławowi Zamoyskiemu. W audycji "Dwójka na miejscu" mówiliśmy o losach tego miejsca, które dziś słynie przede wszystkim z fantastycznego księgozbioru. Są tu takie piśmiennicze zabytki, jak spisany na pergaminie i zdobiony złotem kodeks Justyniana z wieku XIII, ale też niezwykłe rękopisy. - Mam opowieści miłosne napisane ręką Napoleona pt. "Clisson i Eugenia" - mówiła w audycji pracowniczka biblioteki Małgorzata Potocka. - Podobno Tytus Działyński kupując ten rękopis w 1820 roku zapłacił za niego tyle złota, ile ta powieść ważyła.

Zabytkiem bezcennym dla polskiej kultury jest znajdujący się w Kórniku rękopis III części "Dziadów" Adama Mickiewicza, który został podarowany siostrze Tytusa Działyńskiego przez samego poetę. Turyści mogą też podziwiać autograf dzieła Fryderyka Chopina pt. "Wiosna".

Burgrabia zamku w Kórniku Leszek Grześkowiak podkreślił, że patriotyzm Tytusa Działyńskiego nie ograniczał się do kolekcjonowania ważnych dla polskiej kultury pamiątek. - Wszystkie prace, które były do wykonania na jego terenach, polecał tylko Polakom. Wśród miejscowej ludności wyszukiwał zdolnych ludzi i dawał im zatrudnienie. Mówił, że w jego siedzibie wszystko jest wykonane polskimi rękoma, co w czasach zaborów miało swoją wymowę.

W audycji mówiliśmy też o fascynującej historii ziem, na których znajduje się Kórnik, a sięgającej czasów przed naszą erą. Nie zabrakło opowieści o złożonej relacji między Kórnikiem i wchłoniętym przez niego Bninem oraz wątku Białej Damy oraz noblistki Wisławy Szymborskiej, która pochodzi z tych terenów. Przyjrzeliśmy się ponadto historii otaczającego zamek parku i znajdującego się tu arboretum.

A tak zapraszaliśmy do Kórnika:

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzą:  Milena Gąsienica i Michał Nowak

Goście: prof. Hanna Kóčka-Krenz, Barbara Wysocka, Małgorzata Potocka Kazimierz Krawiarz, Katarzyna Woźniak, Leszek Grześkowiak śpiewaczka Edyta Krzemień, Mateusz Frąckowiak, Magdalena Biniaś-Szkopek, Aleksandra Losik-Sidorska, prof. Barbara Wysocka, prof. Igor Kraszewski, Katarzyna Zaborowska, Dariusz Tabisz, Jacek Kozłowski, Andrzej Jagodziński, Andrzej Pawlaczyk, Łukasz Grzegorowski

Data emisji: 7.12.2019

Godzina emisji: 15.00

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwójka na Miodowej, czyli w artystycznej enklawie Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 17:00
- To miejsce o wyjątkowej atmosferze. Sama architektura całego placu otoczonego budynkami dydaktycznymi, szkołami muzycznymi, Akademią Teatralną tworzy ciekawą przestrzeń dla działalności młodych artystów - mówił w Dwójce wiolonczelista Marcin Zdunik, absolwent ZPSM Nr 1 w Warszawie, znaną powszechnie jako "Miodowa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płock. Miasto, gdzie historia przemawia donośnym głosem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 17:00
To była średniowieczna stolica Polski, w której działa dziś – nieprzerwanie od XII wieku – najstarsza szkoła w naszym kraju. Płock, bo o nim mowa, to również rodzinne miasto lidera znakomitej grupy Lao Che oraz twórcy słynnego znaku Solidarności. Jedno z najstarszych polskich miast znalazło się na trasie naszych dziennikarzy w plenerowej audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działdowo. Miasto pogranicza i poezji

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 13:20
- Przyjeżdżają do nas różne ważne osobistości i mówią, że takiej publiczności, tylu poetów zebranych w jednym miejscu jeszcze nie widzieli - podkreślała w "Dwójce na miejscu" Jadwiga Smółka ze Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa.
rozwiń zwiń