X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Działdowo. Miasto pogranicza i poezji

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 13:20
- Przyjeżdżają do nas różne ważne osobistości i mówią, że takiej publiczności, tylu poetów zebranych w jednym miejscu jeszcze nie widzieli - podkreślała w "Dwójce na miejscu" Jadwiga Smółka ze Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa.
Audio
  • Działdowo. Miasto pogranicza i poezji (Dwójka na miejscu)
Działdowo
Działdowo Foto: Shutterstock.com/piotrbb

Działdowo, malownicze miasteczko o wielowiekowej, burzliwej historii, było kolejną stacją plenerowej audycji "Dwójka na miejscu". Co warto podkreślić, miasto to łączy z radiową Dwójką pewna prestiżowa nagroda.

Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa otrzymało w tegorocznym Konkursie Mistrz Mowy Polskiej nagrodę Vox Populi w kategorii "Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej". Natomiast tytuł "Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej" przyznawany przez członków Akademii Mistrzów Mowy Polskiej przypadł w udziale Redakcji Programu 2 Polskiego Radia.

- W Działdowie jest mnóstwo zdolnych osób. Powstanie Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa spowodowało eksplozję, ci ludzie się ujawnili - mówił Sławomir Rutkowski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Działdowie. O tym pozytywnym wpływie mieszkańców miasta, których łączy pasja do poezji, opowiadali również członkowie Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa. - Jak się tworzy fajny klimat i są fajni ludzie, którzy chcą bawić się słowem, to wszędzie jest to możliwie – tłumaczył Witold Ostrowski, opisując powstanie i rozwój niezwykle popularnych Powiatowych Wieczorów z Poezją przygotowywanych przez Stowarzyszenie. - Działamy wielotorowo. Uważamy, że trzeba dotrzeć do odbiorcy, a edukację trzeba zacząć od dzieciństwa – dodawała Renata Buczyńska, która mówiła m.in. o działalności edukacyjnej Stowarzyszenia.

Drugim, obok literatury, tematem, który pojawiał się często w rozmowach Dwójki o Działdowie, była historia. – Działdowo od samego początku było miastem pogranicza: prusko-mazowieckiego, krzyżacko-mazowieckiego, krzyżacko-polskiego, prusko-polskiego, niemiecko-polskiego – przypominał Marian Odachowski z Towarzystwa Miłośników Ziemi Działdowskiej. Jak zauważył z kolei Patryk Kozłowski, dyrektor Muzeum Pogranicza w Działdowie, pierwiastki tej pograniczności można znaleźć w mentalności dzisiejszych mieszkańców tych ziem.

W jakim sensie Działdowo to "brama Mazur"? Co oferuje Muzeum Pogranicza i czym wyróżnia się wystawa interaktywna Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie? Jaką trasą wybrać się na zwiedzanie tego miasta, co zobaczyć? Jak wspominają swoje wczesne lata spędzone w Działdowie aktor Sławomir Grzymkowski i reżyser teatralny Radosław Rychcik? W audycji spotkaliśmy się również z Chórem Our Voice pod dyrekcją Danuty Czeczot i wysłuchaliśmy kilku wykonań tego zespołu.


Dwójka w Działdowie Dwójka w Działdowie

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzą: Milena Gąsienica i Jakub Kukla

Goście: Chór Our Voice pod dyrekcją Danuty Czeczot; Patryk Kozłowski, dyrektor Muzeum Pogranicza; Renata Buczyńska, Jadwiga Smółka i Witold Ostrowski ze Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa; Marian Odachowski z Towarzystwa Miłośników Ziemi Działdowskiej; Sławomir Grzymkowski, aktor; Radosław Rychcik, reżyser teatralny; Sławomir Rutkowski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Działdowie, i Dominika Banach. Z nagrań archiwalnych: Paweł Sowa, pierwszy powojenny burmistrz Działdowa, oraz kapral Granica.

Data emisji: 9.11.2019

Godzina emisji: 15.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwójka na Miodowej, czyli w artystycznej enklawie Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 17:00
- To miejsce o wyjątkowej atmosferze. Sama architektura całego placu otoczonego budynkami dydaktycznymi, szkołami muzycznymi, Akademią Teatralną tworzy ciekawą przestrzeń dla działalności młodych artystów - mówił w Dwójce wiolonczelista Marcin Zdunik, absolwent ZPSM Nr 1 w Warszawie, znaną powszechnie jako "Miodowa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwójka na miejscu". Tychy, Mediateka i Festiwal Auksodrone

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 16:55
- Kiedy tworzyła się orkiestra Aukso, szukaliśmy swojego miejsca i znaleźliśmy punkt zaczepienia w Tychach. Nikt z członków orkiestry nie był mieszkańcem tego miasta. Dziś jest zupełnie inaczej. Tychy, to nietypowe miasto jak na Śląsk. Inne, nowe, w którym szczególnie młodym ludziom mieszka się bardzo dobrze – mówił Marek Moś, skrzypek, założyciel i dyrektor orkiestry Aukso, honorowy obywatel miasta Tychy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płock. Miasto, gdzie historia przemawia donośnym głosem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 17:00
To była średniowieczna stolica Polski, w której działa dziś – nieprzerwanie od XII wieku – najstarsza szkoła w naszym kraju. Płock, bo o nim mowa, to również rodzinne miasto lidera znakomitej grupy Lao Che oraz twórcy słynnego znaku Solidarności. Jedno z najstarszych polskich miast znalazło się na trasie naszych dziennikarzy w plenerowej audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Narodowe w Krakowie. 140-letnia historia, która zaczęła się na balu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 17:07
- W 1879 roku Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu urządzono huczny jubileusz w Sukiennicach. Bal był bardzo udany, panowie byli mocno rozochoceni i wtedy zrodziła się inicjatywa, że momencie kiedy państwo nie istnieje, ale naród tak, warto by to muzeum założyć. Henryk Siemiradzki podarował swój obraz - "Pochodnię Nerona". To jest nasz numer 1. w księdze inwentarzowej - mówiła w Dwójce Magdalena Czubińska z Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń