Działdowo. Miasto pogranicza i poezji

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 13:20
- Przyjeżdżają do nas różne ważne osobistości i mówią, że takiej publiczności, tylu poetów zebranych w jednym miejscu jeszcze nie widzieli - podkreślała w "Dwójce na miejscu" Jadwiga Smółka ze Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa.
Audio
  • Działdowo. Miasto pogranicza i poezji (Dwójka na miejscu)
Działdowo
Działdowo Foto: Shutterstock.com/piotrbb

Działdowo, malownicze miasteczko o wielowiekowej, burzliwej historii, było kolejną stacją plenerowej audycji "Dwójka na miejscu". Co warto podkreślić, miasto to łączy z radiową Dwójką pewna prestiżowa nagroda.

Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa otrzymało w tegorocznym Konkursie Mistrz Mowy Polskiej nagrodę Vox Populi w kategorii "Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej". Natomiast tytuł "Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej" przyznawany przez członków Akademii Mistrzów Mowy Polskiej przypadł w udziale Redakcji Programu 2 Polskiego Radia.

- W Działdowie jest mnóstwo zdolnych osób. Powstanie Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa spowodowało eksplozję, ci ludzie się ujawnili - mówił Sławomir Rutkowski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Działdowie. O tym pozytywnym wpływie mieszkańców miasta, których łączy pasja do poezji, opowiadali również członkowie Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa. - Jak się tworzy fajny klimat i są fajni ludzie, którzy chcą bawić się słowem, to wszędzie jest to możliwie – tłumaczył Witold Ostrowski, opisując powstanie i rozwój niezwykle popularnych Powiatowych Wieczorów z Poezją przygotowywanych przez Stowarzyszenie. - Działamy wielotorowo. Uważamy, że trzeba dotrzeć do odbiorcy, a edukację trzeba zacząć od dzieciństwa – dodawała Renata Buczyńska, która mówiła m.in. o działalności edukacyjnej Stowarzyszenia.

Drugim, obok literatury, tematem, który pojawiał się często w rozmowach Dwójki o Działdowie, była historia. – Działdowo od samego początku było miastem pogranicza: prusko-mazowieckiego, krzyżacko-mazowieckiego, krzyżacko-polskiego, prusko-polskiego, niemiecko-polskiego – przypominał Marian Odachowski z Towarzystwa Miłośników Ziemi Działdowskiej. Jak zauważył z kolei Patryk Kozłowski, dyrektor Muzeum Pogranicza w Działdowie, pierwiastki tej pograniczności można znaleźć w mentalności dzisiejszych mieszkańców tych ziem.

W jakim sensie Działdowo to "brama Mazur"? Co oferuje Muzeum Pogranicza i czym wyróżnia się wystawa interaktywna Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie? Jaką trasą wybrać się na zwiedzanie tego miasta, co zobaczyć? Jak wspominają swoje wczesne lata spędzone w Działdowie aktor Sławomir Grzymkowski i reżyser teatralny Radosław Rychcik? W audycji spotkaliśmy się również z Chórem Our Voice pod dyrekcją Danuty Czeczot i wysłuchaliśmy kilku wykonań tego zespołu.


Dwójka w Działdowie Dwójka w Działdowie

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzą: Milena Gąsienica i Jakub Kukla

Goście: Chór Our Voice pod dyrekcją Danuty Czeczot; Patryk Kozłowski, dyrektor Muzeum Pogranicza; Renata Buczyńska, Jadwiga Smółka i Witold Ostrowski ze Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa; Marian Odachowski z Towarzystwa Miłośników Ziemi Działdowskiej; Sławomir Grzymkowski, aktor; Radosław Rychcik, reżyser teatralny; Sławomir Rutkowski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Działdowie, i Dominika Banach. Z nagrań archiwalnych: Paweł Sowa, pierwszy powojenny burmistrz Działdowa, oraz kapral Granica.

Data emisji: 9.11.2019

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Dwójka na Miodowej, czyli w artystycznej enklawie Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 17:00
- To miejsce o wyjątkowej atmosferze. Sama architektura całego placu otoczonego budynkami dydaktycznymi, szkołami muzycznymi, Akademią Teatralną tworzy ciekawą przestrzeń dla działalności młodych artystów - mówił w Dwójce wiolonczelista Marcin Zdunik, absolwent ZPSM Nr 1 w Warszawie, znaną powszechnie jako "Miodowa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwójka na miejscu". Tychy, Mediateka i Festiwal Auksodrone

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 16:55
- Kiedy tworzyła się orkiestra Aukso, szukaliśmy swojego miejsca i znaleźliśmy punkt zaczepienia w Tychach. Nikt z członków orkiestry nie był mieszkańcem tego miasta. Dziś jest zupełnie inaczej. Tychy, to nietypowe miasto jak na Śląsk. Inne, nowe, w którym szczególnie młodym ludziom mieszka się bardzo dobrze – mówił Marek Moś, skrzypek, założyciel i dyrektor orkiestry Aukso, honorowy obywatel miasta Tychy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płock. Miasto, gdzie historia przemawia donośnym głosem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 17:00
To była średniowieczna stolica Polski, w której działa dziś – nieprzerwanie od XII wieku – najstarsza szkoła w naszym kraju. Płock, bo o nim mowa, to również rodzinne miasto lidera znakomitej grupy Lao Che oraz twórcy słynnego znaku Solidarności. Jedno z najstarszych polskich miast znalazło się na trasie naszych dziennikarzy w plenerowej audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Narodowe w Krakowie. 140-letnia historia, która zaczęła się na balu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 17:07
- W 1879 roku Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu urządzono huczny jubileusz w Sukiennicach. Bal był bardzo udany, panowie byli mocno rozochoceni i wtedy zrodziła się inicjatywa, że momencie kiedy państwo nie istnieje, ale naród tak, warto by to muzeum założyć. Henryk Siemiradzki podarował swój obraz - "Pochodnię Nerona". To jest nasz numer 1. w księdze inwentarzowej - mówiła w Dwójce Magdalena Czubińska z Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń