"Najbardziej urokliwy odcinek Brdy przepływa przez Bory Tucholskie" [ZOBACZ RELACJĘ]

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 17:08
- Rzeka Brda przepływa przed dwa parki krajobrazowe na terenie Borów Tucholskich: Zaborski i Tucholski. Dalej, w miejscowości Woziwoda, wpada do rezerwatu przyrody Dolina Rzeki Brdy, utworzonego specjalnie dla walorów krajobrazowych tej rzeki - mówił w Dwójce Stefan Konczal, nadleśniczy Nadleśnictwa Woziwoda.
Rzeka Brda
Rzeka BrdaFoto: Voyagerix/shutterstock

Posłuchaj
113:22 2021_07_24 15_00_17_PR2_Dwojka_na_miejscu.mp3 Z biegiem rzeki Brdy (Dwójka na miejscu) 
Świder 1200.jpg
"Rzeka Świder to oaza przyrody"

Trasę naszej kolejnej podróży w ramach cyklu "Dwójka na miejscu. Z biegiem lat, z biegiem rzek" wyznaczył szlak rzeki Brdy, a konkretniej jej środkowy i dolny brzeg. Łącznie Brda liczy 238 km długości i stanowi lewy dopływ Wisły (największy w dolnym jej brzegu).

Wyprawę rozpoczęliśmy w Fojutowie - na wyjątkowym skrzyżowaniu dwóch cieków wodnych, gdzie Wielki Kanał Brdy przepływa nad Czerską Strugą. Zajrzeliśmy do środka najdłuższego w Polsce akweduktu - obiektu pochodzącego z połowy XIX wieku i wzorowanego na antycznych rzymskich budowlach.

Źródło: YouTube "Dwójka"

W naszej podróży towarzyszyły nam sokoły. Opowiadaliśmy o specyfice hodowli ptaków drapieżnych i akcji reintrodukcji sokoła wędrownego. Z jednym z nich stanęliśmy nawet w oko w oko.

Źródło: YouTube "Dwójka"

W jednym kawałku dotarliśmy następnie do Muzeum Borów Tucholskich na spotkanie z pielęgnującą tradycję i kulturę Borowiaków Marią Ollick.

Źródło: YouTube "Dwójka"

Dopłynęliśmy oczywiście do Bydgoszczy - miasta, które z wody się narodziło. Wybraliśmy się na spacer po miejscu określanym przez lokalnych mieszkańców jako "absolutnie jedna z najbardziej udanych rewitalizacji w Polsce", czyli otoczonej odrestaurowanymi spichlerzami Wyspie Młyńskiej. Jest ona pełna zieleni, stała się sercem miasta. 

Źródło: YouTube "Dwójka"

Swoimi wspomnieniami znad Brdy i z Bydgoszczy podzielił się z nami wszechstronnie utalentowany artysta - Krzysztof Herdzin.

A na sam koniec zabraliśmy Państwa na rejs "słonecznikiem" - tramwajem wodnym zasilanym energią przez baterie słoneczne. 

Źródło: YouTube "Dwójka"

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzili: Paweł Siwek i Roch Siciński

Goście: Dorota Rząska-Lis (starszy specjalista Służby Leśnej ds. edukacji leśnej), Stefan Konczal (nadleśniczy Nadleśnictwa Woziwoda), Mariusz Nowogrodzki (opiekun sokolarni przy Technikum Leśnym w Tucholi, Maria Olik (Borowiackie Towarzystwo Kultury), Krzysztof Herdzin (kompozytor, aranżer, pianista), Dawid Urbański (bydgoski przewodnik), Piotr Jasiek (kierownik Muzeum Mydła i Historii Brudu), Daria Kieraszewicz (bydgoska przewodnik)

Data emisji: 24.07.2021

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Bydgoszcz nie tylko na majówkę

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 13:43
Na majowe weekendy proponujemy Wam wyprawę do Bydgoszczy. Miasto położone w dolinie dwóch rzek, Brdy i Wisły, ma wiele atrakcyjnych terenów i obiektów związanych z wodą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Pietraszek: rzeka Świder to oaza przyrody [ZOBACZ RELACJĘ]

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 17:00
- Świder od Dłużewa do ujścia jest objęty ochroną, jako rezerwat przyrody. Dzięki temu możemy tam podziwiać różne ptaki, ale też inne zwierzęta, bo w Świdrze żyją interesujące ryby. No i mamy roślinność, która nawet dla kogoś, kto się na niej zupełnie nie zna, tworzy bardzo przyjazny klimat - mówiła w Dwójce Ewa Pietraszek - etnografka ze stowarzyszenia "Chodź nad Świder".
rozwiń zwiń