Dwójka nad Notecią [ZOBACZ RELACJĘ]

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 14:56
- W Chodzieży muzycy się poznają i te przyjaźnie zostają. Tu zawiązał się mój pierwszy zespół, który potem nagrał płytę - mówiła o Cho-Jazz wokalistka Dorota Miśkiewicz, pedagog na Międzynarodowych Chodzieckich Warsztatach Jazzowych, z którą redaktorzy Dwójki rozmawiali podczas podroży biegiem rzeki Noteci.
Noteć
NotećFoto: gkordus/shutterstock.com

Posłuchaj
116:52 2021_09_04 14_59_55_PR2_Dwójka_na_miejscu.mp3 Z biegiem rzeki Noteci (Dwójka na miejscu)

 

Wrocław Odra shutterstock 1200.jpg
Dwójka nad Odrą. "Z rzeki miasto jest najpiękniejsze"

Przepływa przez trzy województwa, ma prawie 400 km długości i jest największym dopływem Warty. Noteć to kolejna rzeka na mapie naszej trasy w audycji "Dwójka na miejscu. Z biegiem lat, z biegiem rzek". Chociaż wakacje dobiegają końca, zaproponowaliśmy podróż, która je przedłużyła.

Podczas naszego rejsu odbiliśmy nieco od głównego nurtu, aby opowiedzieć o Międzynarodowych Chodzieckich Warsztatach Jazzowych, które mają już przeszło pół wieku historii. O tradycji muzykowania nad Notecią opowiadał dyrektor artystyczny wydarzenia Janusz Szrom oraz wokalistka i skrzypaczka Dorota Miśkiewicz

Czytaj także:

Zainaugurowane zostały w roku 1971 przez Jerzego Janowskiego i Jana Abstawskiego, przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. - Zdecydowali, że w tym pięknym ośrodku, otoczonym jeziorami i lasami, dysponującym amfiteatrem, co nie jest bez znaczenia, odbędą się pierwsze warsztaty jazzowe - opowiadał Janusz Szrom. - To była potrzeba wynikająca z praktyki przesłuchiwania zespołów big bitowych.

Doświadczeni muzycy zastanawiali się w jaki sposób zatrzymać młodych na dłużej, tak, by zaproponować im pracę nad warsztatem wokalnym i instrumentalnym. - Jak to Lucjan Kaszycki, pierwszy dyrektor warsztatów chodzieckich mówił: mieli instrumenty i trochę umieli na nich grać, ale właściwie nie wiedzieli po co - opowiadał nasz gość. - To się nazywało wtedy obozem muzycznym. Ideą było, żeby zatrzymać młodych ludzi na dłużej i uświadomić im, że muzyka wymaga pracy nad sobą.

DWÓJKA NA MIEJSCU - ZOBACZ WSZYSTKIE AUDYCJE >>>>

Zajęcia, ze względu na piękno otaczającej przyrody odbywają się często na łonie natury, nawet na wodzie. - To zupełnie inna jakość i dodatkowy atut tych warsztatów - zaznaczyła Dorota Miśkiewicz. - Profesor Kaszycki zapoczątkował nauczanie nad jeziorem - dodał Janusz Szrom. - Chodzież jest predysponowana do takich działań dydaktycznych.

Dorota Miśkiewicz właśnie w Chodzieży, dosłownie i w przenośni, stawiała pierwsze muzyczne kroki. Jako dwulatka przyjechała bowiem po raz pierwszy z rodzicami na warsztaty. Wówczas, w roku 1975, młodych muzyków uczył Henryk Miśkiewicz. - Byłam w pewnym sensie skazana na Chodzież - żartowała wokalistka. 

***

W sobotnie popołudnie zaprosiliśmy Państwa do klasztoru pocysterskiego w Wągrowcu z końca XIV wieku, a także Muzeum Regionalnego, w którym poznaliśmy historię regionu Pałuki. Nazwa ta wywodzi się prawdopodobnie od łuku lub łęgu, oznaczającego trawiastą nizinę pomiędzy gruntami ornymi, lub od łukowatego kształtu niewielkich, ale wszechobecnych w tym rejonie wzniesień.


Jaki jest związek Noteci z lokalnymi hodowlami karpia?


Zaproponowaliśmy Państwu także prawdziwą wycieczkę w czasie - i to o kilka tysięcy lat. Byliśmy bowiem w Biskupinie, gdzie poznaliśmy m.in. pradawne instrumenty.

Odwiedziliśmy również Pałac w Lubostroniu z 1795 roku - prawdziwą perłę w Dolinie Noteci.
Od lat odbywają się tutaj stałe imprezy muzyczne i kulturalne: koncerty, wernisaże i spektakle teatralne.

Ponadto rozmawialiśmy o aspektach przyrodniczych tego terenu oraz bogatej historii rzeki. 


***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzili: Andrzej Zieliński i Jakub Jamrozek

Data emisji: 4.09.2021

Godzina emisji: 15.00


Czytaj także

Dwójka nad Nysą Kłodzką. "W historii Gór Stołowych woda odegrała istotną rolę"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 17:54
- W drodze pod Błędne Skały zatrzymaliśmy się w miejscu, gdzie płynący potok wyrzeźbił bardzo głęboką dolinę. To jest dowód na to, jak ważna dla Gór Stołowych jest woda. Ona wpływa na całą rzeźbę tego terenu - mówił w audycji "Dwójka na miejscu" Tomasz Mazur z Parku Narodowego Gór Stołowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwójka nad rzeką Białą [ZOBACZ RELACJĘ]

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 14:00
W audycji "Dwójka na miejscu. Z biegiem lat, z biegiem rzek..." (14.08) zabraliśmy Państwa nad rzekę Białą, zwaną także Białką. Jej źródło znajduje się u wschodnich podnóży góry Magura w Beskidzie Śląskim. Biała stanowi także granicę pomiędzy Beskidem Śląskim (na zachodzie) a Beskidem Małym (na wschodzie).
rozwiń zwiń