Faust Socyn. Religijna herezja i nowożytny racjonalizm

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 13:17
- Gdyby Faust Socyn nie uciekł z Włoch do Polski, lecz próbował rozwijać swoją doktrynę wyłącznie na zachodzie Europy, to dzisiaj nikt by o nim nie słyszał - powiedział w Dwójce prof. prof. Zbigniew Ogonowski.
Audio
  • Faust Socyn i jego doktryna (Reformacja po polsku/Dwójka)
Faust Socyn
Faust SocynFoto: Polona/domena publiczna

W audycji "Reformacja po polsku" rozmawialiśmy o sytuacji europejskich myślicieli religijnych, unistów i antytrynitarzy, którzy chronili się w Polsce przed pościgiem Inkwizycji lub nie mniej rygorystycznymi wyrokami kościoła kalwińskiego. Wolność słowa i tolerancja powodowały, że Polska jawiła im się jako ziemia obiecana.

- Tylko w Polsce istniała całkowita swoboda religijna i nieograniczona wolność druku. Najważniejsze pisma Fausta Socyna głoszące heretyckie tezy, ukazały się drukiem dopiero w Polsce. Ogromny zasięg swobód religijnych był w niej bowiem nieporównywalny z żadnym innym krajem w Europie - przypomniał  prof. Zbigniew Ogonowski, znawca doktryny socyniańskiej.

Według gościa Dwójki, wpływ Fausta Socyna na rozwój racjonalizmu europejskiego był ogromny, lecz wciąż jest niedoceniany. - Socyn uważał, że teologia racjonalna jest wypaczeniem. To niezwykły paradoks, jak z myśli wybitnie religijnej wyrosły późniejsze trendy areligijne a nawet antyreligijne - powiedział w audycji drugi z badaczy prof. Danilo Facca.

Jaki wpływ miała herezja powstała w łonie kościoła protestanckiego na rozwój zachodnioeuropejskiego racjonalizmu, skoro wpływ idei socyniańskich odkryto nawet w pismach Izaaka Newtona? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Reformacja po polsku

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: prof. Zbigniew Ogonowski, prof. Danilo Facca

Data emisji: 27.10.2017

Godzina emisji: 14.30

mko/bch

Czytaj także

Ewagriusz z Pontu. Mnich-psycholog kontra upały

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 14:00
Ten chrześcijański asceta, jeden z tzw. ojców pustyni, już w IV w. zauważył związek między żarem południowych godzin a grzechem ludzkiej melancholii i rozpaczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

95 tez Marcina Lutra. Protestancki ładunek wybuchowy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 14:00
– Tezy Lutra proponowały rozumienie spraw finansowych w świetle teologii – mówił kulturoznawca prof. Jarosław Płuciennik o kontrowersjach wywołanych wystąpieniem Lutra w 1517 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arianie w Polsce. Od wielkich swobód po wygnanie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 08:00
- Arianie, arianizm to były wyzwiska, które miały pokazać, że przedstawiciele tego ruchu religijnego głoszą poglądy już dawno obalone przez teologów katolickich. A mimo to w Polsce mieli wielkie wpływy – mówił w Dwójce historyk Maciej Ptaszyński.
rozwiń zwiń