REKLAMA

95 tez Marcina Lutra. Protestancki ładunek wybuchowy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 14:00
– Tezy Lutra proponowały rozumienie spraw finansowych w świetle teologii – mówił kulturoznawca prof. Jarosław Płuciennik o kontrowersjach wywołanych wystąpieniem Lutra w 1517 r.
Audio
  • 95 tez Marcina Lutra. Protestancki ładunek wybuchowy (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Rynek w Krakowie. Inscenizacja przybijania przez Marcina Lutra tez potępiających praktykę sprzedaży odpustów
Rynek w Krakowie. Inscenizacja przybijania przez Marcina Lutra tez potępiających praktykę sprzedaży odpustówFoto: PAP Jacek Bednarczyk

Tatarzy 1200.jpg
Tatarzy – żołnierze króla Jana III

– W czasie renesansu papieże dbali o kulturę i sztukę, chcieli rozbudowywać państwo kościelne i w związku z tym potrzebowali pieniędzy – opowiadał gość Dwójki. – Ruszyła akcja polegająca na sprzedawaniu odpustów na masową skalę, większą niż dotychczas. Właśnie ta praktyka spotkała się z oporem Lutra i innych – dodał.

Atak na finansowanie Kościoła wywołał polityczną burzę, lecz religijnym sednem reformacji było coś innego. Marcin Luter wysnuł swoje idee, pracując - już po ogłoszeniu 95 tez - nad tłumaczeniem Biblii i dodając do tekstu Vulgaty pewne słowo, którego tam wcześniej nie było…

W Dwójce z prof. Jarosławem Płuciennikiem i historykiem drem Aleksandrem Łupienko rozmawialiśmy jednak przede wszystkim o obecności protestantów w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, nazywanej "przytuliskiem heretyków", o tym, co sprawiło, że wielu prześladowanych w Europie innowierców uciekało do Polski i jak wpłynęli oni na naszą kulturę - zwłaszcza literaturę.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza 

Goście: prof. Jarosław Płuciennik (kulturoznawca, literaturoznawca, historyk idei, członek synodu Kościoła ewangelicko-augsburskiego), dr Aleksander Łupienko (historyk)

Data emisji: 25.03.2017

Godzina emisji: 16.00

mc/kul

Czytaj także

Kolekcja wszystkiego. Wiedeński skarbiec sztuki

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 17:00
– Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu powstało bardzo późno jak na europejskie standardy, w momencie, który można określić jako apogeum kolekcjonerstwa habsburskiego – mówiła historyk sztuki prof. Dorota Folga-Januszewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane oblicze nazistowskiego Lebensbornu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 15:37
- W ówczesnych realiach program ten jawił się dla niektórych kobiet jako dobre rozwiązanie. Szczególnie dotyczyło to panien z nieślubnym dzieckiem, które skazane były na ostracyzm - podkreśliła Anna Malinowska, opowiadając o ośrodkach, które miały wychowywać "czystych rasowo" obywateli III Rzeszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1918-2017. Czy żyjemy w świecie po apokalipsie?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 09:00
Czy to możliwe, że świat postępu, wspólnoty, dialogu, stabilnej kultury umarł po I wojnie światowej i nigdy już nie powstał? O tym rozmawialiśmy w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń