Od horroru po melodramat. "Kawalerowicz kochał formę"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 15:00
- Słynnego reżysera znacznie bardziej od historii i spraw społecznych, interesowało, jakich formuł gatunkowych i konwencji użyje w swoich filmach – mówił w Dwójce prof. Tadeusz Lubelski. 27 grudnia mija 10. rocznica śmierci Jerzego Kawalerowicza.
Audio
  • Prof. Tadeusz Lubelski o twórczości Jerzego Kawalerowicza (Rozmowy o kinie/Dwójka)
Jerzy Kawalerowicz
Jerzy KawalerowiczFoto: PAP/JACEK TURCZYK

Filmoznawca opowiadał m.in. o produkcji filmu "Pociąg" przedstawiającego historię kobiety i mężczyzny, którzy trafiają do tego samego wagonu sypialnego.

- Z jednej strony wędrujemy za kamerą przez cały pociąg, obserwując przekrój polskiego społeczeństwa, a z drugiej mamy konwencję horroru i filmu sensacyjnego, który następnie ustępuje miejsca melodramatowi – dodał prof. Tadeusz Lubelski.

W nagraniu audycji dowiemy się, jak "Pociąg" został odebrany przez krytykę na festiwalu w Wenecji, a także posłuchamy fragmentów archiwalnej rozmowy Anny Fuksiewicz z reżyserem.

***

Tytuł audycji: Akademia kina

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Tadeusz Lubelski (krytyk filmowy, historyk, teoretyk kina)

Data emisji: 15.12.2017

Godzina emisji: 14.30

mz/bch

Czytaj także

W "Pociągu", jak u Hitchcocka, nikt nie jest na swoim miejscu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 15:00
- Film Kawalerowicza, choć premierę miał 57 lat temu, nie traci świeżości. Widzimy tu społeczeństwo, które jest w ruchu. Nie tylko z powodu podróży - analizuje prof. Tadeusz Lubelski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeanne Moreau. Opowieść o gwieździe kina

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 18:50
Zmarłą 31 lipca wybitną francuską aktorkę, wielką damę francuskiego kina filmoznawca prof. Tadeusz Lubelski wspominał w pierwszej audycji z cyklu "Rozmowy o kinie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie sceny Andrzeja Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 18:00
W audycji "Rozmowy o kinie" z prof. Tadeuszem Lubelskim rozmawialiśmy o najbardziej pamiętnych scenach z filmów zmarłego w październiku zeszłego roku reżysera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistyczność na tle zmieniającego się świata - sceny z filmów Federico Felliniego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 15:15
Nazywany "mistrzem obrazu". Do perfekcji opanował sztukę wyrażania emocji za pomocą metafor i symboli. Jego filmy powstałały z potrzeby zgłębienia natury człowieka - dojrzenia tego, co niezauważalne.
rozwiń zwiń