Jak komunistyczne władze badały nastroje społeczne w PRL

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2025 14:00
Otwieranie korespondencji, podsłuchy, listy do Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, rozmowy z tajnymi współpracownikami - między innymi w ten sposób badano nastroje społeczne w Polsce Ludowej. Jaki użytek robiła z tej wiedzy władza? Kto zapoczątkował badania metodami quasi-socjologicznymi? Profesor Antoni Dudek zaprasza do nowego odcinka podcastu "Rzeczypospolite".
Zdjęcie z czasów PRL
Zdjęcie z czasów PRLFoto: NAC

Kiedy pojawiły się profesjonalne ankiety? Jaki był do nich stosunek przywódców partyjnych? O sposobach pozyskiwania wiedzy na temat rzeczywistych poglądów obywateli i ich stosunku do rządzących w czasach PRL opowiedział w audycji "Rzeczypospolite" prof. Marcin Zaremba, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.   

Posłuchaj
36:42 2025_03_04 13_05_30_PR2_Rzeczypospolite.mp3 Sposoby pozyskiwania wiedzy na temat rzeczywistych poglądów obywateli (Rzeczypospolite/ Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Data emisji: 4.03.2025

Godz. emisji: 13.05

 

Czytaj także

Profesor Antoni Dudek - naukowiec, radiowiec, youtuber, edukator

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2025 23:00
- Coraz bardziej oddalam się ze świata klasycznej nauki w kierunku upowszechniania wiedzy. Ci, którzy słuchają audycji "Rzeczypospolite" wiedzą, że głównie staram się tam, aby służyło to po prostu pewnej edukacji - mówił w Dwójce profesor Antoni Dudek, historyk i politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także radiowiec (prowadzi audycję Rzeczypospolite w Dwójce) i autor wykładów na YouTube.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajniacy PRL – kim byli funkcjonariusze bezpieki?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 14:00
Kim byli funkcjonariusze SB i UB w PRL? Czy ich kariery wynikały z ideologicznego zaangażowania, czy z przymusu? Jakie mieli wykształcenie, skąd pochodzili i jak spędzali czas wolny? W nowym odcinku „Rzeczypospolitych Antoniego Dudka” gościem jest prof. Piotr Osęka, historyk i dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Jaruzelski – kim naprawdę był? Rozmowa z dr. Robertem Spałkiem (IPN)

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2025 13:05
Wojciech Jaruzelski – bohater, oportunista czy tragiczna postać polskiej historii? W tym odcinku podcastu Rzeczypospolite prof. Antoni Dudek rozmawia z dr. Robertem Spałkiem z Instytutu Pamięci Narodowej – redaktorem naukowym świeżo wydanej książki „Dekada Jaruzelskiego. Z historii politycznej PRL 1980–1989/90”. Kim naprawdę był generał Jaruzelski – twórca stanu wojennego i ostatni I sekretarz PZPR? Czy jego decyzje wynikały z kalkulacji, strachu, lojalności wobec Moskwy, czy może… przekonania o słuszności działania? Jakie tajemnice skrywa ostatnia dekada PRL?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czerwiec 1976. Protest, który zmienił PRL

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2025 13:05
Wszystko zaczęło się w grudniu 1970 roku” – mówi dr Paweł Sasanka, gość prof. Antoniego Dudka w najnowszym odcinku podcastu „Rzeczypospolite”. Czerwiec 1976 roku to moment przesilenia – PRL szykowała się na wzrost napięcia społecznego, ale nie spodziewała się, że jego epicentrum znajdzie się w Radomiu, Płocku i Ursusie. Skąd ten wybuch? Jakie były kulisy decyzji o podwyżkach cen i jak zareagował aparat państwowy? To historia nie tylko o proteście, lecz także o narodzinach solidarności i przemianie społecznej, która doprowadziła do powstania opozycji demokratycznej. 🎧 Posłuchaj rozmowy z dr. Pawłem Sasanką z Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń