Koncert na 75-lecie PWM

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 10:14
Czy można jednogłośnie stworzyć listę najbardziej znanych polskich kompozytorów? Można! W ten sposób powstał najnowszy krążek GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS, którym Oficyna zaznacza 75 lat swojej działalności. 
Adam Bałdych
Adam BałdychFoto: Paweł Stelmach

Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Stanisław Moniuszko, Ignacy Jan Paderewski i Karol Szymanowski - pięciu kompozytorów, którzy nie tylko odważnie patrzyli w przyszłość, ale też są filarami katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Ich muzyka stale wywiera wpływ na żyjących twórców z różnych estetycznych obszarów. 

- Poprosiliśmy znakomitych artystów – kompozytorów i wykonawców – o przyjrzenie się partyturom, które wyszły spod ręki polskich muzycznych wieszczów, o destylację tego, co ich najbardziej w tej muzyce porusza i o koncentrację na tych wątkach, które uwierają, wreszcie o stworzenie dzieł indywidualnych, na wskroś współczesnych, acz wybudowanych na fundamencie motywów i fraz wydobytych z muzycznej historii - komentuje album o symbolicznym numerze ANA 075 dyrektor, redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy.

małaszko cichy 1200.jpg
Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: box "100 na 100" to 6 kg muzyki, które brzmi

Dzieła niekwestionowanych autorytetów wzięli na warsztat topowi przedstawiciele muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. W efekcie powstał nawiązujący do twórczości Henryka Wieniawskiego Kuyawiak Adama Bałdycha, znakomitego skrzypka, kompozytora i aranżera, balansującego między granicami muzycznych gatunków. Utwór ubarwia ciepłe brzmienie fortepianu Krzysztofa Dysa i ostre w wyrazie cymbały Marcela Comendanta.

Przyciągający swoimi jazzowymi improwizacjami pianista Krzysztof Herdzin zwrócił się ku utworom Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego, zręcznie żonglując motywami z utworów dawnych mistrzów.

Koncert GREAT ENCOUNTERS_6.06.2021_fot. Paweł Stelmach.jpg
Adam Sztaba: na "Great encounters" złamałem Moniuszkę

Wytrawny jazzowy saksofonista Adam Pierończyk w utworze KSEOP 4.2 / AP ’20 bada wirtuozowską Etiudę Ges-dur op. 4 nr 2 Karola Szymanowskiego.

Wreszcie ŁeMkONIUSZKO Adama Sztaby to brawurowy cykl trzech pieśni inspirowanych liryką wokalną Stanisława Moniuszki, z wokalem Igora Herbuta. Artystom towarzyszy, last but not least, AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy prowadzona przez maestro Marka Mosia

Transmisja odbyła w niedzielę (6 czerwca) od godz. 18.00 na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Krzysztof Herdzin Krzysztof Herdzin
Adam Pierończyk Adam Pierończyk
Adam Sztaba i Igor Herbut Adam Sztaba i Igor Herbut

Czytaj także

Krzysztof Herdzin i Adam Sztaba: reprezentujemy ten sam gatunek

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 11:31
- Jesteśmy w Polsce dość rzadkim przykładem osób, które z jednej strony bardzo mocno są wyedukowane jeśli chodzi o warsztat, bo obaj jesteśmy absolwentami akademii muzycznych, a już poźniejsze doświadczenia pomogły nam w tym, żeby zajmować się różnymi formami działalności bardzo szeroko - mówili artyści, którzy wkrótce zadebiutują w Dwójce ze swoimi audycjami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera specjalnego albumu "95 lat Polskiego Radia". "To ulubione utwory naszych słuchaczy"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 18:00
- Na płycie znalazły się utwory wybrane przez naszych słuchaczy w plebiscycie na piosenkę 95-lecia Polskiego Radia. Dwa utwory, najbardziej utrwalone w Państwa pamięci, zostały uzupełnione piosenkami pokazującymi historię naszej instytucji i naszych wspólnych wyobrażeń, emocji i dorobku kompozytorskiego. I dzięki Adamowi Sztabie i Krzysztofowi Herdzinowi to się zmaterializowało - mówiła w Dwójce Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, pomysłodawczyni albumu "95 lat Polskiego Radia".
rozwiń zwiń