Wyjątkowy koncert Szymona Nehringa i Bruce'a (Xiaoyu) Liu w Jerozolimie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 07:00
Szymon Nehring – zdobywca I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina (2017) i Bruce (Xiaoyu) Liu – zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego spotkali się na jednej scenie.
Szymon Negring podczas koncertu The Winners: Rubinstein Meets Chopin w Jerozolimie
Szymon Negring podczas koncertu "The Winners: Rubinstein Meets Chopin" w JerozolimieFoto: print screen

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg

XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski

Kanadyjski pianista Bruce Liu i nasz wirtuoz Szymon Nehring byli bohaterami poniedziałkowego (15.11) koncertu w Jerusalem Theatre. Odbył się on w ramach 3. Festiwalu Bridges – organizowanego w dniach 13-15 listopada w Izraelu przez Israel Camerata Jerusalem i Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Podczas tegorocznej odsłony festiwalu wystąpiły wschodzące gwiazdy światowej pianistyki, laureaci najważniejszych konkursów pianistycznych.

Szymon Nehring wykonał Koncert fortepianowy nr 20 Mozarta podczas wszystkich trzech wydarzeń festiwalowych. Z kolei Bruce (Xiaoyu) Liu wystąpi z orkiestrą z I Koncertem fortepianowym Chopina w Tel Awiwie (14.11) i Jerozolimie (15.11). Radiowa Dwójka miała przyjemność transmitować dla słuchaczy z Polski ostatni z koncertów. 

Pianistom akompaniowała miejscowa orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Avnera Birona.

***

Szymon Nehring (ur. 1995) to zdobywca I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w 2017 roku (podczas konkursu zdobył również nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Chopina i nagrodę publiczności). Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2015). Daje liczne koncerty w Europie, Kanadzie, USA, Ameryce Południowej i Chinach, jako solista wystąpił z Filharmonią Narodową w Warszawie, z Israel Philharmonic Orchestra pod batutą Jerzego Maksymiuka, Omera Meira Wellbera i Krzysztofa Pendereckiego. Jego debiutancki album „Chopin / Szymanowski / Mykietyn” (2015) przyniósł mu Nagrodę Fryderyka przyznaną przez Polską Akademię Fonograficzną (2016), Joker Prize od "Crescendo Magazine", Supersonic Award od "Pizzicato Magazine". Na kolejnych albumach znalazły się Koncerty fortepianowe Chopina nagrane z Sinfoniettą Cracovią pod dyrekcją Jurka Dybała i Krzysztofa Pendereckiego, oraz Koncert fortepianowy „Resurrection” Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.

Bruce (Xiaoyu) Liu jest Zdobywcą I Nagrody Konkursu Chopinowskiego w 2021 rok. Urodzony w Paryżu (w 1997 r.), dorastał w Montrealu. Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Diamonda. W wieku 15 lat wygrał konkurs organizowany przez Montreal Symphony Orchestra; trzy lata później otrzymał "Europe Prize" – doroczną nagrodę przyznawaną młodym, obiecującym muzykom z Quebecu. Wykonanie koncertu Fryderyka Chopina na niedawno zakończonym Konkursie Chopinowskim, uznane za „sensacyjne”, przyniosło pianiście zwycięstwo. W wywiadzie udzielonym po wygranej Liu stwierdził, że przez koronawirus nie mógł występować przez ponad rok, dzięki czemu miał więcej czasu na pogłębienie swoich muzycznych umiejętności w poszukiwaniu bardziej emocjonalnego i osobistego podejścia.

***

Program:

Chopin – Koncert fortepianowy e-moll

Mozart – Koncert fortepianowy d-moll KV 466

Penderecki – Chaccona z "Polskiego Requiem"

Ligeti – Concerto Românesc

wyk.  Avner Biron – dyrygent, Bruce (Xiaoyu) Liu - fortepian, Szymon Nehring – fortepian

Jerusalem Theatre, The Winners: Rubinstein Meets Chopin, Bridges Festival

Koncert był transmitowany online przez Radio izraelskie "Kan – voice of music" oraz za pośrednictwem EBU.

Transmisja audiowizualna we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena, Arthur Rubinstein International Music Society oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na koncert zapraszał Andrzej Sułek:

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 15.11.2021

Godzina emisji: 19.00

info. prasowa

Czytaj także

Pianistą być. Co muzycy robią w trakcie Konkursu Chopinowskiego i poza nim?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 20:17
16 młodych Polaków startuje w XVIII Konkursie Chopinowskim. Niektórzy z nich mają już za sobą pierwszy etap, inni wciąż czekają na wyznaczony termin. A co robiliby, gdyby nie mieli fortepianu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Bruce Liu to niekwestionowany zwycięzca"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 16:00
- W finale XVIII Konkursu Chopinowskiego znalazły się rozmaite postacie o zróżnicowanej osobowości i spojrzeniu na Chopina. To dobrze świadczy o jury, bo nie zamknęło się w jakimś wyimaginowanym, skostniałym widzeniu. Przekroczono w ten sposób pewną granicę - mówił Andrzej Sułek, podsumowując wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń