Drugi dzień finałów. "U Evy Gevorgyan wreszcie usłyszałam koncert Chopina"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 23:16
- Po tych trzech pierwszych koncertach, po koncercie Mozarta, Beethovena i Schuberta, wreszcie usłyszałam koncert Chopina, po prostu Chopina. Było przepiękne legato, cantabile. Była przepiękna intonacja. Był niezwykły komfort słuchania tych wszystkich biegników, figuracji. To wszystko było tak wyrównane - mówiła po występie Evy Gevorgyan w drugiej sesji finałowej XVIII Konkursu Chopinowskiego Róża Światczyńska.
Eva Gevorgyan w czasie finałowego występu
Eva Gevorgyan w czasie finałowego występuFoto: Darek Golik/NIFC

II sesja finałowa 19.10

[Youtube NIFC]

We wtorek (19.10), podobnie jak dzień wcześniej, wystąpiło czworo finalistów. Tym razem jednak oprócz Koncertu fortepianowego e-moll dwukrotnie zabrzmiał również Koncert fortepianowy f-moll. Trzeba było na niego poczekać, bo jako pierwszy z muzykami Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki zagrał J J Jun Li Bui. Reprezentant Kanady wybrał Koncert fortepianowy e-moll.

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

- Spodziewałem się więcej po jego koncertowym występie, zwłaszcza mając w pamięci to wspaniałe Rondo à la Mazur, które zagrał z zupełnie niezwykłym wyczuciem stylu brillant. Dlatego uważałem, że poradzi sobie i z dużą formą, i z tym wczesnochopinowsko-warszawskim stylem. Natomiast on chyba nie ma jeszcze zbyt dużego doświadczenia w graniu z orkiestrą. Miałem wrażenie, że gra skupiony wyłącznie na sobie, mało komunikuje się z dyrygentem, mało reaguje na "zaczepki" ze strony orkiestry – komentował Andrzej Sułek.


Posłuchaj
21:14 2021_10_19 19_37_39_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp Jacek Hawryluk, Róża Światczyńska i Andrzej Sułek podsumowują II sesję finałową XVIII Konkursu Chopinowskiego, cz. 1 (Dwójka)

28:56 2021_10_19 21_37_12_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp Jacek Hawryluk, Róża Światczyńska i Andrzej Sułek podsumowują II sesję finałową XVIII Konkursu Chopinowskiego, cz. 2 (Dwójka)  

Z kolei Róża Światczyńska mówiła o tym, co jej się podobało w występie kanadyjskiego pianisty. - On tak jakby czekał na fragmenty kantylenowe. Tam, gdzie pojawiały się czy to drugie tematy w różnych swoich wariantach, czy kiedy zaczęła się Romance, to tutaj znowu  ujawniał się ten poeta fortepianu. Temat Romance podany był z taką, powiedziałabym, mozartowską czystością, a jednocześnie niezwykle poetycko. Rozmarzył się w tym temacie, ale niestety czasem te emocje zaczęły go ponosić - stwierdziła.

J J Jun Li Bui po swoim finałowym występie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Po raz pierwszy w finałach Koncert fortepianowy f-moll pojawił się za sprawą Alexandra Gadjieva. - Wiele rzeczy bardzo mi się podobało w jego występie: rodzaj dźwięku, umiejętność operowania szerokimi płaszczyznami. Jednocześnie jednak przeszkadzał mi często ten jego manieryczny patos, manieryczna afektacja, która przeradzała się także w nadmierne forte i takie ekspresyjne "brzuchy", które nie idą specjalnie w parze z chopinowską ekspresją - oceniała Róża Światczyńska.

Posłuchaj
05:23 Dwójka Konkurs Chopinowski 19.10.2021 wunder.mp3 Rozmowa z Ingolfem Wunderem, laureatem II nagrody XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku (Dwójka)

06:21 Dwójka Konkurs Chopinowski 19.10.2021 świtała.mp3 Rozmowa z Wojciechem Świtałą, jurorem XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)  

Na mankamenty w grze reprezentanta Włoch i Słowenii zwracał także uwagę Andrzej Sułek. - On ma rozwichrzoną naturę. W utworach solowych pozwalał sobie na sporą dozę bardzo gibkiego frazowania, wchodzenia w rozmaite niuanse, dynamika była przez niego bardzo żywo prowadzona. I to się tam znakomicie na ogół sprawdzało. Natomiast w tym koncercie powodowało jednak, że narracja w moim odbiorze za bardzo się kawałkowała. Frazowanie kapryśne, ale tu się właśnie nie do końca sprawdzało - przekonywał.

Alexander Gadjiev o występie w finale:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

W ślady Gadjieva poszedł Hiszpan Martin Garcia Garcia, ktory również wykonał Koncert fortepianowy f-moll. - Przyznaję, że byłam troszkę zaniepokojona, gdy pojawił się na estradzie. Widziałam strach w jego oczach. Przyszło mi do głowy, że on chyba w ogóle nie pomyślał nawet, że znajdzie się w finale. Byłam ciekawa, czy zdążył przygotować koncert. Okazało się, że owszem, przygotował, i to całkiem nieźle. Do tego miał piękne momenty. Myślę, że wiele osób dziś zaskoczył – powiedziała Róża Światczyńska.

Szczęśliwy Martin Garcia Garcia:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Wtorkową sesję zakończyła 17-letnia Eva Gevorgyan, uważana za jedno z objawień tegorocznego Konkursu Chopinowskiego. - Państwo pewnie pamiętają, co mówiłem na jej temat i właściwie te uczucia towarzyszyły mi także w pierwszej części koncertu. Ona mnie zachwyciła, ale nie uwiodła. No i to pękło w drugiej części. Była doskonała w tych ansamblach z instrumentami dętymi, słyszała prowadzone przez nie linie i na nie reagowała. W drugiej części Eva Gevorgyan mnie uwiodła - przyznał Andrzej Sułek.

Eva Gevorgyan po finałowym występie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Przed nami już tylko jedna sesja finałowa. W środę (20.10) późnym wieczorem powinniśmy poznać nazwiska laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Podsumowanie II sesji finałowej:

YouTube Program 2 Polskiego Radia]

***

Prowadzenie: Jacek Hawryluk, Róża Światczyńska i Andrzej Sułek

Data emisji: 10.10.2021

Godzina emisji: 19.35 i 21.35

pg

. .

Czytaj także

"Spełniło się moje marzenie". Kamil Pacholec o finale Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 20:55
- Z dużą radością będę wspominać moje występy, abstrahując od ogromnego stresu, który mi towarzyszył, te piękne wspomnienia zachowam do końca życia - powiedział dziennikarzom pianista Kamil Pacholec po swoim występie w finale Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy dzień finałów. "Koncert e-moll uważany jest za szczęśliwszy"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 22:49
- Ten przesąd, że Koncert fortepianowy e-moll to ten, dzięki któremu się wygrywa, pewnie towarzyszy wyborom młodych pianistów. Można natomiast dyskutować, czy te wykonania koncertów wniosą wiele do naszej wiedzy o grze solistów - mówił Andrzej Sułek po pierwszej sesji finałowej XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hao Rao: czułem więź z Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 11:40
- Podczas całego konkursu najtrudniejsze było dla mnie utrzymanie koncentracji i zapału, by móc przekazywać publiczności moją miłość do muzyki - mówił po występie w finale XVIII Konkursu Chopinowskiego reprezentant Chin Hao Rao. 
rozwiń zwiń