Gergely Madaras: w muzyce orkiestrowej Francka jest coś magicznego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 15:14
- Nasza orkiestra w Liège zagrała przez ostatnie 14 miesięcy wszystkie dźwięki, jakie César Franck zawarł w swoich utworach orkiestrowych. Mogę szczerze przyznać, że przez ten czas przeżyłem prawdziwą przemianę - mówił w Dwójce węgierski dyrygent młodego pokolenia Gergely Madaras.
Gergely Madaras jest szefem muzycznym Lige Royal Philharmonic Orchestra
Gergely Madaras jest szefem muzycznym Liège Royal Philharmonic OrchestraFoto: archiwum prywatne

Prawdopodobnie ulubiony utwór Francka

W sobotę (10.12) w Filharmonii w Liège odbył się koncert zamykający obchody 200. rocznicy urodzin Césara Francka, francuskiego kompozytora pochodzącego z Belgii. Dzięki radiowej transmisji słuchacze Dwójki mogli wysłuchać oratorium Les Béatitudes w wykonaniu Liège Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Gergely'a Madarasa (ur. 1984).

- Przez ostatnie 14 miesięcy, z okazji roku jubileuszowego Césara Francka, mieliśmy szansę w Liège wykonać jego oratorium Psyche, operę Hulda, oczywiście Symfonię oraz parę mniejszych utworów takich jak Les Eolides, Wariacje Symfoniczne albo Les Djinns. Niektóre z nich udało się nam również nagrać. A teraz, jako apoteoza sezonu artystycznego, sięgamy po prawdopodobnie ulubiony utwór Francka, czyli Les Beatitudes, który powstawał na przestrzeni 10 lat - wyznał dyrygent.

Jubileusz szansą na przypomnienie

Gergely Madaras podkreślał przemianę, jaką przeszedł pod wpływem tych zawodowych wyzwań. - Wcześniej znałem język muzyczny Francka tylko dzięki jego utworom kameralnym, teraz stałem się prawdziwym fanem jego kompozycji orkiestrowych. Barwy, kalejdoskopiczne rytmy oraz cały jego świat harmonii są niespotykane. Jest w tym coś magicznego. Kiedy wykonujemy jego utwory, czas mija zupełnie inaczej. Po tych czternastu miesiącach mogę powiedzieć bez zawahania, że jego kompozycje powinny być traktowane na równi z innymi dziełami orkiestrowymi czy operowymi największych kompozytorów - przekonywał.


Posłuchaj
19:33 Filharmonia Dwójki 11.12.2022 madaras.mp3 Rozmowa z Gergelym Madarasem, węgierskim dyrygentem młodego pokolenia (Filharmonia Dwójki)

César Franck - kompozytor, pianista i organista pochodzenia belgijskiego. Urodził się w 1822 w Liège, zmarł 68 lat później w Paryżu. Jego kariera rozpoczęła się bardzo wcześnie. W wieku ośmiu lat rozpoczął naukę w Królewskim Konserwatorium, a już jako 12-latek wystąpił przed królem Leopoldem I z okazji utworzenia Królestwa Belgii. W 1835 roku wraz z bratem Josephem, który był skrzypkiem, wyjechał do Paryża, gdzie obydwaj uczyli się prywatnie u francuskich profesorów. W latach 1837–1842 studiował w Konserwatorium Paryskim fortepian, organy i kontrapunkt.

Za życia César Franck ceniony był jako doskonały instrumentalista-improwizator, a do dziś znana jest głównie jego twórczość kompozytorska na organy.

***

Rozmawiał: Volker Michael (Radio Deutschlandfunk Kultur)

Opracowanie i tłumaczenie: Michał Dębski

Gość: Gergely Madaras (dyrygent)

Data emisji: 10.12.2022

Godzina emisji: 21.05

Materiały wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg


Czytaj także

Jonathan Fournel: moje życie bardzo przyspieszyło

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 21:00
- Jeszcze niedawno nic tego nie zapowiadało. Bardzo się cieszę, że w Filharmonii Narodowej w Warszawie zagram z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia - mówił francuski pianista Jonathan Fournel przed koncertem w ramach 26. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy sezon NOSPR. Bliskie spotkania z kompozytorami, Brahms i nowe organy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 14:37
- Mamy kolejny wspaniały instrument, jednego z najwybitniejszych dyrygentów, a zarazem wspaniałego kompozytora. Koncert będzie wydarzeniem nie tylko na skalę polską, ale i międzynarodową. Esa-Pekka Salonen wystąpi w podwójnej roli: jako dyrygent i kompozytor utworu na organy i orkiestrę w NOSPR - tak na antenie radiowej Dwójki Ewa Bogusz-Moor, dyrektor naczelna i programowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, zapowiadała koncert, podczas którego po raz pierwszy zabrzmią nowe organy NOSPR.
rozwiń zwiń