Alexandre Kantorow: recital, koncert i muzyka kameralna są jak boki trójkąta

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 21:05
- Z René Martin, dyrektorem festiwalu La Roque d'Anthéron, znamy się od dawna. Był jedną z pierwszych osób, które mi zaufały. Kiedy miałem zaledwie 16 lat, dał mi szansę na innym festiwalu, który organizuje - La Folle Journée. W tym roku poprosił mnie o to, bym zagospodarował cały wieczór, na który mogłem przygotować, cokolwiek chciałem - mówił w Dwójce francuski pianista Alexandre Kantorow.
Alexandre Kantorow
Alexandre KantorowFoto: Mat. prasowe/(c) Jean-Baptiste Millot
  • Na tegorocznym festiwalu La Roque d'Anthéron we Francji Alexandre Kantorow wystąpił m.in. wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Gordana Nikolicia.
  • W programie koncertu znalazły się utwory Ludwiga van Beethovena (Trio fortepianowe Es-dur op. 1 nr 1, Koncert potrójny na skrzypce, wiolonczelę i fortepian C-dur) oraz Franza Schuberta (Fantazja C-dur).
  • W czasie retransmisji na antenie Programu 2 Polskiego Radia wysłuchaliśmy również rozmowy z francuskim pianistą.

Alexandre Kantorow wpadł na pomysł, by podczas sierpniowego koncertu na festiwalu La Roque d'Anthéron pokazać po trochu wszystkiego, co ma do zaoferowania muzyka klasyczna. - Dla mnie te trzy doświadczenia: recital, koncert i muzyka kameralna, mają w sobie coś specyficznego, ale jednocześnie każdemu czegoś brakuje. To trochę jak boki trójkąta. I po raz pierwszy na koncercie, który programowałem, mogłem je połączyć. Dzięki temu mamy okazję pełnego doświadczenia muzyki. 

Alexandre Kantorow - ważne, co i z kim

Dla pianisty ważne było również, by wystąpić z muzykami, których zna i których grę ceni. - Czuję, że istnieje coś takiego, jak siła grupy, która się przez to manifestuje. Pierwszym utworem, który wspólnie wybraliśmy, był Koncert potrójny Beethovena, a potem szybko przyszło mi do głowy, aby przed tym wykonać I Trio Beethovena - wspominał.

Zdaniem Alexandre'a Kantorowa, Koncert potrójny to tak naprawdę duże trio. - Beethoven chciał je rozszerzyć i nadać mu bardziej uroczysty i intensywny charakter. Wprowadza więc orkiestrę, aby zwiększyć intensywność. Ale tak naprawdę sercem utworu wciąż jest trio.

- Dlatego chciałem też zaprezentować jego pierwsze trio, które jak na swoje czasy było całkiem ambitnym dziełem - przekonywał.

Beethoven i Schubert pokazują swoje prawdziwe oblicze

Z Beethovenem kojarzy się pianiście także inny utwór wybrany do programu koncertu - Fantazja C-dur Schuberta. - Wykorzystuje ten sam pomysł połączenia fantazji i sonaty. Ma tylko jedną część, która jest bardziej płynna, ale wciąż zachowuje strukturę sonaty. W przypadku Schuberta jasne jest, że sercem całego utworu są pieśni. To Pieśń wędrowca jest rdzeniem Fantazji wędrowca. Tak samo jest w przypadku Kwintetu "Pstrąg". Czułem, że w pewnym sensie kompozytorzy w momencie, kiedy mogli użyć w tych utworach więcej instrumentów, otworzyli się i pokazali swoje prawdziwe oblicze - stwierdził gość Dwójki.

Współczesna inkarnacja Liszta

Alexandre Kantorow jest pierwszym francuskim pianistą, który wygrał Międzynarodowy Konkurs im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Po tym wydarzeniu przez krytyków został okrzyknięty współczesną inkarnacją Liszta. W Dusznikach-Zdroju muzyk wyznał, że to określenie wiele dla niego znaczy. - Liszt jest najwybitniejszym pianistą epoki romantyzmu i był niezwykle awangardowy. Przesuwał granice niemożliwego, ale w moim przypadku to określenie jest na wyrost. Liszt jest dla mnie zbyt wielkim ideałem.

Posłuchaj
16:49 Filharmonia Dwójki 26.09.2023 Kantorow cala rozmowa.mp3 Rozmowa z francuskim pianistą Alexandre'em Kantorowem (Filharmonia Dwójki) 

- Skomplikowanie techniczne utworu nie powinno nigdy pojawiać się na pierwszym planie. Słuchając, nigdy nie powinno się myśleć o tym, jakie to jest trudne - mówił w Dwójce francuski pianista, który w 2019 roku wystąpił na festiwalu w Dusznikach-Zdroju.

***

Rozmawiał: Michał Dębski

Gość: Alexandre Kantorow (pianista)

Data emisji: 26.09.2023

Godz. emisji: 20.45

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

mo/pg


Czytaj także

Michał Klauza: wybraliśmy program, który jest wizytówką muzyków orkiestry

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 19:46
- Dobór programu jest taki, by dać nam wszystkim szansę rozpoczęcia tego sezonu w jak największym, a właściwie pełnym składzie etatowym - mówił w Dwójce Michał Klauza, dyrygent i dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. W sobotę, 23 września OPRW zainaugurowała nowy sezon artystyczny koncertem w Studiu im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inauguracja sezonu Orkiestry Polskiego Radia. Iwona Sobotka: w muzyce Straussa przebija jego głęboka samoświadomość

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 20:00
- Ta cała głębia rozumienia świata, rozumienia siebie wychodzi w każdym z utworów Straussa. Jednocześnie ta ogromna przestrzeń… Biorąc pod uwagę, że pod koniec swojego życia mieszkał niedaleko Garmisch-Partenkirchen i miał niesamowity widok na góry, wiadomo już dlaczego - mówiła w Dwójce śpiewaczka Iwona Sobotka, solistka koncertu, który w sobotę (23.09) zainaugurował nowy sezon Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
rozwiń zwiń