IX Symfonia Beethovena w 200. rocznicę prawykonania - zapraszamy o 19.00

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 10:00
W "Filharmonii Dwójki" przypomnimy koncert 14. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który odbył się w 2010 roku Filharmonii Narodowej. Wszystko z okazji 200. rocznicy prawykonania IX Symfonii niemieckiego kompozytora. Na audycję zapraszamy dzisiaj (07.05) o godz. 19.30. Pół godziny wcześniej o fenomenie tego utworu opowiedzą: śpiewak - Tomasz Konieczny i maestro Antoni Wit.
W Filharmonii Dwójki uczcimy 200. rocznicę wykonania IX Symfonii Beethovena
W "Filharmonii Dwójki" uczcimy 200. rocznicę wykonania IX Symfonii Beethovena Foto: Shutterstock/Stokkete

Program:

Ludwig van Beethoven IX Symfonia d-moll op. 125.

Wykonawcy: Christiane Oelze – sopran, Annely Peebo – alt, Donald Littaker – tenor, Günther Groissböck – baryton, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Violetta Bielecka – chórmistrzyni, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, dyr. Paavo Järvi.

14. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena (Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej, 3.04.2010)

***

IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena to jedno z najsłynniejszych dzieł muzyki poważnej. Dzięki finałowej kantacie do słów "Ody do radości" Friedricha von Schillera nazywana jest także "Symfonią Radości".

Oda Schillera była odą do Wolności, ale niemiecka cenzura uznała tę ideę za niebezpieczną. Można było jednak wydrukować wiersz po zamianie Wolności na Radość. Oczywiście, wszyscy wiedzieli, jakie słowo powinno być pierwszym słowem ody – radość nie ma bowiem żadnego sensu w kontekście tego utworu. Wiedział też o tym Beethoven i wiedział Leonard Bernstein, gdy w 1989 roku na gruzach Muru Berlińskiego wykonał IX Symfonię z tekstem pierwotnym – Ody do Wolności.

Jeżeli nawet filozofowie starają się przekonać nas, że Człowiek jest stworzeniem najnędzniejszym spośród żywych istot, nieudanym eksperymentem, to po wysłuchaniu IX Symfonii Beethovena zdajemy się raczej podzielać jego, daleki od beztroski i naiwności, optymizm. Wiara w braterstwo wszystkich ludzi jest ideą, której nie jesteśmy skłonni lekkomyślnie się wyrzec, a nie od rzeczy będzie tu zauważyć, że właśnie ów wers alle Menschen werder Brüder – Wszyscy ludzie będą Braćmi został dopisany do tekstu przez kompozytora.

O tym niezwykłym utworze, którego temat finału stał się hymnem Unii Europejskiej, porozmawiamy na pół godziny przed koncertem, o godz. 19.00. Naszymi gośćmi będą Aneta Markuszewska z Instytutu Muzykologii UW, oraz artyści: śpiewak - Tomasz Konieczny i maestro Antoni Wit. Na rozmowę zaprasza Beata Stylińska.

***

Na audycję "Filharmonia Dwójki" we wtorek (7.05) w godz. 19.30-21.00 zaprasza Joanna Grotkowska. Audycja specjalna Beaty Stylińskiej - od godz. 19.00.

dz/pg

Czytaj także

Mezzosopranistka Okka von der Damerau: jako artystka wierzę w intuicję

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2024 09:00
- Słuchałam Wagnera i wtedy poczułam, że to, kim jestem, bardzo, ale to bardzo pasuje do jego muzyki, bo charakteryzuje mnie duża emocjonalność i donośny głos. Miałam poczucie, że to ten moment, kiedy zdałam sobie sprawę, że mam wszystkie potrzebne atuty - mówiła w Dwójce Okka von der Damerau. Mezzosopranistka była solistką koncertu, który Dwójka transmitowała z sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
rozwiń zwiń