Sms-owa Symfonia Pawła Mykietyna na zakończenie prezydencji

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 12:00
Zapraszamy do Dwójki na transmisję ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego - początek uroczystego koncertu na zakończenie polskiej prezydencji o godz. 19.

Wieczór wypełni w całości 50-minutowa, pięcioczęściowa III Symfonia na alt i orkiestrę Pawła Mykietyna, dzieło skomponowane na zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego i zadedykowane dyrektorowi Instytutu - Michałowi Merczyńskiemu. Utwór powstał dla uczczenia inauguracji prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej; prawykonanie miało miejsce 1 lipca tego roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie (solistką była Jadwiga Rappé, zaś orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadził Reinbert de Leeuw).

Warstwę słowną utworu stanowią teksty młodego aktora Mateusza Kościukiewicza, znanego między innymi z filmów "Wszystko, co kocham" oraz "Matka Teresa od kotów". Warto zaznaczyć, że to dosyć niekonwencjonalna poezja - spisywana na serwetkach, rozsyłana w sms-ach i bardzo niewiele mająca wspólnego z klasycznymi kanonami.

Cóż, 40-letni Paweł Mykietyn od początku kariery poszukiwał różnorodnych bodźców i nie ograniczał się bynajmniej do elitarnej twórczości "warszawsko-jesiennej". Przed rozpoczęciem studiów współtworzył na rodzinnym Dolnym Śląsku kapelę punkową The Formacja. W Warszawie nadal pisał piosenki, komponował chętnie muzykę dla teatru i filmu. Rozpoczynał od, na poły rozrywkowego, minimalizmu oraz postmodernistycznych zabaw z muzyką barokową i klasycystyczną. Później zafrapowały go „fałszywe”, mikrotonowe harmonie oraz bardziej statyczny, oniryczny typ ekspresji.

III Symfonię Mykietyna wykona dziś Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod batutą Marka Mosia. Partię solową zaśpiewa ponownie Jadwiga Rappé, jedna z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych postaci estrad muzycznych w Polsce i za granicą. Artystka dysponuje olbrzymim i bardzo zróżnicowanym repertuarem, głównie oratoryjnym oraz pieśniarskim, sięgającym od muzyki baroku do współczesnej. Brała udział w licznych prawykonaniach dzieł współczesnych kompozytorów, pisanych nieraz z myślą o jej oryginalnym głosie.

Transmisję ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego poprowadzi Joanna Grotkowska

Tuż przed transmisją, o godz. 18.00, Bartosz Panek zaprasza na audycję "Prezydencja i kultura, czyli podsumowanie programów kulturalnych polskiej prezydencji w Radzie UE". W pierwszej części Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, oraz Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego, mówić będą o kulturze i jej promocji jako narzędziu w kreowaniu wizerunku Polski. Co zmieniła w postrzeganiu naszego kraju intensywna półroczna promocja polskiego dziedzictwa w dziesięciu stolicach na świecie? W drugiej części programu spotkanie z prof. Michałem Iwaszkiewiczem i prof. Emilem Orzechowskim, specjalistami w dziedzinie zarządzania kulturą, i rozmowa o tym, jak skuteczniej promować Polskę.

Program

Paweł Mykietyn III Symfonia na alt i orkiestrę

Wyk. Jadwiga Rappé - alt, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Marek Moś - dyrygent

17 grudnia (sobota), godz. 19:00

Czytaj także

W Londynie grają rock'n'rolla do słów Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 10:10
Wszystko w ramach projektu "MIŁOSZ HATED ROCKANDROLL" realizowanego z okazji Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Penderecki i Sinfonia Varsovia w BOZAR

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 19:23
Solistą wieczoru jest skrzypek Julian Rachlin. W programie koncertu znalazła się „VII Symfonia A-dur” Ludwika van Beethovena oraz „II koncert skrzypcowy Metamorfozy” Krzysztofa Pendereckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Europa potrzebuje rachunku sumienia"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 10:51
- Nasza prezydencja była prezydencją ludzi zdeterminowanych, żeby wykonać ją jak najlepiej potrafimy - powiedział premier Donald Tusk, podsumowując polskie przewodnictwo w Radzie UE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barroso: Polska spełniła nasze oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 10:50
Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso powiedział na forum Parlamentu Europejskiego, że dyskusja na temat wzmocnienia strefy euro odbyły się nie przypadkowo podczas polskiej prezydencji.
rozwiń zwiń