Patryk Zakrocki: mam prawo do melodii

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 01:00
Patryk Zakrocki to gitarzysta, altowiolista, improwizator i kompozytor, jedna z centralnych postaci warszawskiej sceny muzyki improwizowanej. Artysta był gościem "Rozmów improwizowanych".
Patryk Zakrocki jest multiinstrumentalistą i kompozytorem
Patryk Zakrocki jest multiinstrumentalistą i kompozytoremFoto: Kazimierz Ździebło

Przez długi czas pod wpływem muzyki współczesnej i dyskursu wokół niej nagrywałem płyty unikając melodii, skupiając się na barwie i przebiegu czasu w muzyce – mówi Patryk Zakrocki. – Dziś daję sobie prawo do tego, żeby być melodystą. Uważam, że mam do tego dryg i lubię opowiadanie melodią.

Co takiego się stało, że pozwolił sobie wreszcie na upust swojej naturalnej skłonności?

Zamieszkać w utworach Mortona Feldmana

Artysta opowiadał o tym, co się zdarzyło podczas wielodniowego rejsu drewnianą łodzią po Wiśle, kiedy narodził się pomysł zespołu Polski Piach. Przedstawił swoje burzliwe relacje z gitarą (płyta "Tales for Solo Guitar"). Opowiadał o wyobrażonych marsjańskich krajobrazach i niebezpieczeństwach "mieszkania w utworach Mortona Feldmana".

Porozmawiamy o inspiracjach Italo Calvino na albumie "Leggerezza" nagranym z Olgą Mysłowską i Michałem Pepolem, nie zapomnimy o abstrakcyjnym humorze z Zakładu Produkcji Dźwięku.

"Ballads and Blues" i Raphael Rogiński

Rozmawialiśmy też o nagrywaniu najnowszej płyty "Ballads and Blues" z Maciejem Garbowskim i Krzysztofem Gradziukiem (historia z deskorolką w tle).

Po wywiadzie zabrzmiała ważna dla naszego gościa postać, czyli Raphael Rogiński i płyty "Talàn" oraz "Hizbut Jámm". Sięgniemy też po drugi album tria Scratching Fork (na gitarze Marek Malinowski). Mamy również wielką ochotę na najnowsze nagrania takich artystów jak Mary Halvorson, Fred Frith, Bill Frisell, Mali Obomsawin, Bill Orcutt (koncert na cztery gitary!).

Czy ten ambitny plan się udał? Posłuchajcie sami!

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w paśmie Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Patryk Zakrocki (gitarzysta, altowiolista, improwizator i kompozytor)

Data emisji: 31.01.2024

Godz. emisji: 23.00

pg/mo

reklama

Czytaj także

Patryk Zakrocki: blues jest muzyką wartą odkrywania

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 12:00
- W pewnym momencie źle traktowałem bluesa, odłożyłem go na półkę i zapomniałem, co jest jego esencją, co w nim pulsuje. A blues jest muzyką osobistą, daje możliwość opowiedzenia historii i krajobrazu ludzkiej duszy - mówił w Dwójce Patryk Zakrocki, który wraz z grupą Polski Piach zagra w sobotę 23 lipca podczas "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patryk Zakrocki: "Leggerezza" to lekka odpowiedź na ciężar rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 10:00
- Ten pomysł powstał dzięki eksperymentom, które prowadziłem na gitarze. Dzieliłem ją na połowy, nagłaśniałem je oddzielnie i powstał specyficzny instrument o brzmieniu klawesynu i cytry. Jestem wolny od ciężaru wiedzy, jak posługiwać się tradycyjną gitarą, to lekka faktura - mówił Patryk Zakrocki, który 27 maja wraz z Olgą Mysłowską i Michałem Pepolem wystąpi w "Miejscówce z Dwójką". 
rozwiń zwiń