"Dwójka na miejscu". Zakopane - inspirujący duch wolności

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 18:09
- W opinii ogólnej wolność jest związana z górami. Już w XIX wieku, gdy jeszcze Polska była pod zaborami, Franciszek Nowicki pisał, że w Tatrach są ostatnie wolności ołtarze - mówił w Dwójce Maciej Pinkwart, dziennikarz i autor licznych książek-przewodników o Zakopanem.
Audio
  • Zakopane. Inspirujący duch wolności (Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej)
Plac Niepodległości w Zakopanem
Plac Niepodległości w ZakopanemFoto: Michał Nowak/Polskie Radio

Yankel Band 12001.JPG
"Dla Żydów Łódź była drugą Ameryką"

W sobotę (18.08) dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia odwiedzili, w ramach wakacyjnej akcji "Dwójka na miescu - znaki Niepodległej", stolicę polskich Tatr. W czasie plenerowej, dwugodzinnej audycji pojawili się rozmówcy związani nie tylko z Zakopanem, ale również z regionem Podhala, w tym m.in. pisarz i autor książek podróżniczych Maciej Pinkwart oraz przewodnik tatrzański Apoloniusz Rajwa. Miejscowy artysta rzeźbiarz Maciej Rząsa opowiadał o obchodach Roku Władysława Hasiora, a Maria Frączysta przedstawiła program 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Nie zabrakło również ciekawostek o perłach lokalnej architektury podhalańskiej – Czerwonym Dworze, Willi Oksza i Willi Atma. Zajrzeliśmy ponadto do Teatru Witkacego i Muzeum Jana Kasprowicza oraz zabraliśmy słuchaczy na wycieczkę po Zakopanem śladami Karola Szymanowskiego. Zagrały też na żywo lokalne zespoły folklorystyczne.

Audycję z plenerowego studia Dwójki poprzedziły występy artystyczne i inne atrakcje dla mieszkańców miasta i turystów, w tym m.in. warsztaty taneczne, plastyczne i rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych. Nie zabrakło również konkursu z atrakcyjnymi nagrodami pt. "Dwójka na piątkę", a Andrzej Bienias – aktor Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem – zaprezentował (w ramach Narodowego Czytania) fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego i literatury związanej z Zakopanem.

W następną sobotę – 25 sierpnia – radiowa Dwójka odwiedzi Kielce.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej

Prowadzili: Beata Kwiatkowska i Andrzej Sułek

Goście: Maciej Pinkwar (dziennikarz, pisarz i autor książek podróżniczych), Małgorzata Wonuczka-Wnuk (Czerwony Dwór)Maciej Rząsa (rzeźbiarz), Teresa Szeptyńska (Willa Oksza), Joanna Wnuk-Nazarowa (szefowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach), Apoloniusz Rajwa (przewodnik tatrzański), Agnieszka Gąsienica-Giewont (Muzeum Karola Szymanowskiego), Andrzej Dziuk (dyrektor Teatru Witkacego), Maria Frączysta (członkini rady programowej 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich), Józef Pitoń (gawędziarz)

Data emisji: 18.08.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/kul

Czytaj także

Dwójka na miejscu. Kalisz - fortepianowe miasto-imperium

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 17:10
- Ta historia zaczęła się w 1781 roku. Był to wyrób, który nazywał się fortepianem. A pianina to jest dopiero koniec XIX wieku - mówił w Dwójce Jan Kibler, wieloletni pracownik fabryki Calisia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walczący o wolność, mieszczański, alternatywny. Twarze Poznania

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 15:55
"Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej" - wakacyjna akcja, która nawiązuje do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości - zawitała do stolicy Wielkopolski. W licznych rozmowach z naszymi gośćmi przyjrzeliśmy się Poznaniowi z wielu różnych stron.
rozwiń zwiń