Grupa Wyszehradzka - wspólny głos, który lepiej słychać w UE

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 08:46
- Oczywiście nie we wszystkich kwestiach się zgadzamy, ale z całą pewnością sam fakt, że możemy to sobie w tym gronie omówić i ewentualnie wypracować wspólne stanowisko jest niezwykle znaczący. Dość powiedzieć, że Zachód często z głosem Grupy Wyszehradzkiej się liczy, czasem nawet powyżej jej realnego znaczenia - mówił w Dwójce Paweł Ukielski z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Audio
  • Wokół Grupy Wyszehradzkiej (Światowa niedziela/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Grupa V4, czyli zrzeszenie czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier, powołana została do życia w 1991 roku. Ruch ten motywowany był większym wsparciem dla dążeń poszczególnych państw członkowskich, by dołączyć do struktur Unii Europejskiej i NATO. W późniejszych latach znaczenie Grupy Wyszehradzkiej ewoluowało.

- W 2004 roku zamknął się pewien rozdział w historii tego sojuszu i grupa musiała zredefiniować swoje cele, skupiając się bardziej na współpracy sektorowej. Jeżeli spojrzymy chociażby na tegoroczne spotkania V4 albo V4 plus, czyli poszerzonej doktryny z partnerami trzecimi, to widzimi szerokie spektrum tematyczne. To są zarówno spotkania ministrów środowiska, rolnictwa, obrony, ale też przede wszystkim ministrów spraw zagranicznych, premierów i ministrów ds. Unii Europejskiej. Większość omawianych tematów w ramach V4 to właśnie kwiestie wokołounijne. Państwa Grupy Wyszehradzkiej mają przede wszystkim interes, by koordynować swoje stanowiska na forum unijnym i wspólnie, głośniej i bardzo efektywnie, wybrzmiewać w UE - podkreślał Łukasz Ogrodnik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Czy poza położeniem geograficznym i historycznym doświadczeniem (przynależność do bloku wschodniego) kraje V4 łączy również wspólna wizja Unii Europejskiej? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Światowa niedziela

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Goście: Łukasz Ogrodnik (PISM), Paweł Ukielski (Instytut Studiów Politycznych PAN)

Data emisji: 25.11.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/bch

Czytaj także

Angela Merkel odchodzi. Koniec pewnej epoki

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 16:02
W audycji "Światowa niedziela" rozmawialiśmy o sytuacji na niemieckiej i światowej scenie politycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ochlokracja. Rządy tłumu czy pogłębianie demokratyzacji?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 12:04
- Myślę, że na razie nie mamy jeszcze dobrego słowa na określenie tego, czego ludzie dzisiaj by oczekiwali. To, co wiemy w tym XXI wieku, to że jesteśmy pomiędzy dwoma epokami, a może nawet ustrojami - mówiła w Dwójce dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń