Modele przekazywania władzy w wydaniu postsowieckim

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 17:23
Aktualnym kontekstem audycji "Światowa niedziela" były wybory prezydenckie na Ukrainie oraz niedawna rezygnacja z prezydentury ogłoszona w Kazachstanie przez byłego już prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.
Audio
  • Jak działa demokracja w krajach postsowieckich? (Światowa niedziela/Dwójka)
Podobizny dwojga kandydatów na prezydenta Ukrainy: Wołodymyra Zełenskiego i Julii Tymoszenko
Podobizny dwojga kandydatów na prezydenta Ukrainy: Wołodymyra Zełenskiego i Julii TymoszenkoFoto: PAP/EPA/STEPAN FRANKO

O modelach i mechanizmach przekazywania władzy w państwach powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego rozmawialiśmy z Wojciechem Góreckim, autorem najnowszej książki o Kazachstanie, oraz z Janem Strzeleckim, ekspertem Ośrodka Studiów Wchodnich. Połączyliśmy się również z Kijowem, gdzie Piotr Pogorzelski, specjalny wysłannikiem Polskiego Radia, śledził przebieg pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie.

Czy modelem przekazywania władzy w krajach postsowieckich są przejrzyste i demokratyczne wybory, czy też rozmaite wybiegi prawne służące sprawowaniu autorytarnej władzy dożywotnio? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Światowa niedziela

Prowadził: Krzysztof Renik

Data emisji: 31.03.2019

Godzina emisji: 15.00

pg

Czytaj także

60. rocznica antychińskiego powstania w Tybecie

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 16:10
Każdego roku 10 marca Tybetańczycy na wychodźstwie, mieszkający w wielu krajach świata, obchodzą rocznicę zrywu niepodległościowego z roku 1959. W audycji przypomnieliśmy historię tego powstania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiny. Szansa czy zagrożenie dla Europy?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 11:45
- Mamy do czynienia z państwem, które wyznaczyło sobie cel strategiczny. On jest jasny: uzyskać dominującą pozycję w świecie, odzyskać to, co posiadało, a więc gdzieś 1/3 potencjału jeśli chodzi o dominację w strukturach gospodarczych i uzyskać bardzo silną pozycję polityczną w świecie - mówił w Dwójce prof. Piotr Grochmalski.
rozwiń zwiń