Polskie Radio
Section05
Wojciech Górecki

"Jeśli to była odpowiedź na prowokację, to nieproporcjonalnie duża". Ekspert o ostrzelaniu Armenii przez Azerbejdżan

W nocy z poniedziałku na wtorek Azerbejdżan rozpoczął atak na południowo-wschodnią część terytorium Armenii. - Dopóki ten konflikt nie będzie rozwiązany, to cały czas będzie istniało ryzyko nowych eskalacji i takie rzeczy będą się zdarzać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Wojciech Górecki Armenia Azerbejdżan

"Sposób działania przygotowany na bardzo wysokim szczeblu". Kulesa o rosyjskich zbrodniach

Od kilku dni wychodzą na jaw zbrodnie popełnione w podkijowskich miastach, z których wycofali się Rosjanie. Obecnie rosyjscy agresorzy prowadzą ofensywę na wschodzie Ukrainy. - Chodzi o to, żeby nie tylko złamać wolę oporu tych, którzy walczą, ale żeby zastraszyć ludność cywilną i skłonić wszystkich do ucieczki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o rosyjskich zbrodniach Łukasz Kulesa, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Jedynka Ukraina wojna 2022 Wojciech Górecki zbrodnie wojenne

"Nie przyłączyła się do sankcji". Wojciech Górecki o reakcji Gruzji na wojnę na Ukrainie

- Pierwsza reakcja Gruzji na wojnę na Ukrainie była bardzo emocjonalna. Premier kraju Irakli Garibaszwili zareagował tak, jak większość wolnego świata stając zdecydowanie po stronie Ukrainy, natomiast potem Gruzja nie przyłączyła się do sankcji świata wolnego wobec Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Górecki Antoni Opaliński ŚWIAT Gruzja Unia Europejska wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Ośrodek Studiów Wschodnich

Spór o Górski Karabach. Ekspert OSW: reakcja Moskwy jest dość wstrzemięźliwa

- Konflikt o Górski Karabach nie jest Rosji na rękę w tak gorącej postaci. Rosja wielokrotnie sondowała możliwość wysłania swoich sił pokojowych, ale to wiązałoby się z dużymi kosztami politycznymi - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Górecki (OSW). Gościem audycji była również prof. Agnieszka Legucka (PISM).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Armenia Azerbejdżan konflikty międzynarodowe górski karabach Rosja Europa Kaukaz Wojciech Górecki Maria Przełomiec Polskie Radio 24

W. Górecki: prezydent Gruzji chodziło o wymuszenie na UE zarysowania planu

- Nastawienie społeczeństwa jest cały czas prozachodnie. Rośnie zniecierpliwienie i częściowo winą za to, że Gruzja jeszcze nie jest na ścieżce prowadzącej wprost do akcesji do Unii Europejskiej, obarczane są władze gruzińskie - mówi Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy Gruzja ma szansę na szybsze dołączenie do Unii Europejskiej?
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Rosja Piotr Pogorzelski Wojciech Górecki USA Wielka Brytania Unia Europejska polityka

Czy "żółte kamizelki" obalą rząd Macrona?

– Nikt nie wie, kim oni są. Nie mają żadnych zadeklarowanych sympatii. Od kilku tygodni, kiedy trwa ten ruch, nie są w stanie zorganizować się. Wszyscy ci, którzy próbują się wysunąć na pierwszy plan i pójść na rozmowy z rządem, dostają pogróżki telefoniczne – mówił w "Raporcie o stanie świata" Piotr Kamiński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Rosiak Francja Emmanuel Macron Piotr Kamiński Olaf Osica Wojciech Górecki Marek Wałkuski Niemcy Angela Merkel ŚWIAT

"7 Dni: Wschód". Azja i Kaukaz po upadku ZSRR

- Jeżdżąc od dawna na te tereny zobaczyłem, że modernizacja sowiecka okazała się dość powierzchowna pod względem kulturowo-cywilizacyjnym. Otoczka "sowieckości" okazała się łatwa do zrzucenia - mówił w audycji "7 Dni: Wschód" Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), autor książki pt. "Buran. Kirgiz wraca na koń".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kaukaz Ośrodek Studiów Wschodnich Wojciech Górecki Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Związek Sowiecki Piotr Pogorzelski

NASZ WYWIAD Kaukaz rozpalą Ingusze? Nie zamierzają oddać grobów przodków

W Inguszetii od końca września nieprzerwanie trwa protest – Ingusze nie zgadzają się na wymianę ziemi z Czeczenią. Tymczasem Ramzan Kadyrow rzuca wojownicze słowa, które niepokoją sąsiadów. – Ten spór z pewnością uważnie obserwuje Moskwa – mówił portalowi PolskieRadio24.pl Wojciech Górecki, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, wskazując na możliwe scenariusze rozwoju tej sytuacji.
Zobacz więcej na temat:  Kaukaz NASZ WYWIAD Czeczenia Ramzan Kadyrow Rosja OSW Ośrodek Studiów Wschodnich Wojciech Górecki Inguszetia Kaukaz Północny

Co niesie śmierć premiera Abchazji? Czy to znak dla Gruzji?

Po śmiertelnym wypadku powracającego z Syrii premiera samozwańczej Abchazji, Giennadija Gagulii, pojawiło się wiele pytań. Co wiemy o okolicznościach tego zdarzenia, kim był ów polityk i jakie mogą być konsekwencje zmiany na stanowisku szefa abchaskiego rządu - zapytaliśmy Wojciecha Góreckiego, eksperta Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Gruzja Abchazja Osetia Południowa Rosja Wojciech Górecki Ośrodek Studiów Wschodnich

Czy Kazachstan zbliża się do politycznego świata Zachodu?

Systematyczne zacieśnienie relacji ze Stanami Zjednoczonymi oraz przeprowadzenie szeregu reform mających na celu rozwój gospodarczy kraju w kapitalistycznym duchu. Tak prezentują się jedne z najważniejszych osiągnięć prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Czy państwo to zdecydowało się na przyłączenie do świata zachodniego? Jak mocne są w nim wpływy Rosji, które mogą utrudnić ten proces?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kazachstan Wojciech Górecki USA Rosja Nursułtan Nazarbajew

„Utrzymanie gorącego Donbasu jest w interesie Rosji”

Rosja uznała paszporty samozwańczych Republik Donieckiej i Ługańskiej na Ukrainie. Rozważa także nadanie rosyjskiego obywatelstwa obywatelom samozwańczego Naddniestrza znajdującego się w Mołdawii. Rozmawiali o tym w programie Spojrzenie na Wschód dr Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych  PAN) i Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Donieck Polskie Radio 24 Ukraina Paweł Kowal Wojciech Górecki Maria Przełomiec Donbas