Szwecja i rodzinny horror w dziwnej powieści

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 13:40
Dwaj bracia, których łączy tajemnica, cierpienie i wszechobecność śmierci, mieszkają na odludziu. W zimie trafia do nich przypadkowo pisarka i próbuje poznać ich historię. W Dwójce rozmawialiśmy o szwedzkiej powieści "Miód trzmieli".
Audio
Szwecja i rodzinny horror w dziwnej powieści
Foto: Fredrik Broman/imagebank.sweden.se

/

To zupełnie nietypowa książka. Czytelnik ma na początku wrażenie, że obcuje z bardzo starą sagą, mimo że rzecz się dzieje niby współcześnie. - Autor sugeruje, że będziemy mieli do czynienia z mitem pradawnym, o dobrym i złym, o dwóch braciach, o tym, co niewytłumaczalne w świecie. W pewnym momencie ta książka się załamuje i już tak dobrze nie ma -  opowiada w "Tygodniku literackim" Iwona Smolka.
Z mitu "Miód trzmieli" Lindgren Torgny przeobraża się w historię o współczesnej Szwecji. Odległa, skandynawska prowincja, śnieg zasypał wszystko. Młoda pisarka, po swoim wieczorze autorskim, korzysta z propozycji jednego ze słuchaczy, który jej oferuje nocleg u siebie. Jego dom staje się jej więzieniem.
Autorka wnika w historię tego człowieka, którego brat mieszka nieopodal. Obaj są bardzo różni, kochają się i nienawidzą. W ich związku kryje się tragedia.
- Niestety bardzo szybko dowiadujemy się, o co chodzi, i myślimy sobie: "po co to dalej ciągnąć?" Ale ten początek... Ta książka do połowy robi ogromne wrażenie - opowiada Smolka.
O "Miodzie trzmieli" Lindgren Torgny (Oficyna Literacka, 2012) rozmawiali w Dwójce również Tomasz Burek i Piotr Matywiecki.

us/fot.mat.prasowe

Czytaj także

Z Polski do Szwecji. Powrót "Ogrodu” Matisse’a

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 14:43
Już w sobotę warte kilka milionów euro dzieło będą mogli zobaczyć miłośnicy malarstwa w Sztokholmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak naczelnym największego szwedzkiego dziennika

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 21:05
35-letni Peter Wolodarski będzie dziewiętnastym i najmłodszym, w niemal 150-letnich dziejach "Dagens Nyheter", redaktorem naczelnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mroczna północ, szwedzkie kryminały. "Prawda od razu nie może wyjść na jaw"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 08:00
- Do mojego znajomego, medyka sądowego, często zwracam się z pytaniem, jak zaaranżować morderstwo tak, by wyglądało na wypadek, a prawda wyszła na jaw dopiero przy drugiej sekcji zwłok - opowiada szwedzka pisarka Åsa Larsson.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szwedzkie metro to największa na świecie galeria sztuki pod ziemią

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 14:30
Dzika przyroda i piękne melodie - tego Szwedom zazdrości cała Europa. Postanowiliśmy sprawdzić na czym polega urok tej części świata i w podróżniczym cyklu Czwórki ruszyliśmy na drugą stronę Bałtyku.
rozwiń zwiń