Zbigniew Bagiński i jego miłość do orkiestry

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 12:00
Kompozytor Zbigniew Bagiński trzy lata temu rozpoczął ósmą dekadę życia, urodził się w Szczecinie, w rodzinie, która po wojnie osiadła na zachodnich rubieżach.
Trzon orkiestry symfonicznej stanowią instrumenty smyczkowe
Trzon orkiestry symfonicznej stanowią instrumenty smyczkoweFoto: Pixabay.com

Mimo ze ojciec był inżynierem, jak większość inteligencji jego pokolenia z upodobaniem muzykował, wciągając w tę szczytną rozrywkę syna. Sam Zbigniew Bagiński od wczesnego dzieciństwa nie miał żadnych wątpliwości - chciał zostać kompozytorem!

Jego ulubionym instrumentem jest orkiestra, a w niej nie rozstaje się zwykle z fletami i klarnetami - ewidentnie ma do tych brzmień upodobanie. Dlatego w cyklu "Nowa Polska" usłyszeliśmy muzykę symfoniczną, zespołową i koncertującą tego artysty. Wśród wykonawców Rafał Zambrzycki, Orkiestra Muzyki Nowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Anna Szostak.

***

Zbigniew Bagiński w latach 1967-1971 studiował kompozycję w PWSM w Warszawie u T. Paciorkiewicza. W 1989 r. objął klasę kompozycji w Akademii Muzycznej w Warszawie. Współpracuje z PWST w Warszawie, ponadto w latach 1973-1974 współpracował z Instytutem Muzykologii KUL.

Laureat wielu konkursów kompozytorskich, m.in. w 1973 r. otrzymał wyróżnienie na Konkursie Młodych Kompozytorów za Wyprawy na drugą stronę, w 1992 r. – III nagrodę na międzynarodowym konkursie kompozytorskim w Kijowie za Threnody, w 1995 r. – I nagrodę na konkursie z okazji 50-lecia ZKP za Małą symfonię elegijną.

[biogram pochodzi ze strony www.pwm.com.pl]


Posłuchaj
59:26 2022_04_06 22_00_03_PR2_Nowa_Polska.mp3 Zbigniew Bagiński i jego miłość do orkiestry (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 6.04.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Dominik Strycharski. "Symfonia Fabryki Ursus"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 07:00
Instrumenty - Miejsca i Ludzie. W "Nocnej strefie" zapraszaliśmy na spotkanie z tak skonfigurowaną opowieścią o... muzyce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Foster, Zukerman i Forsyth. Kłótnie małżeńskie na skrzypce i wiolonczelę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 20:50
- Jeśli słucha się tego koncertu bardzo uważnie, zauważa się, że partia skrzypiec brzmi bardzo klasycznie, czasami niemal nawet jak Bach, natomiast partia wiolonczeli cytuje motywy z podwójnego koncertu Brahmsa - z innymi interwałami, napisane jest to naprawdę cudownie - mówiła o "Koncercie podwójnym..." Avnera Dormana wiolonczelistka Amanda Forsyth, która wraz ze skrzypkiem Pinchasem Zukermanem i Narodową Orkiestrą Polskiego Radia wystąpiła w Katowicach.
rozwiń zwiń