Michał Klauza: kiedy wychodziłem na estradę, miałem łzy w oczach

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 13:00
- Potrzebujemy integracji z publicznością. My musimy czuć - w przypadku dyrygenta, za sobą, w przypadku solisty czy orkiestry, przed sobą - oddech publiczności. Musimy czuć, że wszyscy razem współpracujemy - mówił w Dwójce Michał Klauza, dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. 
Michał Klauza
Michał KlauzaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
60:35 2021_06_13 10_00_02_PR2_Cafe_Muza.mp3 Michał Klauza m.in. o swojej karierze i o koncertach po pandemii (Cafe "Muza"/Dwójka)

Gościem audycji "Cafe Muza" był Michał Klauza, dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Przez wiele lat również kierownik muzyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej, wieloletni dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz dyrygent i zastępca dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff. Także gościnny dyrygent Teatru Bolszoj w Moskwie.


LONG-LONG 1200.jpg
Publiczność ponownie na koncertach Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Na początek Long Long

Gość Dwójki opowiadał w audycji o koncercie, który nagrał razem z chińskim tenorem Long Longiem wespół z orkiestrą Polskiego Radia. Long Long podczas koncertu wykonał arie m.in. z "Halki" i "Strasznego Dworu". Transmisja całego wydarzenia w Polskim Radiu, w niedzielę (27.06) od godz. 19.00.

- Kiedy wychodziliśmy z Longiem na estradę, to miałem łzy w oczach, tak jak wszyscy mieliśmy łzy w oczach w czerwcu 2020 roku, kiedy wróciliśmy do studia na nagranie koncertu po trzymiesięcznym zamknięciu - wspominał Michał Klauza.

Long Long jest znany już polskiej publiczności z 10. Konkursu wokalnego im. Stanisława Moniuszki, gdzie zajął trzecie miejsce. Zdobył tam również nagrodę Polskiego Radia w postaci występu i nagrania z orkiestrą Polskiego Radia. - I ta nagroda się wypełniła, a Long Long zainaugurował nowy, postpandemiczny rozdział w działalności orkiestry. I uświetnił ten wspaniały wieczór wypełniony przebojami z oper i operetek - zaznaczył Michał Klauza.

Zobacz także:

Dyrygent wspominał także w audycji o współpracy z operą moskiewską ("Publiczność w Teatrze Bolszoj jest wyjątkowa i szalenie różnorodna"), o początkach swojej drogi zawodowej ("Zaraz po studiach trafiłem jako asystent do Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, gdzie miałem okazję spotkać na swojej drodze prawdziwych mistrzów") oraz o funkcjonowaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie w czasie pandemicznych obostrzeń i współpracy z Programem Drugim Polskiego Radia.

- Bardzo serdecznie dziękuję muzykom Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Gdy wróciliśmy niedawno do sali koncertowej, to pomimo tak długiej przerwy w graniu, gdy ich instrumenty "wisiały na kołku" z powodu covidowych obostrzeń, nie było tego w ogóle w czasie nagrania słychać. Byli doskonale przygotowani, a to świadczy o wielkiej klasie tych artystów - podkreślał Michał Klauza.

Michał Klauza odpowiadał również na pytania słuchaczy, a na koniec zaprosił na kolejny koncert, który wkrótce poprowadzi, będzie to "Viva el Tango" (na antenie Dwójki w bezpośredniej transmisji 18 czerwca).

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Michał Klauza (dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie)

Data emisji: 13.06.2021

Godzina emisji: 10.00

mw

Czytaj także

Michał Klauza: Orkiestra to relacja. Trzeba dużo pracować razem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 12:16
- Artyści, którzy na co dzień nie grają muzyki operowej wykonali ogromną pracę. My nie gramy oper. My to robimy na  jeden raz i ta jednorazowa praca została doceniona. W Polsce nie ma większej nagrody muzycznej niż Fryderyk - komentował w audycji "Cafe muza" fakt, że Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie oraz Chór Filharmonii Narodowej nagrodzono Fryderykiem w kategorii Muzyka Chóralna i Oratoryjna za album "Karol Szymanowski: Hagith".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń