Maria Sławek: cieszę się, jeśli mogę coś odkrywać [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 14:44
- Zawsze interesowała mnie historia. Zajmuję się historią polskich Żydów, Warszawy, getta warszawskiego. Te obszary były mi zawsze bliskie, przynajmniej od momentu, gdy miałam już jaką taką świadomość. Nie odczuwam tego jako jakieś wielkie obciążenie, że ta przeszłość cały czas się we mnie odzywa i mnie woła - mówiła w Dwójce skrzypaczka Maria Sławek.

ZOBACZ WIDEO:

  • Na skrzypcach gra od czwartego roku życia.
  • Jest współzałożycielką i prezeską Instytutu Mieczysława Wajnberga. Prowadzi swoją klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Krakowie, jest także wykładowczynią Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
  • Przy stoliku w Cafe "Muza" zasiadła Maria Sławek.

Jest artystką zanurzoną w przeszłości. Ma wielką potrzebę, chęć i determinację, żeby zwracać naszą uwagę na to, co niesłusznie zapomniane, co wymazane z naszej pamięci; na to, jakie ślady pamięci są jeszcze w różnych miejscach, a których w codziennym pędzie nie zauważamy.

Maria Sławek: babcia była moją pierwszą nauczycielką historii

- Zapomniane postaci czy jakieś fragmenty rzeczywistości, której już nie ma, to coś, co lubię odkrywać. Może trochę jest też tak, że przyszłość mnie przeraża i bezpieczniej czuję się w tym, co było. Oczywiście to, co było, być może daje jakieś podwaliny do tego, żeby myśleć o tym, jakie konsekwencje może mieć to, co teraz się z nami dzieje - przekonywała Maria Sławek.

Zainteresowanie historią wyniosła z domu rodzinnego. - Dużą rolę odegrała tu moja babcia, która na co dzień właściwie mnie wychowywała. Nie chodziłam nigdy do przedszkola, to babcia dbała o moją edukację. Sama była straumatyzowana przez wojnę i chyba niezbyt nieświadomie mówiła mi pewne rzeczy, przez co wiedziałam o historii stosunkowo dużo już jako dziecko - tłumaczyła skrzypaczka.

W duszy gra jej Wajnberg

Maria Sławek jest solistką i kameralistką. Wykonuje utwory z różnych epok, od baroku po współczesność – szczególne miejsce w jej repertuarze zajmują dzieła Mieczysława Wajnberga. Występowała w wielu miastach Polski, a także w Niemczech, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Belgii, we Włoszech, Francji, na Ukrainie i w USA.

Od roku 2007 Maria Sławek gra w duecie z pianistą Piotrem Rożańskim. W 2012 roku ukazała się ich pierwsza płyta z sonatami Schumanna i Prokofiewa. Trzy lata później artyści nagrali dzieła na skrzypce i fortepian Wajnberga – album, opublikowany przez wydawnictwo fonograficzne CD Accord, został objęty patronatem Programu 2 Polskiego Radia, otrzymał również bardzo dobre recenzje w prasie polskiej i zagranicznej (m.in. w magazynie "The Strad").


Posłuchaj
45:16 Dwójka cafe muza 23.06.2024.mp3 Maria Sławek - artystka zanurzona w przeszłości (Cafe Muza/Dwójka) 

Od 2009 roku wraz z Anną Marią Staśkiewicz, Katarzyną Budnik, Arturem Rozmysłowiczem, Marcinem Zdunikiem i Rafałem Kwiatkowskim artystka współtworzy wyjątkowy zespół – sekstet smyczkowy. Nagrania z jej udziałem były wielokrotnie prezentowane na antenie Polskiego Radia.

Skrzypaczka w 2007 roku otrzymała nagrodę maestro Jerzego Katlewicza, przyznawaną wyróżniającym się studentom krakowskiej Akademii Muzycznej. W latach 2010, 2013 i 2018 była stypendystką ministra kultury i dziedzictwa narodowego (m.in. w ramach programu "Młoda Polska").

Maria Sławek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie obecnie prowadzi swoją klasę skrzypiec. Kształciła się pod kierunkiem wybitnych muzyków – Wiesława Kwaśnego i Dory Schwarzberg (Wiedeń). Swoje umiejętności doskonaliła także pod kierunkiem Kai Danczowskiej, Maxima Vengerova i Wandy Wiłkomirskiej. W 2019 roku ukończyła Podyplomowe Studia Polsko-Żydowskie w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie. Artystka gra na instrumencie Charles'a Francois Ganda z pracowni Nicolasa Lupota (Paryż 1817).

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Agata Kwiecińska

Gość: Maria Sławek (skrzypaczka, pedagog, animatorka życia muzycznego, prezeska Instytutu Mieczysława Wajnberga)

Data emisji: 23.06.2024

Godz. emisji: 10.00

pg/kormp

Czytaj także

Maria Sławek: cykl "Dialogi" wychodzi naprzeciw innym dziedzinom sztuki

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 11:22
"Dialogi" to cykl muzycznych spotkań w historycznych pracowniach artystycznych zlokalizowanych na terenie Warszawy. - Mogłabym wiele o tych koncertach opowiadać. Myślę jednak, że to, co jest w nich szczególne, to po pierwsze to, że wchodzimy w miejsca, które właściwie są mało dostępne z poziomu ulicy; mało się o nich wie - mówiła w Dwójce skrzypaczka Maria Sławek, organizatorka wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Sławek o płycie "TIKTIN": udało się uchwycić ducha miejsca i czasu

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 18:00
- Nie mam bogatej dyskografii, te płyty długo we mnie dojrzewają, jesteśmy przyzwyczajeni, że to doskonała wersja nas. Postanowiłam spróbować uciec od tego, że wszystko musi być tak idealnie, postawić na ducha miejsca i czasu. Dobrze nam się grało, to całość kompozycji tego koncertu, jego narracja, jakaś opowieść - mówiła w Dwójce skrzypaczka Maria Sławek o płycie nagranej podczas koncertu w Wielkiej Synagodze w Tykocinie.
rozwiń zwiń