Miłosz Pękala: wszystko może być muzyką

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 11:30
- Dźwięki, które mnie otaczają, zawsze są dźwiękami muzycznymi, rytmy, które słyszę – ja je nazywam rytmami, Państwo mogą je nazywać krokami albo kapaniem wody, szumem fal, wyciem wiatru – to jest moja perspektywa - opowiadał w audycji Cafe "Muza" Miłosz Pękala, perkusista, sięgający po kompozycje ludowe, rozrywkowe i współczesne. 
Miłosz Pękala
Miłosz Pękala Foto: PR2

ZOBACZ TAKŻE

[YT Dwójki]

Miłosz Pękala jest absolwentem klasy perkusji Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował także w Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze pod kierunkiem Gerta Mortensena. W 2014 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych, a w 2019 – habilitację.

Od wielu lat jako solista lub kameralista bierze udział w prestiżowych koncertach, festiwalach i różnorodnych projektach artystycznych, obejmujących zarówno muzykę współczesną, rozrywkową, jak i etniczną. Specjalizuje się w grze na wibrafonie, zestawach multiperkusyjnych oraz instrumentach latynoamerykańskich.

Wszystko jest muzyką

Jak zaznaczył w rozmowie z Andrzejem Sułkiem, wszystko dla niego jest muzyką, którą włącza w siebie, a następnie wykorzystuje, twórczo przetwarza. - Perkusista to osoba, która non stop musi coś konstruować, budować, składać, rozkładać. Nieraz więcej jest statywów niż samych instrumentów w naszym zestawie multiperkusyjnym - opowiadał muzyk. - Ta cała mechaniczna otoczka naszego życia (...) to analityczny sposób patrzenia na świat, który nam perkusistom jest niezmiernie potrzebny do pracy.

Liczy się kontekst

Zdaniem artysty, muzyka, jej odbieranie i interpretacja zależy od kontekstu. - Muzyka jest abstrakcją. Dla jednego stukanie w stół może brzmieć jak stukanie w trumnę, a dla drugiego może być to stukanie w drzwi z nadzieją, że przyjdzie gość od dawna oczekiwany - zaznaczył. - To jest tylko kontekst.

Czytaj także:

- Muzyka, która jest tworzona nieraz zupełnie bez kontekstu, zdarza się, że przyjmuje bardzo jasny i klarowny obraz w głowach odbiorców - podkreślił Miłosz Pękala.


Posłuchaj
59:36 2022_11_27 10_00_02_PR2_Cafe_Muza.mp3 Rozmowa z perkusistą Miłoszem Pękalą (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Nasz gość jest laureatem wielu konkursów – jako solista i w zespołach. Posiada w swoim dorobku również osiągnięcia kompozytorskie. W 2015 roku wspólnie z członkami kwartetu Kwadrofonik otrzymał Paszport "Polityki" w kategorii muzyka poważna.

"Domówka z Dwójką". Miłosz Pękala i Magdalena Kordylasińska-Pękala [WIDEO]>>>>>

(źródło: warszawska-jesien.art.pl)

Zobacz zapowiedź

[FB Dwójki]

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Miłosz Pękala (perkusista, kompozytor)

Data emisji: 27.11.2022

Godzina emisji: 10.00

kor

Czytaj także

John Lennon. Koty, piosenki i pokój na świecie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 05:45
8 grudnia 1980 roku przed nowojorskim apartamentowcem Dakota John Lennon, brytyjski kompozytor, piosenkarz i autor tekstów, człowiek, bez którego nie byłoby legendarnego zespołu The Beatles, zginął z rąk Marka Chapmana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Karolak - wirtuoz organów Hammonda

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 05:40
Wojciech Karolak, jazzman i kompozytor, współpracował z najwybitniejszymi polskimi twórcami jazzowymi swojej epoki, w powszechnej świadomości utrwalił się jednak przede wszystkim jako wirtuoz organów Hammonda. Muzyk urodził się 84 lata temu, 28 maja 1939 roku.
rozwiń zwiń