Metropole Orkest. Miks big-bandu z orkiestrą symfoniczną

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 18:00
W Holandii działa pewien niezwykły zespół - połączenie jazzowego big-bandu z orkiestrą symfoniczną. Repertuar tej grupy również jest dość zaskakujący, a obejmuje utwory od popu, przez jazz aż do muzyki poważnej. Metropole Orkest, bo o nim mowa, ma niezwykle długą tradycję, a działa już od 1945 roku.
Skrzypce - nieodłączny element orkiestry symfonicznej
Skrzypce - nieodłączny element orkiestry symfonicznejFoto: Shutterstock/furtseff

To właśnie działalność tego zespołu przybliżyliśmy podczas ostatniej audycji. Prowadzący Krzysztof Herdzin zapraszał na nią w taki sposób:

W dzisiejszych czasach mamy na świecie mnóstwo big-bandów i orkiestr symfonicznych nagrywających muzykę lekką, łatwą i przyjemną, ale takie zestawienie w jednym składzie – big-band i orkiestra symfoniczna – to się raczej nie zdarza.

Holenderski zespół Metropole Orkestr jest obecnie jedyną pełnoetatową orkiestrą rozrywkowo-jazzową. Najbliższa audycja będzie właśnie temu poświęcona, zaprezentuję państwu swoisty "the best of", a więc szeroki przekrój stylistyczny ich nagrań - od muzyki pop, poprzez jazz, aż do muzyki współczesnej. Myślę, że będzie bardzo wiele zaskakujących dźwięków, serdecznie zapraszam.

Zobacz zapowiedź:

[Dwójka]


"Kalambury z partytury" to muzyczna audycja autorska Krzysztofa Herdzina. W niedzielę od 17.00 do 19.00 oddajemy antenę gwiazdom! Dwaj pianiści, dwaj kompozytorzy, dwaj aranżerzy i dwaj dyrygenci - Krzysztof Herdzin i Adam Sztaba, na zmianę przez dwie godziny dzielić się będą z Państwem swoją muzyką. Krzysztof Herdzin w programie "Kalambury z partytury", a Adam Sztaba w audycji "Party-tur".

Najbliższa audycja, wyjątkowo, będzie skrócona i potrwa tylko godzinę.

Posłuchaj
63:45 2022_05_22 17_00_00_PR2_Kalambuty_z_partytury.mp3 Metropole Orkest. Miks big-bandu z orkiestrą symfoniczną (Kalambury z partytury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 22.05.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Piotr Baron. Kompozycje wielkopostne i wielkanocne [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 19:00
Piotr Baron ze swoim kwintetem zagrał koncert w jazzowym cyklu Programu 2. Na repertuar koncertu złożyły się m.in. kompozycje wielkopostne w jazzowej aranżacji. Nie mogło zabraknąć również melodii ukraińskich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drobne niepokoje, intrygujące i hipnotyzujące dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 16:08
– Świetna płyta, bardzo ciekawie skonstruowana, podzielona na kilka części i każda z nich stanowi pewną opowieść. Chyba mogę powiedzieć, że to powrót grupy Arcade Fire do bardzo dobrej formy – mówiła Justyna Grabarz, prezentując utwór "Unconditional II (Race and Religion)", na którym muzykom formacji towarzyszy Peter Gabriel.
rozwiń zwiń