Frank Sinatra i jego głos

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 09:00
- Najwybitniejszy wokalista wszech czasów, symbol Ameryki, Frank Sinatra był bohaterem tego wydania audycji "Kalambury z partytury" - tak na spotkanie na antenie Dwójki w niedzielne popołudnie zapraszał Krzysztof Herdzin. 
Frank Sinatra
Frank SinatraFoto: mark reinstein/Shutterstock

Krzysztof Herdzin w tej audycji przybliżył kilka mniej znanych wątków z życia wielkiego Franka Sinatry. - Zilustruję je nietypowymi przykładami, muzycznymi, myślę, że będą to dla Państwa niespodzianki - zapowiadał.

W latach 40. XX wieku Sinatra był uwielbiany w Stanach niczym dzisiejsi triumfatorzy najpopularniejszych telewizyjnych talent show. Jednak w przeciwieństwie do idoli z naszych czasów, którzy często zaczynają karierę od nagrania płyty, a dopiero potem rozglądają się za fanami skłonnymi kupić bilet na ich koncert, Frank w momencie wydania debiutanckiego albumu był już scenicznym wyjadaczem.

Czytaj też:

Gdy w 1946 roku ukazał się longplay "The Voice of Frank Sinatra", Sinatra miał ukończone 30 lat, a od jego pierwszego profesjonalnego występu na scenie minęła ponad dekada. Jego kwitnącej kariery nie powstrzymała nawet II wojna światowa – nie dostał powołania do armii, m.in. ze względu na zdiagnozowaną u niego niestabilność emocjonalną.

Tuż przed wydaniem debiutanckiego albumu Frank był jedną z najbardziej zapracowanych osób w amerykańskim show-biznesie. Tylko w latach 1945-46 zaśpiewał w 160 programach radiowych, wziął udział w 36 sesjach nagraniowych, a do tego wszystkiego nakręcił 4 filmy. Zdarzały się dni, podczas których wykonywał na żywo nawet 100 piosenek.

Posłuchaj
117:31 2022_03_13 17_00_08_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 Frank Sinatra i jego głos (Kalambury z partytury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 13.02.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Głos Franka Sinatry. 75-lecie wydania debiutanckiego albumu legendarnego wokalisty

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 13:51
4 marca 1946 miał premierę "The Voice of Frank Sinatra" – niezwykły album artysty, który zmienił historię muzyki popularnej XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie jest krystaliczny, a ludzki". Krzysztof Godlewski o Franku Sinatrze

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 12:40
- Frank Sinatra jest bardzo fajnym odnośnikiem dla każdego widza dlatego, że nikt nie powątpiewa w jego wyjątkowość i w to, że był wybitnym artystą, którego bardzo ciężko odtwarzać. Jest o tyle wyjątkową osobą, że nie jest krystaliczny, a ludzki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 aktor Krzysztof Godlewski. 
rozwiń zwiń