Marta Guzowska: odczuwam silną potrzebę poznawania świata

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 17:00
- Od początku pandemii czytam tylko non-fiction, literaturę faktu ze wszystkich dziedzin - mówiła Marta Guzowska - autorka książek kryminalnych, sensacyjnych, podróżniczych, a także przewodnika po Wiedniu.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały promocyjne

Posłuchaj
08:44 _PR2_AAC 2021_02_10-16-46-23.mp3 Marta Guzowska o "Nomadland", "Hau" oraz książkach serii "Podróż nieoczywista" (Literackie witaminy/Dwójka)

Akcja jej kryminałów rozgrywa się głównie na południu, choć wspomina także miejsca bliższe polskiemu kręgu kulturowemu. Książki ma w zwyczaju dzielić na dobre i niedobre, nie biorąc pod uwagę klucza gatunkowego.

Jakie są jej literackie zamiłowania? Co czyta w dobie pandemii?

Nowe światy

38f5e0cb-f776-4d26-879d-2dc7fe01f9d9.png
Poza marginesem (do)świadczeń

- Wydaje mi się, że dziś szczególnie ważnym jest, by poznawać więcej niż tylko świat własnej kanapy - mówiła pisarka, dzieląc się lekturami ostatniego okresu. Wśród nich pojawiły się pozycje, o których głośno ostatnio na rynku księgarskim.

Marta Guzowska wspomina o Nomadland - książce opowiadającej o ludziach, którzy nie posiadają miejsca, w pogodni za dorywczą choćby pracą wybierają przyczepy kempingowe za lokum. - To jest książka wstrząsająca, która otwiera oczy na zupełnie nowy świat - komentowała pisarka.

11ff638d-029f-4de1-bcf0-8d638cab5f04.png
Adam Pluszka: przyroda jest w stanie zainteresować czytelników

Autorka kryminałów poleca także nowy "bestiariusz" Hau. Psy w baśniach, mitach i wierzeniach ludowych z całego świata, który oczarował miłośników nie tylko psów, ale również innych zwierząt domowych.

Pisarka opowiadała również o rozmiłowaniu się w książkach Arthura Conana Doyle’a. - Stałam się wtórną wielbicielką Conana Doyle’a - mówiła. - Tkwiłam w przekonaniu, że jego książki się przestarzały. Tymczasem są to fenomenalne historie, napisane świetnym językiem, to klasyczne intrygi kryminalne, z dużą dozą psychologii, ze świetnym rozwiązaniem, często fascynujące - tłumaczyła autorka.

Podróże

Marta Guzowska jest wielbicielką zbioru przewodników Podróż Nieoczywista. Sama z resztą jest autorką książki o Wiedniu w tejże serii. Jednak to inny twórcy prawdziwie rozbudzili jej wyobraźnię.

-Zakochałam się w książce Katarzyny Tubylewicz o Sztokholmie. Szalenie podobała mi się książka Manueli Gretkowskiej o Wenecji. Cudowną książką jest także Gozo Piotra Kalwasa - wspaniała książka o maleńkiej wysepce koło Malty. Owoce, słońce, upalne, pyliste drogi, które opisuje autor - człowiek czuje, że musi tam pojechać - tłumaczyła pisarka.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Marta Guzowska (pisarka)

Data emisji: 10.02.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Zbigniew Herbert: na pustyni należałoby założyć szkołę poetycką

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 13:00
W 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta przypominamy jego opowieści o greckich i amerykańskich podróżach zachowane w Archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stempowski. Samotny wędrowiec na ścieżkach XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 05:45
Pisał o sobie: "chodziłem zawsze z dala od wielkich dróg, ścieżkami mało wydeptanymi". Jeden z najwybitniejszych polskich eseistów, tłumacz, krytyk literacki, współpracownik paryskiej "Kultury" zmarł 4 października 1969 w Bernie w Szwajcarii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lizbona. Tutaj czas płynie własnym tempem

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 17:00
- W Lizbonie pewne rzeczy mają swoją ustaloną godzinę w ciągu dnia, a pory są wyznaczane przez posiłki. Lizbończycy zostawiają sobie też więcej przestrzeni na to, żeby rozmawiać i wymieniać się obserwacjami - mówiła Marta Stacewicz-Paixao, która razem z Weroniką Wawrzkowicz-Nasternak napisała książkę "Lizbona. Miasto, które przytula".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejczyk w podróży

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 17:00
"Schylając się nad płonącymi polanami, tak aby ogrzać dłonie, poczułem dumę ze swej nowej przynależności: dumę, że jestem zarówno Anglikiem, jak i Europejczykiem" - tak kończy książkę "Europa w zwierciadle" Robert Byron. Był to angielski pisarz, dziennikarz, podróżnik; postać barwna, pełna fantazji, a zarazem tragiczna - bo zginął w 1941 r. tuż przed swoimi 36. urodzinami na storpedowanym przez Niemców brytyjskim statku.
rozwiń zwiń