REKLAMA

Prof. Joanna Zach: "Ojcu" to książka przeznaczona szczególnie dla polskiego czytelnika

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 17:37
- Jaan Kapliński to jedna z najważniejszych postaci kultury estońskiej. Wielokrotnie znalazł się na tzw. krótkiej liście kandydatów do Nagrody Nobla, kilka lat temu otrzymał Europejską Nagrodę Literacką, tłumaczył go Czesław Miłosz, a znajomość z nim zawarła także inna nasza noblistka, Olga Tokarczuk - mówiła w Dwójce literaturoznawczyni i wykładowczyni akademicka.
Okładka książki Ojcu Jaana Kaplińskiego
Okładka książki "Ojcu" Jaana KaplińskiegoFoto: materiały prom./wyd. Fundacja Pogranicze

Posłuchaj
08:40 Dwójka witaminy 22.06.2021.mp3 Prof. Joanna Zach poleca lektury (Literackie witaminy/Dwójka) 
silva rerum iii 1200x660.jpg
Kamil Pecela: literatura litewska jest coraz popularniejsza w Polsce

W swojej pracy naukowej prof. Joanna Zach zajmuje się poezją XX wieku, szeroko rozumianą tematyką modernizmu, twórczością C.K. Norwida i Czesława Miłosza.

- Kieruję Ośrodkiem Badań nad Twórczością Czesława Miłosza, który powstał  przed trzema laty na Uniwersytecie Jagiellońskim. To, co robię, jest też moją pasją, czy może nawet przede wszystkim moją pasją. Często więc to, co wiąże się z moją pracą zawodową, czytam dla czystej przyjemności. Czytam jednak także inne rzeczy. Często czytam równolegle wiele książek. Wracam do książek, które są dla mnie ważne, niektóre stale leżą u mnie na biurku - opowiadała.

Książką, do której Joanna Zach ostatnio wróciła jest autobiografia Jaana Kaplińskiego napisana w formie listu pt. "Ojcu". - W tym roku Jaan Kapliński ukończył 80 lat. Zdałam sobie sprawę, że właściwie jest to dziwne, że ten poeta, pisarz, eseista, myśliciel i lingwista jest u nas tak mało znany - podkreślała.

W dalszej części audycji literaturoznawczyni mówiła o polskich wątkach w książce "Ojcu", a także polecała eseje Roberto Calasso i Simona Leysa.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: prof. Joanna Zach (literaturoznawczyni, wykładowczyni akademicka)

Data emisji: 22.06.2021

Godzina emisji: 16.45

pg

Czytaj także

Małgorzata Oliwia Sobczak: Trójmiasto gra w moich książkach ważną rolę

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 20:00
- Ten ostatni tom jest najbardziej intymną częścią trylogii, wątki rodzinne dotyczące głównego bohatera zostały mocno rozwinięte, mierzy się on ze swoją przeszłością, dojrzewa na kartach tej książki - mówiła na antenie Dwójki autorka serii "Kolory zła", Małgorzata Oliwia Sobczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblioteki Lema. Klucz do poznania czy labirynt niewiedzy?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 13:00
- Najbardziej przerażającą sytuację Stanisław Lem przedstawił w "Wizji lokalnej". Stwierdził tam bowiem, że im więcej się czyta, tym mniej się wie - mówił na antenie Dwójki Piotr Michałowski, literaturoznawca z Uniwersytetu Szczecińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Michałowski: wraz z rozwiązaniem zagadki pojawia się rozczarowanie

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 18:38
- Zgodnie z tym, co twierdził Umberto Eco, w prozie fabularnej istotna jest tajemnica - mówił w audycji "Literackie witaminy" prof. Piotr Michałowski.
rozwiń zwiń