REKLAMA

Marcin Zdunik i Aleksander Dębicz zadebiutowali w Dusznikach-Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 15:00
- Chcemy pokazać proces improwizatorski i udowodnić, że improwizacja to nie tylko jazz, że można improwizować właściwie w każdym stylu - tak o swoim koncercie w Dusznikach-Zdroju mówili wiolonczelista Marcin Zdunik i pianista Aleksander Dębicz.
Marcin Zdunik i Aleksander Dębicz
Marcin Zdunik i Aleksander DębiczFoto: mat. prom

Marcin Zdunik i Aleksander Dębicz w czwartkowy wieczór (11.08) wystąpili na 77. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.

Artyści improwizowali wokół utworów Bacha i Chopina, wykonali także własne kompozycje. Był to formalny debiut obu muzyków na tym festiwalu. - Jesteśmy zaszczyceni, że występujemy na festiwalu - stwierdzili artyści.

Jak przekonywali, ich wspólny koncert w Dusznikach-Zdroju odzwierciedla ich wspólną artystyczną drogę. - Zaczynamy od Bacha, a to Bach był pierwszym punktem naszej współpracy. Od preludiów chorałowych Bacha i improwizowania wokół nich zaczęła się nasza współpraca - mówili.

Improwizacja to nie tylko jazz

Bach i Chopin to twórcy, których dzielą przede wszystkim epoki i style, w jakich tworzyli. Marcin Zdunik i Aleksander Dębicz znaleźli jednak punkty wspólne dla tych dwóch wielkich twórców muzyki europejskiej.

- To, co łączy tych dwóch kompozytorów, to to, że obaj byli genialnymi improwizatorami, wiemy to z różnych źródeł. Wiele podań mówi o tym, że byli genialni jako twórcy muzyki granej na bieżąco - mówili. - Chcemy pokazać proces improwizatorski i udowodnić, że improwizacja to nie tylko jazz, że można improwizować właściwie w każdym stylu - dodali.

Koncert transmitowany był na naszej antenie.

Posłuchaj
19:07 Dwojka Letnia promenada 2022_08_11-20-54-52.mp3 Marcin Zdunik i Aleksander Dębicz o swoim występie w Dusznikach-Zdroju (Letnia promenada/Dwójka)

 

Młodzi zdolni

Marcin Zdunik (ur. w 1987) to muzyk wykonujący dzieła właściwie z każdej epoki: od renesansu po czasy najnowsze. Jest także znakomitym improwizatorem, aranżerem i kompozytorem. W 2007 roku został laureatem I nagrody, Grand Prix, na VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. 

Wiolonczelista zapraszany jest często do udziału w znakomitych festiwalach muzycznych: BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. na VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, a także na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców, organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU), gdzie zdobył tytuł New Talent 2008.

Aleksander Dębicz (rocznik 1988) jest cenionym pianistą i improwizatorem. Punktem wyjścia dla jego działalności artystycznej jest improwizacja oraz autorska muzyka, którą często łączy z repertuarem klasycznych mistrzów. W 2015 roku na debiutanckiej płycie "Cinematic Piano" wydał cykl 12 własnych kompozycji inspirowanych sztuką filmową. Od tego czasu skomponował muzykę do filmów, słuchowisk i przedstawień teatralnych.

***

Rozmawiał: Marcin Majchrowski

Goście: Marcin Zdunik (wiolonczelista, kompozytor) Aleksander Dębicz (pianista, kompozytor)

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 20.55

Materiał wyemitowano w audycji "Letnia promenada".

mg

Logo sponsora Logo sponsora
Czytaj także

Bruce Liu w Dusznikach-Zdroju: łatwo tu zapomnieć o całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 09:08
- Mamy dość jasne wyobrażenia, czego dotyczą utwory. Oczywiście, za każdym razem, gdy gra się w innym miejscu, dla innej publiczności, muzyka nabiera nowych znaczeń. To dzieje się spontanicznie i naturalnie - mówił w Dwójce Bruce Liu, który w piątek 5 lipca zainaugurował 77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dang Thai Son w Dusznikach-Zdroju: tu gramy dla ludzi, których kochamy

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 11:00
- Wracam do repertuaru klasycznego. W moim wieku – a przekroczyłem już sześćdziesiątkę – to dobra droga. Czas pomału wracać do klasyki... - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Dang Thai Son, pierwszy pianista azjatycki, który zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980). W poniedziałkowy wieczór (8.08) wystąpił na 77. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń