Ukrainian Freedom Orchestra. Tournée, które niesie energię sprzeciwu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 09:00
- To wezwanie małżonki prezydenta Zełenskiego: "nie oswajajcie się z naszym cierpieniem", to jest właściwie podstawowe przesłanie, które towarzyszy całemu przedsięwzięciu - mówił w Dwójce szef Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, zapowiadając światową trasę koncertową Ukraińskiej Orkiestry Wolności.
Próba Ukrainian Freedom Orchestra w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie
Próba Ukrainian Freedom Orchestra w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w WarszawieFoto: Monika Zając/PR2
  • 28 lipca w Warszawie rozpoczyna się trasa koncertowa Ukrainian Freedom Orchestra, obejmująca m.in. Niemcy, Wielką Brytanię, Francję i Stany Zjednoczone.
  • Orkiestra składa się z muzyków z Charkowa, Kijowa, Odessy i ze Lwowa.
  • Projekt realizują wspólnie Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie.

W geście solidarności z ofiarami wojny na Ukrainie Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie postanowiły utworzyć Ukrainian Freedom Orchestra - Ukraińską Orkiestrę Wolności.

Zespół składa się z 75 instrumentalistów z Ukrainy, na co dzień związanych m.in. z Kijowską Operą Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej i Operą w Charkowie, a także z zagranicznymi zespołami, m.in. z orkiestrą Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Niezgoda na ukraiński dramat

Już wkrótce ukraińskich muzyków usłyszy cały świat. 28 lipca w Warszawie rozpocznie się międzynarodowa trasa koncertowa, obejmująca m.in. Niemcy, Wielką Brytanię, Francję i Stany Zjednoczone, a otwierający koncert transmitowany będzie w radiowej Dwójce.

- W tym niezwykłym tournée chodzi nie tylko o piękno muzyki i chwile wzruszeń, które ofiarujemy publiczności uczestniczącej w tych koncertach, ale też o przekazanie przesłania, które jest naszą niezgodą na stan rzeczy, na ten ukraiński dramat, na codzienność naznaczoną kulami trafiającymi bardzo często w cywilów, także dzieci, i heroiczną postawą artystów ukraińskich - podkreślał Waldemar Dąbrowski. - Chcemy, żeby to tournée niosło w sobie tę energię sprzeciwu, niezgody.

Program koncertów

W programie koncertu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej znajdą się utwory Ludwika van Beethovena, Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa i Wałentyna Sylwestrowa. W roli solistek wystąpią śpiewaczka Liudmyla Monastyrska i pianistka Anna Fedorova. Dyrygować będzie Keri Lynn Wilson. Jak zaznaczył Waldemar Dąbrowski, repertuar został niezwykle starannie dobrany.

- Chodziło nie tylko o podkreślenie kunsztu wirtuozowskiego muzyków ukraińskich, ale też o utwory, które są ściśle powiązane z sensem wolności, harmonią świata, za którą tęsknimy i której pragniemy, i niezgodą na utracony raj, jakim jest niepodległość czy czas pokoju - wyjaśniał dyrektor TWON.

Relacja z prób przed koncertem Ukrainian Freedom Orchestra w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej >>>

O kulisach projektu opowiedział jego współrealizator - Peter Gelb, dyrektor Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

- Teatr Wielki - Opera Narodowa, przy finansowaniu polskiego Ministerstwa Kultury, jest gospodarzem i organizatorem pierwszego etapu trasy. Ja, wraz z zespołem Metropolitan Opera, byłem wsparciem organizacyjnym. Nawiązałem kontakt z brytyjską agencją artystyczną Askonas Holt, która zajęła się sprawami produkcyjnymi. Razem intensywnie działaliśmy na rzecz promocji tego przedsięwzięcia, rozmawialiśmy z władzami krajów, które zgodziły się nas gościć, a także z osobami zarządzającymi najważniejszymi salami koncertowymi świata - wyjaśniał szef MET.


Posłuchaj
28:09 2022_07_26 21_30_00_PR2_Rozmowy_na_Lato.mp3 Przed pierwszym koncertem Ukrainian Freedom Orchestra (Rozmowy na Lato/Dwójka)

Transmisja koncertu na antenie Programu 2 Polskiego Radia w czwartek (28.07) od godz. 19.00. 

Podczas "Poranka Dwójki" 27 lipca wyemitowaliśmy natomiast rozmowę z Ostapem Popovychem, trębaczem Ukrainian Freedom Orchestra, zapraszamy do wysłuchania:

Posłuchaj
04:52 Poranek Dwójki 27.07.2022 Ostap Popovych.mp3 Rozmowa z Ostapem Popovychem, trębaczem Ukrainian Freedom Orchestra (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Przed premierą

Prowadziła: Monika Zając

Goście: Waldemar Dąbrowski (dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej), Peter Gelb (dyrektor Metropolitan Opera w Nowym Jorku)

Data emisji: 26.07.2022

Godzina emisji: 21.30

mg

Czytaj także

Bard na wojnie. Taras Kompaniczenko walczy śpiewem i bandurą

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 22:00
- Wyjeżdżam na pozycje innych jednostek sił zbrojnych Ukrainy, oni piszą listy do mojego dowódcy i jadę z koncertem, żeby podtrzymywać ducha - mówił w Dwójce ukraiński bard Taras Kompaniczenko, który walczy na pierwszej linii frontu: słowami i dźwiękami bandury. Tradycyjnymi pieśniami przypomina ukraińskim żołnierzom, skąd przyszli i o co walczą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Instytut Teatralny przedłuża program rezydencji dla Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 22:00
- Dynamika obecności artystów teatrów z Ukrainy w Polsce nie maleje. Mam wrażenie, że jest coraz bardziej intensywna - mówiła w Dwójce Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektorka Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń