Hina Maeda: występ na festiwalu w Dusznikach-Zdroju to dla mnie wielka radość

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023 22:15
- Jestem niezwykle szczęśliwa mogąc występować w tak historycznym miejscu na Festiwalu Chopinowskim i słuchać recitali z udziałem wyjątkowych pianistów. Oczywiście muszę sama trochę poćwiczyć, ale to miły dla mnie czas  - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Hina Maeda.
Hina Maeda
Hina MaedaFoto: Wieniawski Competition
  • W piątek 11 sierpnia transmitowaliśmy koncert kameralny skrzypaczki Hiny Maedy i pianisty Michała Francuza z 78. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
  • W programie muzyka Bacha, Mozarta, Wieniawskiego, Masseneta i Straussa. 
  • W przerwie z artystką rozmawiała Róża Światczyńska. 
  • Gościem Dwójki była również prof. Lidia Grychtołówna.

Pięknie położone Duszniki-Zdrój

Na początku spotkania Hina Maeda mówiła o wrażeniach z pobytu w Dusznikach-Zdroju. - Jestem niezwykle szczęśliwa mogąc występować w tak historycznym miejscu na Festiwalu Chopinowskim. To dla mnie wielka radość. Duszniki są bardzo pięknie położone. Co prawda jest tu dość zimno, ale jestem szczęśliwa, bo mogę słuchać recitali z udziałem wyjątkowych pianistów. Oczywiście muszę sama trochę poćwiczyć, ale to miły dla mnie czas - podkreśliła.

"Czuję się trochę jak Kopciuszek"

Wspominała również wygraną na Konkursie im. H. Wieniawskiego. - Najważniejsze dla mnie wspomnienie to etap finałowy. Byłam wtedy już bardzo zmęczona i zdenerwowana, ale był to dla mnie magiczny i cudowny czas - powiedziała. Dodała, że jej życie od konkursu bardzo się zmieniło. - Nawet nie mogę znaleźć słów. Czuję się trochę jak Kopciuszek, ale jestem bardzo szczęśliwa. Nie mogę co prawda zbyt często wracać do domu, jednak cieszą mnie te muzyczne podróże - stwierdziła.

"Muzyka daje mi najwięcej szczęścia"

Opowiedziała także o swoich planach. - Jestem skrzypaczką, ale jestem także kobietą. Chciałabym więc kiedyś wyjść za mąż i mieć rodzinę. Na razie jestem jednak szczęśliwa mogąc grać ze światowymi muzykami i spotykając tylu ciekawych ludzi. To dla mnie wspaniałe doświadczenie, chciałabym kontynuować moje występy z innymi muzykami. Muzyka daje mi najwięcej szczęścia, bardzo się cieszę, że wciąż mogę grać - zaznaczyła.


Posłuchaj
07:28 2023_08_11 20_55_04_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 Hina Maeda: występ na festiwalu w Dusznikach-Zdroju to dla mnie wielka radość (Letnia promenada/Dwójka)

Hina Maeda to zwyciężczyni ubiegłorocznego 16. Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Artystka podbiła serca zarówno publiczności, jak i jurorów. - Myślę, że jest to osobowość pełna muzyki. Tam nie ma ani jednego nieważnego dźwięku, bo liczy się muzyka. Wszystkie dźwięki łączą się w słowa, zdania, w emocje, które one wyrażają. A przecież po to jesteśmy muzykami, żeby przekazywać te emocje, żeby móc wzruszać i radować nasze dusze - podkreślała Agnieszka Duczmal, przedstawicielka jury.

Prof. Lidia Grychtołówna - artystka o niespożytej energii i kondycji

Prof. Lidia Grychtołówna - gość specjalny festiwalu - to artystka o niespożytej energii i kondycji, która w Dusznikach-Zdroju poprowadziła kurs mistrzowski. Wystąpiła również na wtorkowym "Nokturnie", a także z uśmiechem przysłuchiwała się występom pozostałych pianistów.


Posłuchaj
08:10 2023_08_11 21_02_25_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 Prof. Lidia Grychtołówna o swym szesnastym pobycie na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju (Letnia promenada/Dwójka)

***

Program:

Jan Sebastian Bach Chaconne z II Partity d-moll BWV 1004, Wolfgang Amadeus Mozart Sonata skrzypcowa e-moll KV 304, Henryk Wieniawski Fantaisie brillante sur des motifs de l’opéra "Faust" de Gounod op. 20, Jules Massenet Medytacja z opery "Thaïs", Richard Strauss Sonata skrzypcowa Es-dur op. 18

wykonawcy: Hina Maeda - skrzypce, Michał Francuz - fortepian

78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju - koncert kameralny

Czytaj także: 78. Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju na antenie Dwójki.

"Miał to być pierwszy po wojnie festiwal - napisał Potocki w liście do Andrzeja Merkura w 1994 roku - co miało niemałe repolonizacyjne, patriotyczne i interpretacyjne znaczenie dla naszego społeczeństwa, które nowo przybyłe na ten obszar nie czuło się jeszcze dość u siebie".

Dlaczego na chopinowskie święto wybrano dusznicki kurort? W sierpniu 1826 roku z polecenia lekarzy warszawskich i profesora Józefa Elsnera, dla podreperowania wątłego zdrowia, do Dusznik przybył Fryderyk Chopin. Z Warszawy wyruszył 28 lipca. Towarzyszyły mu matka oraz siostry (Ludwika i Emilia). Trasa wojażu wiodła przez Błonie, Sochaczew, Łowicz, Kutno, Kłodawę, Koło, Turek, Kalisz, Ostrów, Międzybórz, Oleśnicę, Wrocław, Niemczę, Ząbkowice i Kłodzko.

[źródło: materiały organizatora festiwalu]

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadził: Marcin Majchrowski

Rozmawiała: Róża Światczyńska

Goście: Hina Maeda (skrzypaczka), prof. Lidia Grychtołówna (pianistka i pedagog)

Data emisji: 11.08.2023

Godzina emisji: 20.55

mo

Czytaj także

Znamy zwycięzców XVI Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 00:10
Zdobywczynią I nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego została Hina Maeda (Japonia). Drugie miejsce zajęła Meruert Karmenova (Kazachstan), a trzecie Qingzhu Weng (Chiny). 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hina Maeda: będę chciała jak najczęściej sięgać po muzykę polską

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 10:29
- W pierwszej chwili się zdziwiłam, a potem poczułam się po prostu bardzo szczęśliwa. Natomiast zdziwienie było ogromne - mówiła Hina Maeda po ogłoszeniu wyników 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Zdobywczynią I nagrody została 20-letnia reprezentantka Japonii.
rozwiń zwiń